Dzielimy się tutaj swoimi doświadczeniami i sugestiami jakie posiadaliśmy w trakcie naszego pijanego życia jak i na drodze naszego trzeźwienia. Mówimy o sobie, nie o innych.

Co to jest trzeźwienie

• PadamWstaje
2017/02/06 21:12 #316 przez PadamWstaje
PadamWstaje odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Mie też jest cieżko teraz byc samemu szczególnie że sobie dokopałem, znów posłuchałem się swojej głowy mimo ze chodzę na mitingi codziennie to mam poczucie ze moja choroba wzięła gore nademną. Zastanawiam się dzis czy JA dam rade wytrzeżwieć dzieki samym mityngom, Myślę o sponsorze ale nie czuje wewnętrznie gotowości na niego, NIE chcę go chyba. Nie wiem czemu bo wiem na Głowę że by mi pomógł. Wiem że praca jaką wkłądam w swoje trzeźwienie, a moze jakiej NIe Wkładam...musi wreszcie zaowocować I tak chodze od 1,5 roku na mityngi mam kilka telefonów, zacząłem się otwierać na mityngach I co? I Pan Bóg mi wiele razy pomagał a ja znów jestem w szambie. Jeszcze pare dni temu myślałem Ciepło o alkoholu. Codziennie na mityngu jestem , choc ostatnio mniej gadałem ale raczej gadam. Zastanawiam się czy to za mało bym wytrzeźwiał? Nie chcę nic na siłę ale zaczynam się o siebie bać. Jestem takim egoist I egocentrykiem ze juz rodzina nie mogła ze mną wytrzymać, wyprowadziłem się , obwiniałem swoja dziewczyne ze mi złe emocje daje I Ja nie Mogę Trzeźwieć z nią, wróciło mi stare myślenie. Juz nie mam siły , mam poczucie ze te latanie na te mityngi to syzyfowa praca. Mówią mi jeszcze ze AA-owcy na Programie ,,ze od mityngów nikt jeszcze nie wytrzezwiał" a w drugim kroku czytam co innego I taki mam dzis dylemat co Ja mam robić, wiem ze mam codziennie coś robic dla swojej trzexwośći a teraz wzasadzie bym sie RATOWAŁ !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• martucha-xd
2017/02/18 13:39 #317 przez martucha-xd
martucha-xd odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
PadamWstaje a to nie myślałes może o wybranie się na jakąś zamkniętą tetapię? Ośrodek czy coś?

Więcej
2017/03/05 18:41 #318 przez ursa
ursa odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Wiem na pewno czym trzezwienie nie jest. Trzezwienie to nie tylko zakrecenie butelki. Bo gdyby to bylo takie proste to przeciez nie byloby AA ani innych osrodkow pomocy.
A czym jest? Indywidualna sprawa kazdego z nas. Czasem wydaje mi sie, ze niektorzy trzezwieja tylko po to zeby sie wymadrzac inni zeby siac zamet i zwatpienie... ale jesli dla nich to jest trzezwienie,jesli im to pomaga, to przeciez nie mnie to oceniac.
Dla mnie trzezwienie to wieczne doskonalenie samej siebie. I jesli po pierwszym roku myslalam, ze teraz to juz z gorki i byle do przodu, to teraz nie mysle tak z kazdym kolejnym rokiem... bo wiem, ze wciaz jeszcze raczkuje i to co dzis wydaje mi sie trzezwieniem, jutro moze sie okazac jedynie namiastka.
Trzezwienie boli... bo bardzo chce nad soba wciaz pracowac, a to co zostalo do przepracowania to juz jest to, co jest najciezej przepracowac, bo to co najbardziej rzucalo sie w oczy to juz za mna. Tak, dla mnie trzezwienie to praca nad soba, zdrowy rygor- bo chce, bo tak mi dobrze, bo rezultaty mnie ciesza i sprawiaja, ze jestem szczesliwa. A rezultatem mojego trzezwienia jest rowniez to, ze jest mi dobrze z sama soba,ze wstaje rano i potrafie usmiechnac sie do nieba z zadowoleniem, ze potrafie spojrzec w swoje oblicze w lustrze i nie byc zaskoczona.
Pozdrawiam @};-

" Wszystko czego kiedykolwiek pragnąłeś, jest po drugiej stronie lęku"
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: siwy, Havana

• janinasmolek
2017/08/08 12:11 - 2017/08/08 13:30 #319 przez janinasmolek
janinasmolek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Trzeźwienie dla mnie było dwojakie. Najpierw to związane z zaprzestaniem picia, a potem to związane z otwarciem oczu na siebie i świat bez oparów alkoholu. To pierwsze było łatwe. Każdy może przestać pic. Gorzej jest nie zacząć znowu. Ja miałam szczęście, zaczęłam szybko zdawać sobie sprawę z tego, że za dużą rolę w moim życiu gra alkohol - jako usypiacz, rozluzniacz, pobudzacz, zastępnik, kochanek, przyjaciel, oparcie. Miałam na tyle szczęścia, że trafiłam w dobre miejsce - i tam się za siebie zabrałam. Pomoc specjalisty - bezcenna. Terapia, terapia i jeszcze raz terapia. Jestem teraz trzeźwa ale jeszcze długo będę musiała pracować, by wytrzeźwieć zupełnie. Ale teraz wiem, że nie jestem z tym sama. Pozdrawiam
Ostatnia edycja: 2017/08/08 13:30 przez:

• Waldek
2017/09/28 21:03 #320 przez Waldek
Waldek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Świetny temat.Kwestię niepicia mam dawno "z głowy".Pojecie-alkohol-to w moim odczuciu jakiś płyn,środek chemiczny zmieniający świadomość.To takie "coś",całkowicie mi obojętne,a więc go nie "tykam".Reasumując-alkohol jest nie dla mnie,a więc go nie piję.A dlatego go nie piję ponieważ jestem alkoholikiem.
Trzeźwienie,trzeźwość,osiąganie trzeźwości, jest moim celem,najważniejszym w moim życiu.
Moim zdaniem trzeźwienie to nieustanny proces,który kiedyś nazwałem-Rozwojem osobistym który nigdy się nie kończy.W moim pojęciu polega on na tym,aby znajdywać w sobie to co przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu,co zakłóca Pogodę Ducha,moje sumienie,odpowiednie nazwanie tych dysfunkcji i eliminowanie ich z siebie.Nazywam to pracą nad sobą,nieustanną pracą nad sobą.W ten sposób oczyszczam swoje serce...

• gloom
2017/09/30 09:07 - 2017/09/30 09:15 #321 przez gloom
gloom odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witajcie, Mili,
czytam z uwaga Wasze posty, ale nadal nie wszystko rozumiem i mam watpliwosci.
Otoz bycie alkoholikiem daje podobne objawy co osobowosc dysocjacyjna, borderline, depresyjna: mozna by mnozyc zaburzenia. Czy zachowania takie jak manipulowanie, hustawki emocjonalne, brak myslenia przyczynowo-skutkowego, brak empatii to efekt alkoholizmu i bedą umierać wraz z postepującym trzeźwieniem?
Ostatnia edycja: 2017/09/30 09:15 przez: gloom

Więcej
2017/10/07 20:03 #322 przez williwilli55
williwilli55 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Ja wytrzezwialem przy stole AA i to juz prawie 5 lat sam sie dziwie ze tak bez problemu widzac co wokul mnie sie dzieje.

Więcej
2017/10/07 21:29 - 2017/10/07 21:33 #323 przez jerzak
jerzak odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Co?(321)

"Chętnych los poprowadzi, niechętnych wlecze" Seneka

Gdzieś we wszechświecie
Ostatnia edycja: 2017/10/07 21:33 przez: jerzak

Więcej
2017/10/08 19:31 #324 przez williwilli55
williwilli55 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Pilem a zeby miec wolne w pracy to oczywiscie zwolnienie lekarskie.W kturyms momencie lekarz powiedzial ze potrzebuje pomocy i zebym od AA zaczol.Chodzilem a po mittingu flaszka.Jak dlugo to trwalo juz niewiem.I przyszedl moment ze przestalem pic Trwa to do dzis. :grin:

Więcej
2017/10/08 19:36 #325 przez Moni74
Moni74 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Czy te ostatnie wpisy dotyczą tematu? To nie piciorys lub zapytania, są od tego wątki osobiste, a jak ktoś nie ma, to może własny utworzyć.

Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-

• arnie
2018/01/01 15:09 #326 przez arnie
arnie odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Dla mnie ten temat jest nieco kontrowersyjny bo niektórzy piszą,trzeźwienie jest dla mnie celem w życiu itd itd,doskonalenie trzeźwości,czytanie etc.Ja mam często takie wrażenie,że niektórzy alkoholicy,którzy nie piją popadają zbyt mocno w tzw. trzeźwienie tjs. nazbyt wiele się wokół tego kręci,wokół terapii,ośrodków,aa,itd itd itd.
Dla mnie trzeźwienie jeśli już mam używać tego terminu to przede wszystkim odnalezienie swojego miejsca na ziemi,to oczywiście abstynencja i radość z życia.Tyle.No i najważniejsze słowo dla mnie to równowaga - trudne do osiągnięcia ale jeśli miałbym do czegoś już dążyć wciąż w życiu to właśnie do równowagi.
Pozd

Więcej
2018/01/09 21:18 - 2018/01/09 21:19 #327 przez siwy
siwy odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Arnie, a jakbym Ci napisał, że ja już nie trzeźwieje, bo już dawno temu wytrzeźwiałem.(Grzegorzu nie oznacza to, ze wyzdrowiałem ^^)
Teraz uczę się siebie, uczę się żyć tego jak być szczęśliwym i całkiem dobrze mi to wychodzi. Po prostu. Też nie rozumiem tego ciągłego trzeźwienia, ale szanuję, widocznie ktoś ma potrzebę ciągłego trzeźwienia (choć myślę, że tu już to raczej kwestia nazewnictwa), bo znam ludzi którzy są naprawdę trzeźwi jak nikt na świecie, a nadal chcą trzeźwieć, bo to jest ich proces poznawania siebie i własnego rozwoju.

Kiedy myślisz, że już nie możesz to nie musi oznaczać, że nie możesz, kiedy myślisz, że możesz, to równie dobrze możesz się mylić. Mów swoim myślą sprawdzam, ponieważ, to nie myśli budują nasze życie, ale nasze dzialania lub ich brak.
Ostatnia edycja: 2018/01/09 21:19 przez: siwy
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: Havana, Annaannaanna

Więcej
2018/01/25 06:31 #328 przez jerzak
:YMPARTY: Wszystkiego dobrego w życiu. %%- .

Gdzieś we wszechświecie

Więcej
2018/01/25 18:25 #329 przez krzysiek
krzysiek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
:-H Witam dla mnie Trzeźwienie to ciągły Rozwój a zawsze mam coś do zrobienie ,zmiany czy poprawienia.Wytrzeźwieć można po jakimś okresie Abstynancji a Trzeźwienie ot to dopiero Sztuka.Kradłem staram się Nie kraść i pracuję nad tym.Kłamałem staram się nie kłamać i pracuję nad tym. aypererew
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: siwy

• kalka
2018/01/27 22:09 #330 przez kalka
kalka odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
:-BD

Więcej
2018/02/15 09:16 #331 przez Tsubasano
Tsubasano odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Ktoś napiszę "trzeźwienie", ktoś "zdrowienie", ktoś "postęp", ktoś "Wąska Droga", ktoś jeszcze coś innego... Można się spierać, ale nikt nikomu nie zabroni używania takich słów, jakie mu się wydają użyteczne do określenia swojej drogi od choroby do nie tylko zdrowia, ale ogólnie dobrej życiowej kondycji.

jestem tylko przechodniem
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
i dziurę w kieszeni płaszcza
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: Jurek, andrzejej

• Waldek
2018/02/15 09:45 #332 przez Waldek
Waldek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

Tsubasano napisał: Ktoś napiszę "trzeźwienie", ktoś "zdrowienie", ktoś "postęp", ktoś "Wąska Droga", ktoś jeszcze coś innego... Można się spierać, ale nikt nikomu nie zabroni używania takich słów, jakie mu się wydają użyteczne do określenia swojej drogi od choroby do nie tylko zdrowia, ale ogólnie dobrej życiowej kondycji.

...I dlatego właśnie,tytułem tematu jest-Co to jest trzeźwienie...
Ja bardzo pragnę dążyć do tzw.Ideału,wiedząc że nigdy owego ideału nie osiągnę.
Dla mnie odobiście-IDEAŁ-to TRZEŹWOŚĆ,a TRZEŹWIENIE-to DĄŻENIE DO TRZEŹWOŚCI.
Całkowicie podpisuję się pod tym co powiedziała Anna Dodziuk.Znam ja osobiście od lat-to wspaniały psycholog,niewątpliwy autorytet wśród psychologów.Zaznaczam,że to ja zgadzam się z Anną,natomiast ktokolwiek inny ma prawo się z nią nie zgadzać.
Dla mnie TRZEŹWIENIE to nieustanny proces.Dla mnie trzeźwienie to nie tylko kwestia odstawienia alkoholu,wyparowania go z głowy i organizmu.Dla mnie TRZEŹWIENIE to nieustanna zmiana siebie,zmiana na lepsze.Pragnienie bycia lepszym od siebie samego...

Więcej
2018/02/15 10:44 #333 przez ursa
ursa odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Ostatnio przypomnialam sobie rowniez o tym, ze trzezwienie to ratowanie swojego zycia.
Jesli nie przestane pic to umre, a jesli nie zaczne trzezwiec, zmieniac sie i pracowac nad swoim wnetrzem, to nigdy nie bede w stanie wytrwac w trzezwosci.
Dlatego jeszcze raz- dla mnie trzezwienie to ZYCIE- w doslownym tego slowa znaczeniu.
@};-

" Wszystko czego kiedykolwiek pragnąłeś, jest po drugiej stronie lęku"

Więcej
2018/04/10 19:25 #334 przez Pinek
Pinek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Dla mnie trzeźwienie to akceptacja choroby, uznanie bezsilności wobec alkoholu, poznanie mechanizmów choroby i zastąpienie wypaczonej wizji życia, rzeczywistością, w której wszystko jest na swoim miejscu.

" Ten, który potrafi cieszyć się życiem, nie musi otaczać się bogactwami "
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: HENIEK

• anikaa
2018/04/10 22:53 #335 przez anikaa
anikaa odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
A dla mnie między innymi to zaopiekowanie się sobą z miłością.

• cardwell
2018/04/11 05:05 #336 przez cardwell
cardwell odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

anikaa napisał: A dla mnie między innymi to zaopiekowanie się sobą z miłością.

Bardzo ładne określenie trzeźwienia.
Pozdrawiam.

• Bwalaszczyk
2018/09/25 12:04 #337 przez Bwalaszczyk
Bwalaszczyk odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
w moim przypadku wyglądało to tak na trzeźwo - raczej zamknięta w sobie, spokojna dziewczyna pod wpływem alkoholu stawałam się kims zupełnie odwrotnym. zastanawiam się często teraz kiedy nie piję, gdzie jest tamta Beata, której nie spotkałam juz od czasu kiedy nie piję. taka otwarta, wyluzowana (oczywiście często do przesady), roześmiana.

• KrzysM
2018/09/25 13:17 #338 przez KrzysM
KrzysM odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witam :czesc: Dla mnie trzeźwienie,to odnajdywanie w sobie spokoju i szczęścia

Więcej
2018/09/26 04:57 #339 przez krzysiek
:-H Witam dla mnie Trzeźwienie to Akceptacja Siebie takiego jaki jestem na Trzeźwo :-?

Więcej
2018/09/26 05:05 - 2018/09/26 05:07 #340 przez jerzak
"Co to jest trzeźwienie"
Uznanie bezsilności wobec alkoholu i zaakceptowanie tego . Dla mnie to proces.

Gdzieś we wszechświecie
Ostatnia edycja: 2018/09/26 05:07 przez: jerzak

Więcej
2018/09/26 07:52 #341 przez szekla
szekla odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

krzysiek napisał: :-H Witam dla mnie Trzeźwienie to Akceptacja Siebie takiego jaki jestem na Trzeźwo :-?

To po co w takim razie praca nad sobą, nad zmianą siebie, swojego myślenia, zachowania, itd...? :grin:

Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

Więcej
2018/09/26 16:25 #342 przez krzysiek
:-H Witam Najsamprzód zaakceptować coby było nadczym Pracować :-?

Więcej
2018/09/28 10:59 #343 przez Czeslaw
Czeslaw odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witajcie
Co to jest trzeżwienie ? ( zdrowienie )
Temat bardzo trudny,zapewne ile osób,tyle zdań. ?
-Podejmując decyzję zaprzestania picia tak myślałem.
-Idąc na pierwsze spotkanie AA tak myślałem.
-Nie pijąc rok,dwa,trzy,itd tak myślałem.
-Idąc na terapię po kilku latach nie picia tak myślałem.
Dziś wiem że trzeżwienie (zdrowienie) zaczeło się z chwilą pierwszego kaca i urwanego filmu
Tylko że wtedy były to próby odstawienia całkowicie alko na zawsze,oczywiście nie przemyślane a bardziej wynikające z sytuacji która miała miejsce po piciu.(kac,złe samopoczucie,moralniak,skutki itd)
Wtedy jeszcze nie wiedziałem że jest to powiązane z moim stanem fizycznym,psychicznym,umysłowym.
Piłem bo wszyscy pili,piłem bo miałem radość,piłem bo miałem problemy,piłem bo piłem.
Przecież tak naprawdę nigdy nie będę miał kontroli na swoimi myślami,zachowaniami mogę nad nimi pracować,tresować siebie każdego dnia ,a i tak nie jestem w stanie przewidzieć mojego zachowania co by było gdyby było.
Więc stwierdziłem że wiem co to jest brak kontroli,co to jest stan nawrotu,co to jest depresja.
Wiem że brak świadomości to przerwa w życiorysie.
Wiem że trzeżwość jest i nie jest w moim zasięgu.
Ale wiem,że mogę każdego dnia żyć w zgodzie z sobą,przeżywać każdy dzień po swojemu, raz lepiej,raz gorzej,
Jestem świadomy swoich wad i swoich zalet.
Jestem po prostu bezsilny ale nie bez radny.
Czy jestem szczęśliwy ?
I tak i nie ,są dni pogodne,są dni pochmurne.
Żyję,czuję,odycham.
To są moje cztery pory roku.
Myślę że z czasem Wszystko się zaciera,blednie,
Co to jest trzeżwienie ?
ŻYCIE.
Pozdrawiam
@};-

Wojtek
"Chociażbym chodził ciemną doliną
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: Solder

• Ania82
2018/10/20 09:18 #344 przez Ania82
Ania82 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Moze troszke odbiegnę od wątku ale chce coś zrozumieć. Mąż alkoholik nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. W końcu postanawiam to uciąć i odchodzę po raz kolejny z ta różnica ze nie mam zamiaru wrócić. Dopiero teraz do niego dociera ze nie żartuje. Zaczyna mowić ze mnie kocha, ze zrobi wszystko zeby mnie odzyskać, ze sie stara itp. Na terapie sie jednak nie zgłosił i wiem ze dalej zdarza mu sie wypić piwo. Nie upija sie, jego alkoholizm to picie kilka piw dziennie. Czy alk. bez mojego wsparcia ma możliwość wyjścia z tego? Czy fakt ze odeszłam i nie daje mu nadZiei na powrót moze go załamać całkowicie czy moze znaleźć w sobie sile do walki? Czy alkoholik zeby wyjsc z nałogu powinien mieć koło siebie osoby go wspierające? Wiem ze tonproces długotrwały a ja nie mam juz sił na walkę z przysłowiowymi wiatrakami. Wszyscy mi powtarzają ze moje odejście go zabije. Jaka jest prawda z punktu widzenia alk.

Więcej
2018/10/20 10:16 #345 przez szekla
szekla odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Aniu.
Na to wszystko nie ma reguły. Jedno jest pewne, że alkoholik musi się porządnie zderzyć ze ścianą by zaczął myśleć. Jeden straci palec i zaprzestania picia, inny straci nogi i będzie chlać dalej.
Podobnie jest z rodziną. Jej strata spowoduje, że zacznie się leczyć albo będzie to kolejny powód do picia. Co postanowi tego nikt nie wie, nawet on sam. Albo się dźwignie albo pogrąży.
Nikt nie ma to na to wpływu, więc nie słuchaj tych co mówią, że potrzebne jest wsparcie.
Jeśli chcą to niech wspierają, karmią, dają kasę, itp....bo nie wiedzą, że właśnie w ten sposób szkodzą, czyli pomagają w piciu.
Jak Ty jesteś dla niego ważna to już napisałaś w poście powyżej, czyli chce Ciebie: praczkę, kucharkę, sprzątaczkę, księgową, sponsorkę... Jednak leczenia nie zamierza podjąć. I właśnie w tym jest odpowiedź na Twoje wątpliwości.

Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: Jaskolka, Ania82

• SynKróla
2018/10/20 23:25 - 2018/10/20 23:27 #346 przez SynKróla
SynKróla odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

arnie napisał: Dla mnie ten temat jest nieco kontrowersyjny bo niektórzy piszą,trzeźwienie jest dla mnie celem w życiu itd itd,doskonalenie trzeźwości,czytanie etc.Ja mam często takie wrażenie,że niektórzy alkoholicy,którzy nie piją popadają zbyt mocno w tzw. trzeźwienie tjs. nazbyt wiele się wokół tego kręci,wokół terapii,ośrodków,aa,itd itd itd.
Dla mnie trzeźwienie jeśli już mam używać tego terminu to przede wszystkim odnalezienie swojego miejsca na ziemi,to oczywiście abstynencja i radość z życia.Tyle.No i najważniejsze słowo dla mnie to równowaga - trudne do osiągnięcia ale jeśli miałbym do czegoś już dążyć wciąż w życiu to właśnie do równowagi.
Pozd

Mam jakby podobnie. Ponad 3 lata w całkowitej abstynencji, ale dopiero tutaj czytam i nabywam wiedzy co tyczy trzeźwienia. Jakiś ewenement? Doskonale rozumiem, że każdy ma swoją drogę i wszytko to jest bardzo potrzebne w zdrowieniu o czym czytam. Tylko czasami prawdą jest, że można dostać krećka w głowie od wszystkich reguł, zasad i formułek. Oczywiście, że są potrzebne. Tylko ja osobiście dużo czytam tutaj o rzeczach, o których nigdy nie wiedziałem i zaczynam używać słów nad którymi nigdy się nie zastanawiałem.

Moje wejście w trzeźwość była natychmiastowa i skuteczna tylko i wyłącznie dzięki Bogu.
No taki miałem akuratnie szczęśliwy los i dar od Niebios. Każdy inny przypadek jest dla mnie na pewno po to aby słuchać, starać się zrozumieć i jak jestem w stanie pomóc. Czy to w formie fizycznej bezpośrednio, czy mentalnej gdzieś na forum, ale pomóc.
Ostatnia edycja: 2018/10/20 23:27 przez: SynKróla

• piotrek94
2018/10/31 08:04 #347 przez piotrek94
piotrek94 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Dla mnie trzeźwienie to pewien proces, który jest rozciągnięty na całe życie.

To nie jest tylko abstynencja, to jest coś więcej niż samo nie picie alkoholu. To jest zmiana koncepcji zycia. Nauka na temat: jak radzić sobie w życiu bez alkoholu. Jest to zdrowy egoizm, ale jednocześnie myślenie też o innych osobach. Jest to odnalezienie nowego siebie. Rozwijanie siły ducha, odkrywanie swoich pasji. Poznanie swoich wad i zalet, pełna akceptacja stanu ducha trzeźwości.

• Megi
2018/10/31 14:36 #348 przez Megi
Megi odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Tylko oryginalny źródłowy program 12 kroków z WK może uwolnić alkoholika od obsesji i przywrócić mu zdrowy rozsądek. Za namową pewnej osoby mam program dzięki któremu,uporządkowałam swoje życie,nie mam obsesji picia,zdrowy rozsądek powrócił,inne objawy choroby: lęki,smutki,urazy,złość,brak siły do życia to wszystko odeszło .
Alkoholizm się leczy,serio leczenie alkoholizmu nie polega na samym nie piciu, nie polega na terapiach, mityngach i kontaktach z innymi alkoholikami. To choroba umysłu i psychiki, dzisiaj jestem zupełnie wolna od bardzo ciężkiej choroby psychicznej jaką jest alkoholizm.

Więcej
2018/11/04 15:59 - 2018/11/04 16:05 #349 przez siwy
siwy odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Megi szanując Twoje doświadczenia uważam, że nie tylko źródłowy program, ale nawet nie jest potrzebny jakikolwiek program aa.
, żeby nie tylko uwolnić się od obsesji i mieć zdrowy rozsądek, ale również szczęśliwie żyć wolnym od alkoholu.
To są moje doświadczenia i choć wiem, że niektórzy uważają, że bez nie można, to uwierzcie mi można można być trzeźwym i cieszyć się trzeźwym życiem.
Pozdrawiam ciepło.

Kiedy myślisz, że już nie możesz to nie musi oznaczać, że nie możesz, kiedy myślisz, że możesz, to równie dobrze możesz się mylić. Mów swoim myślą sprawdzam, ponieważ, to nie myśli budują nasze życie, ale nasze dzialania lub ich brak.
Ostatnia edycja: 2018/11/04 16:05 przez: siwy
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: ewa70, andrzejej, jerzak, Solder, Tomoe, Annaannaanna

Więcej
2018/11/04 16:23 #350 przez Tomoe
Tomoe odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
"Byłoby objawem pychy uważać, że AA jest lekarstwem na wszystko, nawet na alkoholizm"
(Anonimowi Alkoholicy wkraczają w dojrzałość, str. 302)
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: siwy, andrzejej, jerzak, Solder, Jaskolka, Annaannaanna