Dzielimy się tutaj swoimi doświadczeniami i sugestiami jakie posiadaliśmy w trakcie naszego pijanego życia jak i na drodze naszego trzeźwienia. Mówimy o sobie, nie o innych.

Co to jest trzeźwienie

• alka1969
2013/02/04 16:36 #176 przez alka1969
alka1969 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witam.Krociutkie sprostowanie.Nie chodze na mittingi.Chodzilam przez 3 miesiace jak juz wspominalam przyjeli mnie tam jak kogos wyjatkowego albo tak mi sie tylko wydawalo. Nikt nie zaproponowal mi ze zostanie moim sponsorem nawet niewieczialam ze to w ten sposob dziala.Po tych spotkaniach nie czulam zadnej wiezi a wrecz nuczily mnie,no i oczywisci zapilam i to ze zdwojona sila.Postanowilam jeszcze raz zawalczyc.Niestety w samotnosci.Moja walka trwa 2 lata i mam takie wrazenie ze to nadal walka. Teraz kiedy tu trafilam boje sie o siebie.Czuje sie samotna nie mam znajomych na wlasne zyczenie .Tak naprawde to ja nie znam nikogo kto nie pije.Bliska rodzina zaczela uwazac mnie za dziwaczke.Oni tez pija(mama,rodzenstwo)nie wiem czy to zazdrosc czy cos czego nie umiem juz okreslic.Udaje ze mnie to nie obchodzi ale to nie prawda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• hanys
2013/02/04 16:58 #177 przez hanys
hanys odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
:czesc: Alka.AA nie działa w ten sposob,raczej nikt nigdzie nie zaproponuje Ci bycia Twoim sponsorem.to trzeba samemu zwrócić sie z pytaniem do kogoś. w mojej okolicy na jednej grupie jest tak że prowadzący miting mówi zdanie że jesli ktoś pragnie mieć sponsora to jest proszony w czasie przerwy zwrócić sie do prowadzącego on udzieli informacji.na innej grupie w pewnym momencie prowadzący mówi -jeśli na sali jest ktoś kto może zostać sponsorem to proszony jest o podniesienie ręki żeby każdy potrzebujący mógł zobaczyć z kim może na ten temat porozmawiać.a na innych grupach nie ma wcale mowy o sponsorowaniu.

piszesz Twoja walka,własnie.walka.ja też przez pewien czas "walczyłem" z alko.żyłem jak sie to mówi po prostu na dupościsku.niby nie piłem a we mnie wszystko aż wrzało!!!noż kur....jak ja mam nie pić jak wkoło WSZYSCY piją!!!!bliscy,dalsi,przyjaciele,znajomi piją a ja nie mogę???jakiś czas tak wytrzymałem ale wkońcu przegrałem tę "walkę".dziś wiem że nie mam szans w pojedynku z alkoholem.przegrałem walkę ale wygrałem życie. i z każdym dniem zauważam coraz więcej ludzi którzy tak jak ja nie piją i jest im z tym dobrze.tych ludzi znajdziesz nie tylko na mitingu AA,oni czekają wszędzie czy to w klubie abstynenta,czy na grupie wsparcia,w poradni leczenia uzależnień czy nawet w internecie.wystarczy tylko lub aż chcieć ich zobaczyć.
wiem że sam nie dam rady dlatego szukam ludzi z podobnym problemem.

a na koniec to napiszę często słyszane zdanie:
wiesz co alkoholik jest w stanie sam wymyśleć? wcześniej czy później wymyśli flaszkę

• alka1969
2013/02/04 17:10 #178 przez alka1969
alka1969 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Ja nie mam mozliwosci zmienic grupy.Mieszkam w Wiedniu Jest tu jedna grupa polskojezyczna.

• hanys
2013/02/04 17:26 #179 przez hanys
a pytałaś?

wiem po sobie że to trudne tak przyjść i ni w pięć ni dziewięć zapytać ale może było by warto podejść do prowadzącego miting czy jakiejkolwiek innej osoby i powiedziec wprost słuchaj słyszałem o sponsorowaniu możesz coś poradzić?
nawet jeśli zaraz nic z tego nie wyniknie to na pewno nikt Cie nie zje za zadanie pytania.

Więcej
2013/02/04 18:24 #180 przez szekla
szekla odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Nie masz za dużo ale masz dwie.
Warto spróbować niepijemy.pl/forumdda/wspolnoty/grupy-aa...3-mitingi-aa-austria
Chociaż pierwsze, drugie, itd.... spotkanie nie zainteresuje Cię to może któreś z kolei może Cię nawet porwać. Bez skojarzeń :lol:

Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

Więcej
2013/02/04 18:53 #181 przez Norbi
Norbi odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

hanys napisał: wiesz co alkoholik jest w stanie sam wymyśleć? wcześniej czy później wymyśli flaszkę

O tak,to najprostszy sposób,ale kawał ciężkiej roboty odwaliłem,aby sięgnąć po tą flaszkę.

Alu czas wrócić na mitingi,a sponsora(rkę) możesz znależć na świecie.internet dzisiaj daje takie możliwości.

• lipero
2014/01/28 15:24 #182 przez lipero
lipero odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
:czesc:
Trzeźwienie a abstynencja? Nie ma różnicy, wszystko to trzeźwienie. 12 kroków pomaga wglądnąć w siebie, swój umysł, sposób myślenia a także w swoje zachowania, decyzje etc...
Jakakolwiek zmiana nadejdzie sama i wtedy jest to naturalne. Zastanowienie się nad krokami pomaga mi iść przez życie lżej i radośniej. W późniejszym etapie pogodę ducha odnajdę w sobie, w swym środku (opisuje to Coello).
Kiedyś nie piłem 3 lata przy pomocy mitingów gdy odsunąłem się od AA zapiłem. Dziś wspominam ten okres za najpiękniejsze lata mego życia!!! robezekbryk kaszxeeee zwyciesteoe
Lepiej niż swoje dzieciństwo.
:-BD

Więcej
2014/01/28 17:51 - 2014/01/28 17:56 #183 przez Czeslaw
Czeslaw odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Słowa Trzeżwienie ,Abstynencja, Niepicie znaczenia zbytniego może i nie mają ,ale zachowania i sposób życia już tak .
Przeczytałem dokładnie cały temat i tu jest odpowiedż różnicy nie picia a trzeżwienia.
Ale co tam , najważniejsze mimo wszystko jest to by nie sięgać po Alko.

Wojtek
"Chociażbym chodził ciemną doliną
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnia edycja: 2014/01/28 17:56 przez: Czeslaw

• konstancja
2014/01/28 21:40 - 2014/01/29 00:43 #184 przez konstancja
konstancja odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

Norbi napisał: Szekla piszesz;Pogubiłam się i naprawdę nie wiem co mam o tym myśleć.
Nie myśl za dużo ,co myślą inni ,myśl o sobie o Twojej trzeżwości,przestań się zamartwiać,kto jak trzeżwieje,bo to tylko przeszkadza zachować spokój ,po co Ci to? wiedzieć kto i jakim jest alkoholikiem i czy ma problem.Ja patrzę na siebie ,na swoje trzeżwienie i to mi pomaga nie zapomnieć kim jestem.Nie zawsze sugestie są sugestiami i na to trzeba być ostrożnym.Wiem,że sam kiedyś najlepiej lubiałem oceniać ,opiniować itd: ;)

Jak czytam Twoje wypowiedzi to właśnie myślę że to jest trzeźwienie- tak mniej więcej je sobie wyobrażam poprzez ZMIANĘ bez względu co ją spowoduje - zmiana sposobu myślenia, postrzegania siebie i innych, nie ocenianie, radzenie sobie z uczuciami- czyli ich rozpoznawanie, nazywanie, wyrażanie...Wyczuwam u Ciebie spokój, opanowanie, dystans, nie czuję, że narzucasz swój sposób zdrowienia, widzę człowieka który wyraża własne zdanie bez napięcia....pozdrawiam
Ostatnia edycja: 2014/01/29 00:43 przez: konstancja

• konstancja
2014/01/28 22:54 #185 przez konstancja
konstancja odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

matiwaldi napisał: podoba mi się ta dyskusja !
rzuca światła z każdej strony , bylebyśmy broniąc swoich zdań jak niepodległości,zachowali dla siebie wzajem szacunek !!!
opowieści,że trzeźwieć dobrze,to służyć w AA,kojarzą mi się z "... dawno,dawno temuuu...."
dzisiaj w dobie globalizacji,gdzie SMS zastąpił telegram,albo list , gdzie rozmawiamy z pozycji Wawki,Holandii, Londynu albo mojej "pipidówki" nie muszę biegać na miting,BO TO CO TERAZ ROBIMY,TO TEŻ MITING !!!
każdy ma prawo nie obrażając innych do wypowiedzi związanej z tematem,Forum to prowadzący,kawa stoi przy kompie CZERPIĘ CAŁYMI GARŚCIAMI WIEDZĘ.
oczywiście,brak bezpośredniego kontaktu daje się odczuć i to może przeszkadzać,ale innym może przeszkadzać właśnie nadgorliwość w bezpośrednim kontakcie.blokuje wypowiedzi w obawie,że ten lub inny zapije i wyniesie..? a tu schowani za nickiem możemy wylać z siebie najgorsze bagno (co jest bardzo oczyszczające)bez obaw,możemy pogadać,bo formuła mitingu nie każdemu odpowiada.
mam przekonanie,że ilu nas jest na tym Forum,tyle jest opinii na ten temat.
:czesc: tu Konstancja założyłam wątek chce się przestać oszukiwać....tam prosiłam o podzielenie się doświadczeniem związanym z aa...dziękuję za Twoje spojrzenie...mi osobiście również pomaga bycie tutaj.. kończąc pracę myślę o spotkaniu z ludźmi właśnie tu...co nie oznacza że wykluczam inne formy leczenia ale poszukuję czytając wypowiedzi na tym forum swojej drogi próbując określić co mi odpowiada a co nie....

• glicynia
2014/01/30 11:47 #186 przez glicynia
glicynia odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Trzeźwienie jest to codzienna praca nad sobą w oparciu o program AA.

• lipero
2014/01/30 17:08 #187 przez lipero
W późniejszym etapie zdrowienia umysł jest ponad programem 12 kroków. To już jest wytrzeźwienie? aypererew
Jaki może mieć odnośnik alkoholik? aypererew
Przecież nikt mi nie powie "ty już myślisz trzeźwo". aypererew
Jest tylko ciemnota i jasność myślenia. zwyciesteoe

• koniczyna
2014/01/30 17:22 #188 przez koniczyna
koniczyna odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

lipero napisał: Przecież nikt mi nie powie "ty już myślisz trzeźwo".

A ja właśnie to usłyszałam od terapeutki kilka miesięcy temu.... :ymblushing:

• lipero
2014/01/30 18:00 #189 przez lipero
To jest jej ocena, osąd. A skąd wiesz że ona myśli "trzeźwo"? 2aa
Terapeuci mają wiedzę książkową a także słuchają poprzez swoje doświadczenie. Nie mają "czystego" spostrzegania świata. Patrzą na nas poprzez uprzedzenia co do choroby alkoholowej i to jeszcze książkowej.
Miałem kiedyś przyjaciela terapeutę alkoholika był tego samego zdania.

• hanys
2014/01/30 18:15 #190 przez hanys

lipero napisał: To jest jej ocena, osąd. A skąd wiesz że ona myśli "trzeźwo"?
Terapeuci mają wiedzę książkową a także słuchają poprzez swoje doświadczenie. Nie mają "czystego" spostrzegania świata. Patrzą na nas poprzez uprzedzenia co do choroby alkoholowej i to jeszcze książkowej.

a skąd wiesz że NIE myśli trzeźwo?
dalszy ciąg posta to z kolei Twoja ocena i osąd.
Potrzebne to?

• lipero
2014/01/30 18:31 #191 przez lipero
bnggfgbfb bnggfgbfb bnggfgbfb

Dziele się swoimi myślami i spostrzeżeniami a nie krytykuje.

• hanys
2014/01/30 18:56 #192 przez hanys
Jednak dla mnie zabrzmiało to jak krytyka

Więcej
2014/01/30 18:56 #193 przez szekla
szekla odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

lipero napisał: Terapeuci mają wiedzę książkową a także słuchają poprzez swoje doświadczenie. Nie mają "czystego" spostrzegania świata. Patrzą na nas poprzez uprzedzenia co do choroby alkoholowej i to jeszcze książkowej.

Może jednak nie zupełnie tak jest. Często zdarza się, że taki psycholog kształtuje swoje kwalifikacje na podstawie własnych przeżyć. Pragnie pojąc tajniki tej choroby gdyż wychowali się w alkoholowej patologii.
Nawet jeśli tak nie jest to zauważ, że od "wiedzy książkowej" zaczynali i po latach współpracy z alkoholikami nabywają wiedzę od Nas Alkoholików. Czerpią ją z Naszych doświadczeń.
Wg mnie yo jest bardzo ciężka praca, dla której mam mnóstwo szacunku.

Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: koniczyna, lipero

Więcej
2014/01/30 18:56 #194 przez Jurek
Jurek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

lipero napisał: W późniejszym etapie zdrowienia umysł jest ponad programem 12 kroków. To już jest wytrzeźwienie? aypererew

Dla mnie nie ma czegoś takiego jak"umysł ponad programem"
Za 38lat bedę tylko inaczej postrzegał,rozumiał czy też podchodził do kroków.
Wg. mnie nie da się przerobić kroków do końca.To praca na całe życie.
Pogody ducha :)

Pomagając sobie pomagasz innym.

Więcej
2014/01/30 19:38 #195 przez MirekM
MirekM odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Dokładnie, pierwszy krok, koniecznie do zrealizowania na początku, pozostałe jedenaście na całą resztę życia. U nas ostatnio jest modne życzenie : "obyś nigdy nie wytrzeźwiał" :grin:

Więcej
2014/01/30 20:46 - 2014/01/30 20:50 #196 przez siwy
siwy odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Według mnie trzeźwienie to praca na sobą ze sobą i dla siebie. Poznanie swoich emocji, umiejętność radzenia sobie w życiu, odpowiedzialność za swoje decyzje, docenienie daru życia i doświadczenia uczucia wdzięczności.
Szczerze mówiąc z kim pracujemy czy to jest terapeuta/tka, grupa aa, czy grupa wsparcia ma drugorzędne znaczenie.
Najważniejsze jest nastawienie i działanie i praca nad sobą.
Nikt Cię nie ochronni przed samym sobą czyli przed decyzjami jakie podejmujesz, a pokazują to przykłady zapijających uczestników terapii, mitingów aa, czy uczestników grup wsparcia jeśli sam tego nie zrobisz.
Samemu nie ma możliwości wytrzeźwieć, czego osobiście doświadczyłem i doświadczam, ale dopóki nie zrozumiesz, że jesteś odpowiedzialny z siebie i swoje decyzje nie rozpocznie się proces trzeźwienia, który musi być wspierany przez innych trzeźwiejących alkoholików czy/i terapeutów.

Kiedy myślisz, że już nie możesz to nie musi oznaczać, że nie możesz, kiedy myślisz, że możesz, to równie dobrze możesz się mylić. Mów swoim myślą sprawdzam, ponieważ, to nie myśli budują nasze życie, ale nasze dzialania lub ich brak.
Ostatnia edycja: 2014/01/30 20:50 przez: siwy
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: hanys, koniczyna, szekla, Czeslaw

Więcej
2014/01/30 21:34 #197 przez andrzejej
andrzejej odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

Miron napisał: Dokładnie, pierwszy krok, koniecznie do zrealizowania na początku, pozostałe jedenaście na całą resztę życia.
U nas ostatnio jest modne życzenie : "obyś nigdy nie wytrzeźwiał" :grin:

1-krok do zrealizowania na początku, tak jak 2 i 3 - podstawa do startu do realizowania pozostałych,
a potem w kółko panie Macieju (sorry maciejski) dwanaście.

Obym nigdy nie wytrzeźwiał - obym nigdy nie zapomniał kim jestem.
Czego i wam życzę z całego serca. :-H

Więcej
2014/01/30 21:37 #198 przez thomas
thomas odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witam mam na imię Tomek jestem alkoholikiem.Nie zgadzam się z tym że terapeuci mają tylko wiedzę książkową są też terapeuci alkoholicy.
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: hanys, andrzejej

• glicynia
2014/01/31 09:08 #199 przez glicynia
Tak Tomek masz rację chociaż nigdy nie korzystałem z terapii to wiem że sporo terapeutów to alkoholicy.Odnośnie wpisu mojego to trzeźwienie trwa póki nie umrę.

• lipero
2014/01/31 14:54 #200 przez lipero
Często słucha się innych poprzez swoją wiedzę, doświadczenie i UPRZEDZENIA. Nie ważne czy jest to terapeuta czy alkoholik. Jeśli wysłuchując kogoś tezy, teorii czy prawdy przez kogoś głoszonej stwierdza się "a może coś w tym jest" - znaczy to że słucham i dopuszczam inną wersje a jeśli nie zgadzam się następuje obrona przed nowością i spojrzeniem z innej strony na daną kwestię. zwyciesteoe

• ONA34
2014/02/06 12:27 #201 przez ONA34
ONA34 odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

Norbi napisał: Nazewnictwo może być różne"Niepiję,jestem abstynentem,trzeżwieję,lub zdrowe trzeżwienie"każdy ma swój niewymierny cel ,dlaczego nie pije,lub chce trzeżwieć.
Dla mnie tzw: okres niepicia zakończył się wpadką-bo tylko nie piłem i nic nie robiłem dla swojego suchego stanu niepicia,nie trzymałem się programu AA,nie słuchałem tego,co tam mówiono a jeszcze nawet oceniałem aowców,że to dupki,filozofowie,przemądralscy itp:Też nie pracowałem nad sobą w sprawach Siły Wyższej i zdrowego ducha tej wiary,ale... niepiłem .
Po wpadce zacząłem trzeżwieć,łapałem i łapię co się da z programu AA,pracuję nad swoimi zachowaniami w myśl Zasad i Tradycji aowskich,powiększam swoją Wiarę i moc ducha do Boga,wierzę w Siłę Wyższą ode siebie samej.Trzymam się AA,jak (mafii),bo kto z mafii odchodzi to ginie.Trzymam się kontaktów z całą Wspólnotą,pełnię Służby w AA,niosę posłanie dla innych alkoholików,chcę wspierać innych w trzeżwieniu i niepiciu.Ja odczuwam,że dążę drogą zdrowego trzeżwienia,próbuję to robić,ale podkreślam,że dla mnie każda droga ,która pomaga mi niepić i trzeżwieć jest droga słuszną,pózniej lub dalej moja droga zależy tylko od moich chęci,czy chcę pracować nad tą swoją trzeżwością,kiedy nie pracowałem -to właśnie zapiłem.Utworzenie Polskiej grupy AA w Holandii,zbudowanie też tego forum i poprzedniego -to dla mnie pewien rodzaj "Zatrzaśnięcia za sobą tzw" Furtki do Picia"
Szekla Dziekuję ,bardzo dobry temat poruszyłaś-to jest bardzo ważne jak wygląda nasze życie,czy tylko niepijemy,czy chcemy trzeżwieć.Trzeżwienie to trudna praca,w trzeżwieniu nie może być mowy o Silnej Woli,kiedy ja się na tym oparłem to się wywróciłem ;)

....a, ja głupia wierzyłam,że wiem dostatecznie dużo o tej chorobie...jakaż ja jestem naiwna. Nie doczytałam jeszcze tego tematu od deski do deski, ale po przeczytaniu tego co napisał Norbi, to widzę że mój mąż tylko nie pije i zgubne dla niego ..dla Nas jest to co robi ,jak sie zachowuje.

Więcej
2014/02/06 15:23 - 2014/02/06 15:24 #202 przez Norbi
Norbi odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie

ONA34 napisał: ....a, ja głupia wierzyłam,że wiem dostatecznie dużo o tej chorobie...jakaż ja jestem naiwna.

Słuchaj ja już trochę mam latek nie picia i trzeżwienia i też nie wiem wszystkiego,tak,że bez paniki,Wspólnota to droga na każdy dzień mojego życia,dlatego dla Ciebie takowa Wspólnota również jest wskazana.
Ostatnia edycja: 2014/02/06 15:24 przez: Norbi
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: hanys, Czeslaw, ONA34

• martah
2014/02/21 09:16 #203 przez martah
martah odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Dla mnie trzeźwienie to stały i ciagły rozwój. W momencie zaprzestania procesu- automatycznie się cofamy dlatego trzeźwienie bedzie trwać wg mnie do końca życia.
To także sposób osiągania lepszego, pełniejszego i zdrowszego zycia.
Jak? oczywiście przez terapie/grupy wsparcia/AA/relacje ze sponsorem/lekturę itp
Ja jestem na etapie uczęszczania także na inne zajecia rozwojowe- nie związane juz z piciem - relaksacja/joga/choreoterapie itp

Generalnie trzeźwienie jest po to... by żyć i by żyło się lepij :grin:

• glicynia
2014/02/21 11:16 #204 przez glicynia
Widzisz Konstancja w dobie internety możemy te rozmowy nazwać mitingiem wirtualnym i dla mnie włodka to wystarczy a jak nie - idę na żywy miting,jednak tzw żywy miting przedstawiał mi jedno- ja tą osobę widziałem jego ton wypowiedzi informował mnie czy jego doświadczenie mogę zabrać z sobą czy zrezygnować i poszukiwać na tych mitingach doświadczeń,które pasują do mojej osobowości.
Tym się dla mnie rożni miting wirtualny od rzeczywistego.Pogody ducha

• lipero
2014/02/23 22:47 #205 przez lipero
Co to jest "praca nad sobą?".
Kiedy dążę do zmian staje się aktorem. Kiedy walczę z czymś co jest we mnie nadaje temu moc.
Program 12 kroków jest pomocą bym mógł wglądnąć w siebie i jeśli coś tam znajdę dany krok może mi pomóc, nic więcej.
Kroki są spisane w liczbie mnogiej, ale gdy się je przeczyta w liczbie pojedynczej dają lepszy efekt. kaszxeeee

• Asiunia
2014/02/24 23:28 #206 przez Asiunia
Asiunia odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witajcie:)
Ja swoją historię już opisałam
W moim przypadku zaczęło się od terapii dla DDA i w trakcie jej trwania okazało się, że zwyczajnie alkohol nie pasuje już do mojego życia. Niemniej uzależnienie od niego jest tak silne, że codziennie zmagam się z przeróżnymi objawami głodu i odstawienia. Podeszłam do tego jednak czysto medycznie: cukrzykowi nie wolno słodyczy, choremu na celiakię glutenu, a mi alkoholu. Nigdy!! Oni wszyscy też mogą nieprzestrzegać zaleceń, ale odbije się to fatalnie na ich zdrowiu i wcześniej czy później doprowadzi do śmierci. Oni nie oglądają się na zdrowych - a bo im wolno..Im wolno - a mi nie, bo jestem chora. Za to mogę jeść zboża i słodycze :grin:
Z ciekawością też obserwuję innych pijących i jeszcze bardziej rozumiem dlaczego mi nie wolno - bo im to służy do całkiem innych celów niż mi!!!
A terapia i mityngi..?Jedni to nazywają trzeźwieniem, a ja wolę to nazywać leczeniem duszy. Gdyby (z różnych przyczyn) nasza dusza nie zachorowała, nie wpadlibyśmy w uzależnienie..

• Bestemor
2014/02/28 18:45 #207 przez Bestemor
Bestemor odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witam,
abstynencja dla mnie to powstrzymywanie sie od picia alkoholu. Trzezwienie to praca nad soba, ciagle odkrecanie tego co nam lata picia pozmienialo w postrzeganiu siebie i innych. To poprostu praca nad soba, proba odzyskania w sobie tego co najlepsze.

• Aneta
2014/03/09 18:42 #208 przez Aneta
Aneta odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Wielokrotnie robiłam przerwy w piciu i myślałam, że wtedy trzeźwieję. ZA kazdym razem po krótszym lub dłuższym czasie "trzeźwienia" wracałam do picia. W końcu znajomi namówili mnie na rozpoczęcie leczenia. Teraz problem. Gdzie? Nie chciałam mieć tego w "papierach", więc NFZ odpada. Zostaje prywatnie. Po długich poszukiwaniach znalazła to co mi odpowiadało. uwielbiam morze, więc wybrałam ośrodek w Dziwnówku. Mój psychiatra po zasięgnięciu opinii innych potwierdził, że jest to dobry ośrodek. pojechała 1,5 roku temu, byłam 6 tygodni. Od tego czasu zaczęłam trzeźwieć . Teraz wiem, że nie picie to nie jest trzeźwienie. Niepić przez jakiś czas każdy potrafi. W Dziwnówku dostałam dobre narzędzia i plan dalszego trzeźwienia. Wykonuję sumiennie to co było w planie na wyjscie i jestem trzeźwa i taka chcę pozostać. W Dziwnówku dostałam drugie życie. :grin:

Więcej
2014/03/09 18:45 #209 przez Jurek
Jurek odpowiedział(a) w temacie Co to jest trzeźwienie
Witaj Aneta na forum :czesc:

Pomagając sobie pomagasz innym.
Następujący użytkownicy podziękowali za tą wiadomość: Aneta

• hanys
2014/03/09 18:50 #210 przez hanys
:czesc: Aneta.