Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Dzielimy się tutaj swoimi doświadczeniami i sugestiami jakie posiadaliśmy w trakcie naszego pijanego życia jak i na drodze naszego trzeźwienia. Mówimy o sobie, nie o innych.

• Strona:
  • 1

TEMAT:

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 11:02 #1

• darts92
  • darts92 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 3
Cześć
Mam 28 lat i przez ostatnie 10 lat piłem imprezowo, zacząłem w liceum a potem studia i 3 lata małżeństwa. Nie piłem codziennie, alkoholu potrzebowalem na imprezach aby dodac sobie odwagi, nie wyobrazalem sobie wyjscia do klubu, koncert, wesele, urodziny, mecz pilkarski bez picia. Czesto urywal mi sie film, nie pamietalem co robilem i stawalem sie zupelnie inna osoba. Probowalem rozpisywac sobie ile moge wypic, ale nic z tego, zawsze bylo mi malo, 1,2gie piwo i potem do oporu az mnie nie odetnie. Umialem tez pojsc i wypic mało, ale zawsze za 4-5 razem przesadzalem. Obecnie nie pije od 6 miesiecy, zrealizowalem 4 kroki programu, jednak dalej nie moge pogodzic sie z sytuacja, ze nie bede pił do konca zycia, wyjazdy, wakacje, wesela, parapetowki, urodziny kolegow, rodziny, wyjscia z pracy, jak tu nie pic? Na codzien nie mam problemów, nie ciagnie mnie do picia, alkohol jest mi nawet obojetny, ale tylko jak pojde w miejsce gdzie ktos pije to łapie strasznego doła i zaczynam uzalac sie nad soba, dlaczego ja, dlaczego jestem inny i nie moge wypic tego 1 piwa na miescie jak inni? Nie moge sobie poradzic z tymi myslalami... Najlatwiej byloby sie odciąć i nigdzie noe chodzic, ale przeciez nie o to w zyciu chodzić zeby sie chować.
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Alex75, jankes12

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 11:19 #2

• Alex75
  • Alex75 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 8348
Witaj na forum :czesc:

Dobrze, że jesteś

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 11:37 #3

• jerzak
  • jerzak Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 9911
%%- Witam. Jerzy alkoholik.
"Chętnych los poprowadzi, niechętnych wlecze"- Seneka

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 12:52 #4

• lukasz1123
  • lukasz1123 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 1003
Cześć wg mnie alkoholik, który chce nie pić musi zmienić jedną rzecz. Wszystko.
To, że męczy cie żal po stracie, jest jednym z mechanizmów choroby. Mnie też męczył, mimo, że byłem na terapii przedwstępnej, mimo, że chodziłem na miting są. Potrwalo to jakiej 150-200 l wódki, zanim doszedłem do etapu, że nie chce pić i nie picie nie sprawia mi większego problemu. Jednak nie chodzę na imprezy alkoholowe, staram się nie przebywać tam, gdzie ktoś pije. Niestety są to następstwa uzależnienia i wychodzenia z niego. Potrzeba na to czasu i świadomości następstw wypicia tego pierwszego kieliszka. Ja się cały czas uczę, mimo, że ponad rok nie piję. Po prostu korzystam z rad starszych i pamiętam siebie z okresu picia. Nie chcę do tego wracać. Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Cyrax 666, darek70, marcin, Sari44

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 14:23 #5

• Kasia1988
  • Kasia1988 Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witaj na forum, jestem Kasia za 5 dni kończę 33 lata piłam tak od jakoś przez lat 10 około. Z moim przypadkiem było tak np że przyznałam.się przed samą sobą iż jestem alkoholiczką trzy lata temu, od tamtej pory rozpoczoczęłam walkę ciężką walkę. Dla mnie również myślenie że trzeba zmienić wszystko nie docierało, niewyobrażałam sobie tego że żeby nie zaryć nigdy więcej pijaną głową nie bede mogła napić się jednego piwa. Piłam dalej trafiłam na jakieś 3 detoksy po ostatnim trafiłam na terapię zdobywałam wiedzę miałam swoją terapeutkę ale dopiero chodząc na mitingi przeskoczyło mi coś w głowie. Nie pije od roku tak bardzo przeżyłam swoje ostatnie picie rok temu że na dzień dzisiajszy powtarzam sobie tylko i trwam w tym że ostatnią szansę mam teraz więcej nie będzie. Udaje mi sie żyć inaczej jak mam potrzebę jeżdżę na mitingi nawet codzieniennie, pomógł mi równierz powrót do wiary w Boga. Wydaje mi się że chęć i wiara daje bardzo dużo. Pragne nie pić już do końca życia. Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): marcin

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 14:32 #6

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Współtwórca Portalu
  • Naczelna Wiedźma
  • Otrzymane podziękowania: 29841

Najlatwiej byloby sie odciąć i nigdzie noe chodzic, ale przeciez nie o to w zyciu chodzić zeby sie chować.

Tak sie nie da, bo gdziekolwiek sie nie ruszysz tam zabierzesz siebie wraz ze swoimi słabościami. Nie uciekniesz przed sobą, choroba będzie chodzić wraz z Tobą, tak jak cień, raz z przodu, z tyłu, z boku.
Każde spotkanie w gronie pijących osób to pielęgnowanie żalu za stratą, tęsknota za alkoholem. Potrzeba czasu by nauczyć sie żyć bez alkoholu obok alkoholu.
Co u mnie to oznacza? Że nie mam wpływu na półki sklepowe, szyldy, reklamy, pijących w parkach, na ulicy, na puste opakowania......mam za to wpływ na to gdzie i z kim przebywam. I właśnie tu dokonuje wyboru. Nie kusze losu, bo czuje sie Alkoholiczką.
Kontakty mam tylko z Trzeźwymi alkoholikami na mitingach AA, Grupie Wsparcia oraz z Forumowiczami.
Często jest tak, że jeden telefon, rozmowa potrafią uczynić cuda.
Warto korzystać ze wszystkiego co pomoże w całkowitym utrzymaniu abstynencji, bez owej tęsknoty, bez żalu, bez dołów
Witaj:czesc:
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka
Za tę wiadomość podziękował(a): Zakapior, freelander, marcin, Krysia 1967, Sari44

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 14:55 #7

• samsal
  • samsal Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
  • Wróg publiczny
  • Otrzymane podziękowania: 2301

dalej nie moge pogodzic sie z sytuacja, ze nie bede pił do konca zycia, wyjazdy, wakacje, wesela, parapetowki, urodziny kolegow, rodziny, wyjscia z pracy, jak tu nie pic? .

Najpierw była walka by przetrwać, bałem się picia. Po kilku latach uświadomiłem sobie że pragnę niepić, wytrwać. Potem by nie walczyć. Przecież jest tyle powodów by nie zniszczyć tego statusu. Tak ważnych powodów by nie pić. Minęło następnych kilka lat i wogóle nie zawracam obie głowy alkoholem. Nie pamiętam jak smakuje i nie ma potrzeby bym wiedział. Jetem takim gościem który nie pije a jak się bawi to najlepiej z całego towarzystwa. Jest w tym również pewna zawiść że jacyś 'oni' piją i ich głowa boli a ja śpiewam do lustra rano, ale to nie jest ich sprawa. Bawię się całą noc i we wspaniałym humorze i bez obaw siadam rano za kierownicą. Miałem kiedyś takie same pytania co Ty. Wytrwałem. Czasem język uciekał z ust przez całe ciało na zewnątrz ale wytrwałem. Samo nie przyszło ale warto było.
W jakim świecie alkoholu???. To Twój świat. Alkohol jest i będzie, ale, to Ty decydujesz co jest w Twoim świecie.
Znasz mnie ale nie wiesz kim jestem
Za tę wiadomość podziękował(a): freelander, Alicja, vince, Jajo-Bajo

Ostatnia edycja: przez samsal.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 15:22 #8

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 7971
Cześć :czesc: jestem Marcin alkoholik.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 15:30 #9

• andrzejej
  • andrzejej Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Forum
  • Senior Forum
  • Myślę, więc jestem.
  • Otrzymane podziękowania: 13058

Mam 28 lat ...
Obecnie nie pije od 6 miesiecy, zrealizowalem 4 kroki programu,
jednak dalej nie moge pogodzic sie z sytuacja, ze nie bede pił do konca zycia,
wyjazdy, wakacje, wesela, parapetowki, urodziny kolegow, rodziny, wyjscia z pracy, jak tu nie pic?
Nie moge sobie poradzic z tymi myslalami...

darts :czesc:
póki nie sięgasz po alkohol - znaczy możesz poradzić sobie z myślami o napiciu. :-BD
Staraj się żyć dniem dzisiejszym - z uczciwym postanowieniem: dzisiaj nie piję.
To tak jakbyś dzisiaj się zamartwiał myślami, że kiedyś tam umrzesz.
Zostaw myśli o niepiciu do końca życia.
Skąd wiesz, że za miesiąc będziesz żył?

Po drugie alkoholizm masz pod kopułą "zakodowany" i nawet jak się zamkniesz w 4 ścianach - będziesz narażony na myślenie o piciu.
A po trzecie - jak postawiłeś choćby 3 pierwsze kroki?
Wiesz co oznacza dla alkoholika przyznanie się do bezsilności wobec alkoholu?
Czy aby na pewno się do niej przyznajesz skoro "gnębią" Cię myśli o dożywotniej abstynencji?
Alkohol nie jest dla mnie - alkoholika, bo nigdy nie powrócę do kontroli nad piciem.
Nie wierzysz w to - zatem na czym chcesz ZBUDOWAĆ swoją trzeźwość?
Na gdybaniu, że kiedyś będziesz pił normalnie?

Czy uwierzyłeś w Siłę, która może pomóc Ci zdrowieć?
Czy postanowiłeś oprzeć swe zdrowienie na tej Sile?
To są 3 pierwsze kroki.
Jeśli z nimi będziesz "na bakier", to jakbyś budował dom - bez fundamentów.

Niestety zdrowienie wymaga trzymania się pewnych zaleceń, możesz to nazwać nawet wyrzeczeniami.
Albo traktujesz swoją chorobę poważnie, albo z przymrużeniem oka.
Kiedy zaakceptowałem uczciwie swój alkoholizm - myśli i niepiciu do końca życia mnie nie męczą.
Spokojnie się z nimi godzę.
Daj sobie darts szansę, a zobaczysz, że za jakiś czas będziesz myślał inaczej.:-BD
Za tę wiadomość podziękował(a): freelander, Krysia 1967, darts92

Ostatnia edycja: przez andrzejej.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 18:00 #10

• siwy
  • siwy Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Cześć
  • Otrzymane podziękowania: 8991
Ja tam w krokach nie jestem dobry, a raczej beznadziejny, bo nie zrobiłem żadnego, nie jestem też dobry w powieżaniu swojego zdrowienia jakimś siłom wyższym w myśl zasady umiesz liczyć licz na siebie. Chodź nie ukrywam, że na początku drogi kleczalem i prosiłem Boga o siłę, bo byłem bardzo słaby.
Wiem jedno na początku trzeźwienia myśli o napiciu się i popróbowaniu swoich sił z alkoholem będą Ci przychodziły.
Najważniejsze na początku to uznać na słowo, że alkohol jest nie dla Ciebie, bo nie potrafisz pić.
Z każdym zrozumieniem swojej bezsilności i odmówienia alkoholu będą się budowały nowe połączenia neuronalne, które zbudują nowe nawyki i nowe zachowania. Nie od razu Kraków zbudowano i potrzebujesz czasu, aby od uczyć się starych zachowań, a w ich miejsce wprowadzić stare.
Na dziś z tego co piszesz nie pogodziłeś się z faktem, że jesteś alkoholikiem i alkohol już nie dla Ciebie. Jakby to powiedzieć jeszcze gęba swędzi. Ten sprzeciw i bunt różnie trwa u ludzi. Jak ze wszystkim, najważniejsze, abyś dał sobie szansę na pogodzenie się ze sobą i z tym, że już nie da się odkręcić pewnych rzeczy.
Kiedyś pięknej metafory użył Osiatynski że z kiszonego ogórka nie zrobi się już tego świeżego z krzaka. Proces przebiega w jedną stronę. Podobnie z alkoholizmem. Przeszedłeś już pewna granicę i już nie wrócisz do punktu wyjścia, jesteś metaforycznie kiszonym ogórkiem.
Teraz albo pogodzisz się z tym faktem, albo się będziesz męczył, natomiast jeśli jesteś alkoholikiem ta walka i próba sił z piciem kontrolowanym zawsze skończy się Twoją porażką.
Ja akceptację dotyczącą alkoholizmu dzielę na trzy poziomy, ale o tym może innym razem.
Na pytania Dlaczego Ty?
A zapytam przewrotnie A dlaczego nie Ty.
Nie ma odpowiedzi na pytanie dlaczego ja?
Też szukałem w tym okresie i nie znalazłem i chyba niż znam nikogo kto by znalazł odpowiedź.

Lepiej zadać sobie pytanie
Jak będąc alkoholikiem zbudować sobie wspaniałe trzeźwe życie.
Od kiedy zacząłem szukać na to pytanie odpowiedzi, zdecydowanie mi lepiej. I wciąż od kilku lat szukam nowych odpowiedzi (i znajduję), a pytanie wciąż takie samo.
Pozdrawiam serdecznie i życzę akceptacji.
"Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli"
Dlatego się nimi opiekuję, bo jestem za nie odpowiedzialny, tak jak za swoje życie
Za tę wiadomość podziękował(a): samsal, jerzak, freelander, HENIEK, Kayo78, Alicja, vince, ortoklaz, Jajo-Bajo, agnieszka89

Ostatnia edycja: przez siwy.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/03 18:58 #11

• Alicja
  • Alicja Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 79
Może moje trzy grosze w tym miejscu nie są całkowicie właściwe, bo nie jestem alkoholiczką ale nie piję alkoholu na imprezach, pomimo tego, że wszyscy piją. Nie lubię u siebie tego szumu w głowie po alkoholu, tej swojej czerwonej buźki, plączącego się języka i tej pustej wesołości. I czy mi z tym jest źle? Wcale nie, czuję to co czuję i nie muszę się sztucznie podkręcać. I jest mi z tym naprawdę dobrze
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejej, Kayo78, marcin

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/04 17:30 #12

• jankes12
  • jankes12 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 701
Witaj :czesc:
Jestem Janek alkoholik

dzisiaj nie piję

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 05:56 #13

• Tomoe
  • Tomoe Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Otrzymane podziękowania: 14238

Chodź nie ukrywam, że na początku drogi kleczalem i prosiłem Boga o siłę, bo byłem bardzo słaby.

I co, dostałeś ją?
W jakimkolwiek więzieniu jesteś, sam je sobie budujesz.
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 08:20 #14

• siwy
  • siwy Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Cześć
Tomoe
Nie nie dostałem, tylko zbudowałem w sobie siłę poprzez pracę.
Wcześniej już wielokrotnie prosiłem Boga o siłę aby zerwac z nałogiem i piciem i się nie udawało.
Więc według mnie nie ma korelacji między tymi zdarzeniami.
Zmienną między wcześniejszymi modłami a tymi była praca nad sobą i pomoc że strony grupy i terapeuty.
Więc według mnie siła która potrzebowałem, aby wejść na drogę trzeźwości odnalazłem w sobie dzięki konsekwencji, pomocy profesjonalistów i narzedziom które od nich otrzymałem i oczywiście doświadczeniu trzeźwiejacym kolegów na grupie, którym się ze mną dzielili.
Pozdrawiam serdecznie
Dlatego się nimi opiekuję, bo jestem za nie odpowiedzialny, tak jak za swoje życie
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Krysia 1967, agnieszka89

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 08:28 #15

• Tomoe
  • Tomoe Avatar
  • Wylogowany
Rozumiem twój tok myślenia i twoją interpretację zdarzeń, które miały i nadal mają miejsce w twoim życiu. Takiej właśnie odpowiedzi się spodziewałam.
A jednak... "Jak trwoga, to do Boga, a nie do psychologa". :)
Za tę wiadomość podziękował(a): siwy, jerzak

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 08:29 #16

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
Czyli siwy Bóg pomógł Ci jeśli sam wystarczająco mocno się o to postarałeś. A kiedy polegałeś tylko na słowie zamiast czynie, to i Bóg do zrobienia miał niewiele, albo zgoła nic. Tak ja to widzę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): siwy, jerzak, darek70

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 08:31 #17

• siwy
  • siwy Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Cześć
Tomoe
No nie...
do Boga było wielokrotnie wcześniej bo była trwoga i nadal piłem choć się gorliwie o trzeźwość modliłem
Jeśli już to do psychologa (terapeuty) i do Boga.
Może ta kombinacja w moim przypadku była najlepsza.
Więc moje pytanie gdzie widzisz rolę Boga jeśli to ja wziąłem się do roboty to i Bóg nie miał potrzeby pomagać.
Ja już pisałem wielokrotnie, że nie mieszam Boga do mojego życia, a tym bardziej do trzeźwości.
Siła wyższa była jak piłem i jest jak jestem trzeźwy.
Jeśli jest Bóg to ma kilka ważniejszych tematów niż moja trzeźwość. Z tego co wiem dał nam wolną wolę i wybór. A jeśli się nadal miesza w nasze życie tzn. Że nie ma do nas zaufania i traktuje jak niedojrzałych smarkaczy.
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Jajo-Bajo

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 08:38 #18

• Tomoe
  • Tomoe Avatar
  • Wylogowany
Widzisz, ja postrzegałam ciebie dotychczas jako osobę niewierzącą, a teraz pierwszy raz widzę człowieka, który się modlił do Boga na kolanach, i to wielokrotnie.
Żeby się modlić, trzeba mieć wiarę w tego kogoś, do kogo się kieruje swoje modlitwy.
Ciekawa jestem kiedy zmieniłeś się z osoby wierzącej w agnostyka-racjonalistę, którego teraz widzę. Ale to chyba nie jest temat do kontynuacji w tym wątku.
Pozdrawiam, Robercie. kwiaaatek

P. S. Pytasz mnie gdzie ja widzę rolę Boga, skoro to ty wziąłeś się do roboty. A czy ja napisałam że tę rolę widzę? Napisałeś że na początku swojego trzeźwienia prosiłeś Boga o siłę, bo byłeś słaby. Ja spytałam czy ją dostałeś. Ty odpowiedziałeś że jej nie dostałeś, tylko ją sobie wypracowałeś, znalazłeś ją w sobie. Czy ja to kwestionuję? Czy twierdzę że było inaczej?
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak

Ostatnia edycja: przez Tomoe.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 09:02 #19

• darek70
  • darek70 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Stały Użytkownik
  • 24 h
  • Otrzymane podziękowania: 1635
Mi też Bóg w niczym nie pomógł, a gdzie tam, a prosiłem nie raz. Psia kość , nie chciał mi od tak bezboleśnie i bez wkładu z mojej strony tego alkoholizmu zabrać. A, dajcie spokój z takim bogiem ;-)
Decyzje o nie piciu podejmowałem praktycznie codziennie, przez wiele miesięcy i też nic. A, no tak. Musiałem podjąć konkretne działanie. Wtedy wiara, została w końcu poparta też przezwyciężeniem własnych błędnych przekonań. Tak, od tej chwili nie wziąłem alkoholu do ust i nazywam to postawieniem drugiego kroku.
Zdecydowanie była to duchowa interwencja, gdzie jakaś siła większa od mojej(którą dziś dla uproszczenia nazywam bogiem) dała mi siłę i zalążek poczytalności. Poczytalności , którą objawiła się w zwróceniu się o pomoc, do tych którzy posiadali większą wiedzę i doświadczenie w temacie zdrowienia z alkoholizmu niż ja.
:czesc:
"Everything is gonna be alright"
Za tę wiadomość podziękował(a): siwy, jerzak, Tomoe, Zakapior, Katarzynka77, Annaannaanna

Ostatnia edycja: przez darek70.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 11:11 #20

• Tomoe
  • Tomoe Avatar
  • Wylogowany
A czy ktoś kiedykolwiek powiedział, że 12 kroków stawia się bez działania? Że klękam, modlę się i nagle pyk! - samo się staje? Bo mnie nikt nic takiego nie powiedział. Ja słyszałam od samego początku, że jest to program działania. "Action, action, action".
A to, o co mam się modlić, to tylko dwie rzeczy: o poznanie Jego woli wobec mnie oraz o siłę do jej spełnienia.

Każde wydarzenie mogę postrzegać na różne sposoby. Albo wyłącznie jako rezultat mojego
działania, albo jako ingerencję Boga w moje życie odbywającą się bez mojego udziału, albo jako efekt mojego z Nim współdziałania.
Za tę wiadomość podziękował(a): siwy, jerzak, darek70, Annaannaanna

Ostatnia edycja: przez Tomoe.

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 11:34 #21

• siwy
  • siwy Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Przyjaciel Forum
  • Cześć
Darek70 ja nie uważam, że jak modlisz się do Boga i cie nie wysłucha to wtedy jest bóg do bani.
Ja po prostu już nie mieszam Boga do swojego życia.
Jeśli jest i stworzył świat, stworzy mnie, to dał mi wolną wolę, abym podejmował według niej decyzje.
Decyzję które niszczą moje życie i moich najbliższych lub decyzję, które pozwalają mi zaopiekować się sobą i najbliższymi.
On traktuje mnie jak dorosłego i odpowiedzialnego za swoje decyzje.
Ps. Tomoe moze napiszę o tym w swoim wątku.
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Tomoe

koniec z piciem- jak funkcjonowac w swiecie alkoholu? 2021/05/06 11:37 #22

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
Temat ciekawy i nie zdarza się bym przechodził obok niego obojętnie, ale że gościmy w czyimś wątku i robimy off top, proponuję abyśmy przenieśli się do wątku należącego do kogoś z nas i tam możemy kontynuować %%-
Za tę wiadomość podziękował(a): siwy, jerzak, Tomoe

• Strona:
  • 1