Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Dzielimy się tutaj swoimi doświadczeniami i sugestiami jakie posiadaliśmy w trakcie naszego pijanego życia jak i na drodze naszego trzeźwienia. Mówimy o sobie, nie o innych.

TEMAT: rozpoczynam trzeźwienie

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 09:46 #1

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
  • Otrzymane podziękowania: 21
Cześć. tu Maciek alkoholik. od kilku lat walczę z alkoholizmem. Wiem że słowo "walka" jest nieodpowiednie, ale jak sądzę do dziś nie zrozumiałem iż muszę się poddać temu że jestem alkoholikiem a to doprowadzi mnie do trzeźwienia. Kilka słów o mnie. 44 lata , prawnik. Ojciec 3 dzieci, którego rodzina jest już mocno zmęczona moim piciem. Piję od 14 -15 roku życia. Początkowo w liceum od przypadku do przypadku, ale zwykle dużo i do utraty świadomości. Picie nasiliło się po ukończeniu studiów. Wpadłem w mocno pijące towarzystwo. Nikt nie miał jeszcze dzieci, a impreza zaczynała się w piątek i kończyła w niedzielę. Potem trudny poniedziałek i tak non stop. Towarzystwo powoli rozpadło się. Ktoś zmienił miejsce zamieszkania, komuś urodziło się dziecko, jeden z kolegów zmarł w efekcie nałogu alkoholowego. Ja też się ożeniłem, ale ciągle dość dużo piłem. Po urodzeniu się 3 dziecka piłem już przemysłowo. Skończyła się bariera nie piję w tygodniu. Około 40 roku życia udałem się na pierwszą terapię do terapeuty zakończoną po 3-4 miesiącach w wyniku braku chęci do życia bez alkoholu. Na kolejną terapię wróciłem w w kwietniu 2019r, za namową terapeuty rozpocząłem uczęszczać na mityngi AA. Wtedy udało mi się nie pić przez około 3 miesiące. W lipcu 2019 rozpocząłem program 12 kroków. Niestety nadeszło zapicie. Skończyłem na 3 kroku. Program był dla mnie bardzo trudny do przerobienia. Od tego czasu stale zapijam mocno co 2- 3 tygodnie(takie picie potrafi trwać kilka dni za rzędu, doszedłem nawet do 10, przez co zacząłem zawalać pracę. Zaczęło się picie w ukryciu, w garażu, pod sklepem. Oszukuję swoją rodzinę. Ostatnio piłem codziennie przez 10 dni (raz mniej, raz więcej). Od piątku do niedzieli piłem bardzo dużo, skończyłem 24 h temu. Obecnie mam dużego kaca, ale 0,0 promila (dlatego piszę). Od zeszłego roku byłem najdłużej trzeźwy przez 25 dni (XI-XII 2019r.). Tym razem postanowiłem że koniec walki. Poddaję się temu że jestem alkoholikiem, ale chcę trzeźwieć. W końcu dociera do mnie że tylko całkowite odstawienie substancji pozwoli mi na życie w trzeźwości. Zrozumiałem też jedno - nie mogę już nic wypić i godzę się na to. Chcę wrócić na mityngi a od stycznia zacząć grupę krokową. To że mogę się tu wypowiedzieć dużo dla mnie znaczy. Będę informował o kolejnych trzeźwych dniach. Tym samym Dzień 1! .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, jerzak, darek70, Alex75, jankes12, marcin19, Teo70, Samuraj

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 09:53 #2

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Administrator
  • e*g*a*l*
  • Otrzymane podziękowania: 18415
Witaj Maćku :czesc:
Szybkie działanie wskazane, nie ma co czekać ze wsparciem z zewnątrz.
Jestem Monika alkoholiczka.
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą, nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-
Za tę wiadomość podziękował(a): maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 10:01 #3

• Alex75
  • Alex75 Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 6494
Witaj Maciek na forum :czesc:

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 10:02 #4

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 6007
Witaj :czesc: jestem Marcin alkoholik, trzeźwy dzięki programowi 12 kroków i Wspólnocie AA.

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 10:02 #5

• Kayo78
  • Kayo78 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 1913
Cześć Maciek :czesc:

Jestem Agnieszka, trzeźwa alkoholiczka.

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 10:03 #6

• williwilli55
  • williwilli55 Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 3683
:czesc:
Darek alkoholik

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 11:06 #7

• andrzejej
  • andrzejej Avatar
  • Wylogowany
  • Dobry Duszek
  • Myślę, więc jestem.
  • Otrzymane podziękowania: 11972
Witaj Maciek :czesc:
Cóż, wracaj z marszu na mitingi i zacznij słuchać, bo wcześniej chyba nie bardzo wsłuchiwałeś się
w to co mówią inni zdrowiejący alkoholicy.
Fakt, że jesteś facetem wykształconym może utrudniać Ci zrozumienie, że nie potrafisz
kierować swoim piciem tak jak byś chciał.
Kiedy założysz Maćku, że Twoja intelektualna samowystarczalność ma jednak swoje ograniczenia
- zrobisz krok do przodu.
Nie jest łatwo facetowi pochylić głowę i powiedzieć sobie prawdę:
przegrywam z alkoholem, jest "silniejszy ode mnie".
Ta świadomość i uczciwa akceptacja - pozwala nie sięgać po alkohol.
Bezwzględna abstynencja to podstawa, by zmieniać swoje myślenie, podejście do siebie i reszty świata.
Macieju, 44 wiosny - najwyższa pora dojrzeć do życia.
Ja tam zmądrzałem mając 43 i zacząłem działać w kierunku swej WOLNOŚCI od alkoholu.
Dobrze, że jesteś. :-BD
Ostatnio zmieniany: 2020/10/05 11:08 przez andrzejej.

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 11:08 #8

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Moderator
Maćku możesz rozwinąć co dokładnie było dla Ciebie takie trudne w pracy na programie ze sponsorem?
Za tę wiadomość podziękował(a): hipek

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 11:24 #9

• hipek
  • hipek Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 197
Witaj Maćku :czesc: . Program 12 kroków jest prościutkim Programem dla Alkoholika. Program jest też dla analfabetów, sponsor wtedy czyta podopiecznemu WK. Piszesz o jakimś trudnym programie, to nie jest Program AA. Obawiam się, że chodząc na mitingi i mówiąc, dzisiaj nie piję, nie spowoduje, że wyzdrowiejesz. Ale to moje sądy. Pogody Ducha i odwagi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zakapior, Alex75, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 12:28 #10

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Program 12 kroków nie był dla mnie łatwy z tego względu że bardziej robiłem go dla Rodziny niż dla siebie. Robiąc go nie byłem uczciwy w stosunku do Sponsora. Nie przykładałem się do niego, zadania odrabiałem na szybko przed spotkaniem. Ja po prostu nie zaakceptowałem że nie mogę pić alkoholu. Ponadto mam problem z siłą wyższą, słabo u mnie z duchowością. Te 3 kroki zrobiłem ponad rok temu a w tym czasie alkoholizm znacznie się u mnie nasilił - piję dużo więcej niż przed przystąpieniem do AA. W okresie wakacji miałem okres 5 dni picia z których niewiele pamiętam (byłem sam w domu, Rodzina wyjechała). Takie coś mi się wcześniej nie zdarzało, znaczy picie tak ale nie takie luki w pamięci. widzę teraz jak alkohol przejął kontrole nad całym moim życiem. I zaczynam rozumieć iż program 12 kroków musze zrobić dla siebie. Znalazłem kogoś kto ma mi pomóc w odnalezieniu Siły Wyższej i chcę z tym kimś pracować do końca roku, kiedy to zacznę grupowy Program 12 kroków.
Ostatnio zmieniany: 2020/10/05 12:32 przez maciekzb.

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 12:41 #11

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Moderator
To nie program był trudny tylko Ty nie byłeś uczciwy oraz gotowy. Z takim podejściem są małe szanse, że coś zadziała. Co to jest grupowy program 12 kroków? Myślałem, że we Wspólnocie AA nie pracuje się w grupach. Chyba, że masz na myśli terapię opartą na 12 krokach :-?
Za tę wiadomość podziękował(a): hipek, marcin19, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 13:06 #12

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
W Katowicach jest tzw. grupa krokowa, startuje co roku w styczniu. 1 krok to jeden miesiąc pracy. Ponadto są spotkania ze sponsorem. ta grupa jest bardzo popularna i wg jednego z lepszych terapeutów z Katowic, jest bardzo skuteczna. A moje podejście do programu było na odwal się i to się nie mogło udać. mam wrażanie że osiągnąłem swoje dno, a tak naprawdę mogę sporo uratować. nie chcę upaść jeszcze niżej bo mogę już wtedy nie wrócić...

na pewno się nie uda bo do tej pory się nie udało. trzeba zrobić program. już teraz to wiem.
Ostatnio zmieniany: 2020/10/05 13:18 przez Zakapior. Powód: post pod postem

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 13:24 #13

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Moderator
Maćku mam jeszcze techniczną prośbę abyś nie pisał posta pod postem. Masz zawsze 15 minut na edycję wiadomości kiedy to możesz ją skorygować.
Wiesz ja poszedłem klasyczną trasą czyli Wspólnota AA, w której znalazłem sponsora i czteromiesięczna z nim praca na krokach. Byłem osobą niewierzącą, ale to nie stanowiło jak się później okazało najmniejszego problemu.
Za tę wiadomość podziękował(a): marcin19, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 14:24 #14

• Krysia 1967
  • Krysia 1967 Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 865
Krysia alkoholiczka.

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 14:48 #15

• Kayo78
  • Kayo78 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 1913
maciekzb napisał:
ta grupa jest bardzo popularna i wg jednego z lepszych terapeutów z Katowic, jest bardzo skuteczna.

Nie neguję opinii terapeuty, ale myślę sobie, że cudów nie ma.
Mój brat tak się bujał przez chwilę, szukając terapeuty z "najlepszą skutecznością". Pił i fantazjował na temat tego, że ten kolejny to już taki cudotwórca, że każdy wychodzi z jego gabinetu zdrowy (jakieś internetowe opinie, polecenia).
Reasumując. Kiedy nareszcie dopił swoją wannę wódki, wrócił do swojej starej poradni, do dawnej pani terapeutki i tym razem "zaskoczył", chociaż to mały ośrodek i jakichkolwiek poleceń próżno szukać w internecie. Zaczął ponownie, w tym samym, zwyczajnym miejscu, ze "zwyczajną" terapeutką. I trzeźwieje póki co bez większych zawirowań. A czemu? Myślę, że był już gotowy na trzeźwość. Po prostu.
Ostatnio zmieniany: 2020/10/05 14:50 przez Kayo78.
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, jerzak, Zakapior, darek70, Alex75, marcin19, Krysia 1967, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 15:02 #16

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Naczelna Wiedźma
  • Otrzymane podziękowania: 27996
W bezsilności siła.
Brzmi paradoksalnie ale to niebywale ciężki orzech do zgryzienia.
Uznanie tej bezsilności i akceptacja choroby mówi mi, przypomina, że tyle razy walczyłam i przegrywałam, więc kolejny raz też zakończy się porażką.
Uczciwość i szczerość wobec siebie to podstawa.
Swoje trzeźwienie już rozpocząłeś.
Pozostaje mi tylko przywitać Cię ciepło i wspierać.
Witaj na Forum :czesc:
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 15:12 #17

• hipek
  • hipek Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 197
Maciek ze sponsorem to możesz postawić wszystkie 12 kroków jeszcze do końca tego roku. :muza: Który z pijących alkoholików wierzy w SW, Boga??. Chodzi mi o wiarę bezwarunkową. Jak chlałem to prosiłem Boga, by rano znalazło się jeszcze trochę wina, wódki, piwa w butelce. Jak była trwoga też leciałem do Boga. W pozostałym okresie chlania i przerwach w chlaniu Bóg nie był mi potrzebny. Taka była moja wiara w Boga. Na mitingu nie ma możliwości postawić wszystkich 12 Kroków. Na mitingach dzielimy się doświadczeniem dotyczącym choroby alkoholowej (kim byliśmy, co zrobiliśmy, kim dzisiaj jesteśmy). Na wielu mitingach AA alkoholicy dzielą się doświadczeniem, przyporządkowując kroki do miesiąca. W styczni 1 w lutym 2 itd. Nie jest to jednak normą. Każda Grupa AA jest niezależna i sama układa swój scenariusz mitingu :czesc:
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, Zakapior, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 15:37 #18

• Samuraj
  • Samuraj Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 229
Cześć Maciek :)

Adam alkoholik

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 17:02 #19

• Tom72
  • Tom72 Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 195
Witaj Maćku na forum
Działaj, nie zwlekaj .
Tomek alkoholik
Cele są marzeniami z wyznaczonym terminem spełnienia

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 17:23 #20

• jankes12
  • jankes12 Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 388
Jestem Janek alkoholik

dzisiaj nie piję

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 17:45 #21

• Andrzej alkoholik
  • Andrzej alkoholik Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 260
Cześć Maćku. Zachęcam do podjęcia terapii ''na serio'' i zaangażowaniem. Też sobie odpuściłem i kosztowało mnie to kolejne lata picia. Wykorzystaj fakt, że możesz się jeszcze sam zatrzymać. Poznanie mechanizmów choroby to bardzo ważna rzecz. Warto zerknąć w samego siebie. Pozdrawiam serdecznie.

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 18:06 #22

• jerzak
  • jerzak Avatar
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 9147
%%- Witam. Jerzy alkoholik.
Początki bywają trudne, nawet bardzo - zaraz potem jest lepiej.
"Chętnych los poprowadzi, niechętnych wlecze"- Seneka

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 19:32 #23

• krzysiek
  • krzysiek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 1375
:-H Witaj na Trzeźwym Szlaku z Pogodo Ducha aypererew

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/05 21:17 #24

• Annaannaanna
  • Annaannaanna Avatar
  • Super Gaduła
Cześć Maciej,
Jestem Ania alkoholiczka

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/06 06:01 #25

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Dzień Dobry. Powoli dochodzę do siebie. Dziś udało się pospać na trzeźwo 8-9 h. Wcześniejsze dwie noce budziłem się o 3-4 rano po 2-3 godzinach snu. Jestem w pracy. Mam silne postanowienia skończenia tej matni alkoholowej w której tkwię od lat. Dzięki wszystkim za wiadomości. Dzień 2 czas zacząć. Dzisiaj nie piję. Pogody Ducha.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zakapior, Kayo78, Alex75, jankes12, Krysia 1967, Samuraj, Szanelka

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/06 06:08 #26

• krzysiek
  • krzysiek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
:-H Noto witaj na Trzeźwym Szlaku Pozdro aypererew

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/11 20:58 #27

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Kończę 7 dzień. Trzeźwy! Trudny tydzień w pracy, weekend biegając za piłka z dziećmi (piękna sprawa, tym bardziej że nie przeplatana 100, przepraszam 90 bo taki teraz jest nowy size). Żona nie wierzy, bo niby jak skoro to pewnie 20 próba. Zadzwoniłem do sponsora, pogadaliśmy. Mamy (mieliśmy się spotkać w nadchodzącym tygodniu). I tu jak zwykle sytuacja się komplikuje.... Jutro muszę zrobić test na koronę bo uczestniczyłem w służbowym spotkaniu, wczoraj jeden z uczestników obdzwonił wszystkich - ma wirusa. Dobrze że zatrudniam tylko 5 pracowników i że jeden nie miał ze mną kontaktu - przynajmniej ktoś zostanie na placu boju! To miłego wieczoru! Dziś nie piję (to jeszcze godzina), ale jutro też nie piję!
Pogody Ducha.
Za tę wiadomość podziękował(a): krzysiek, Krysia 1967

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/11 21:37 #28

• Damiano1985
  • Damiano1985 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
  • Otrzymane podziękowania: 16
Nowicjusz Wita Nowicjusza :)

Gratulacje z 7 dnia, za kilka minut już będzie ósmy, później miesiąc, i tak będzie lecieć!
Za tę wiadomość podziękował(a): krzysiek, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/16 06:34 #29

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Rozpoczynam Dzień 12. Trzeźwy! Przed nami weekend, zawsze trochę gorszy czas. dlatego trzeba jakoś go zagospodarować. Mój plan to od dziś do niedzieli bieganie, tak od 5 dziś - 21 km w niedzielę. Dziwne ile można przebiec pijąc, a ciekawe ile więcej można nie pijąc. Około środy pojawił się głód alkoholowy i silna chęć sięgnięcia po substancje, ale przecież w tym dniu obiecałem sobie że nie wypiję i udało się - nie wypiłem. Pozdrawiam wszystkich weekendowo. Dziś nie piję!
Za tę wiadomość podziękował(a): Moni74

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/16 14:58 #30

• jasiek
  • jasiek Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 114
Maćku, miałem podobne dylematy dotyczące mityngów, sponsorowania, programu 12 kroków. Zacząłem właśnie od mityngów, zapoznałem się z programem 12 kroków. Ale...Dla mnie pierwszy krok był nie do przejścia, a co dopiero cały program. Nie byłem gotowy uznać swojej bezsilności wobec alkoholu. Musiało minąć pół roku - oczywiście z piciem, musiał nastąpić przełom, bym był gotów uznać się za alkoholika. Ale wtedy poszedłem nieco inną drogą. Skoro mityngi na mnie "nie zadziałały", postanowiłem pójść do specjalisty i rozpocząłem terapię. Najpierw były to cotygodniowe spotkania z terapeutą, a teraz jestem w połowie terapii grupowej. Uważam, że to najlepsze co mogłem zrobić. Na mityngi zapewne przyjdzie czas, po terapii, bo po niej nie może nastąpić pustka. Może także program 12 kroków też spróbuję realizować - jeśli będę gotowy. Czas pokaże:)
A teraz o bieganiu, tak anegdotycznie. Mój system gdy piłem wyglądał mniej więcej tak: jednego dnia rano bieganie (bo lubię rano), wieczorem popijanie. Następnego dnia "dochodzenie do formy", kolejnego
znów rano bieg itd itd. Nie muszę Ci mówić, że z sensem i racjonalnym podejściem do treningu nie miało to nic wspólnego.

Pozdrawiam w trzeźwości:)
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejej, Kayo78, marcin19, maciekzb

rozpoczynam trzeźwienie 2020/10/18 20:23 #31

• maciekzb
  • maciekzb Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Dzięki Jaśku za posta. Obiecuję odpisać bo bardzo mamy wiele wspólnego. Ja kolejny trzeźwy dzień. Pobiegane codziennie od piątku, pograne w piłkę z dziećmi. Weekend zleciał szybko, bez pragnienia napicia się. Jakoś to wyłączyłem. Wiem jednak że to na krótką metę, a gorsze dni nadejdą. Dziś idę spać. Jutro nie piję. Pogody Ducha!
Za tę wiadomość podziękował(a): jerzak, jasiek, Krysia 1967