Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu

Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2012/08/12 11:23 #1

• wisienka91
  • wisienka91 Avatar
Witam, jestem studentką III roku pedagogiki opiekuńczo-resocjalizacyjnej i poszukuję książek a także artykułów do pracy licencjackiej.Dokładnie mój temat brzmi: "Alkoholizm wśród młodzieży jako przyczyna wykluczenia społecznego." Gdyby ktoś znał jakieś książki godne polecenia byłabym bardzo wdzięczna za pomoc
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/18 17:50 #2

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać.
  • Otrzymane podziękowania: 5024
Wstęp:
Powiększ status
Drogowskazy

Osiatyński Wiktor

"W kwietniu 1983 roku musiałem przestać pić. Niedługo później trafiłem na pierwszy mityng Anonimowych Alkoholików. Po pół roku abstynencji pojechałem na czterotygodniową kurację odwykową. Tam pozbyłem się wszelkich złudzeń. Przekonałem się, że jestem alkoholikiem i że muszę zrezygnować z alkoholu pod każdą postacią. Dowiedziałem się, że alkoholizm wiązał się z niedojrzałością emocjonalną i brakiem podstawowych umiejętności życiowych, choćby takich jak rozpoznawanie i wyrażanie własnych uczuć, bezpieczne radzenie sobie z lękiem, złością i samotnością, nawiązywanie i utrzymywanie nieegoistycznych relacji z innymi ludźmi oraz wyznaczanie granic i umiejętność powiedzenia "nie". I że bez tych zdolności trudno będzie mi zachować trzeźwość." - (ze wstępu) "Drogowskazy" to podsumowanie przemyśleń i doświadczeń autora oraz innych pisarzy i animatorów ruchu Anonimowych Alkoholików dotyczących radzenia sobie z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Książka wytycza drogę od analizy przyczyn, poprzez opis różnych form i stadiów uzależnień, aż do zapisu działań, które musi podjąć każdy człowiek chcący nie tylko decydować o sobie, ale także nadać swemu życiu sens.

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Wojtek
"Chociażbym chodził ciemną doliną
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2014/06/18 18:40 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/18 17:50 #3

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Meszuge
PRZEBUDZENIE
Droga do świadomego życia

Wymiary: 140 x 205mm
Liczba stron: 216
Okładka miękka
ISBN: 978-83-64190-04-9

Przebudzenie, doświadczenie, przeżycie duchowe – pojęć tych z powodzeniem można używać zamiennie. Najczęściej nie mają charakteru religijnego i dotyczą świata wartości duchowych człowieka; duchowych, to jest niematerialnych, na przykład: miłość, rodzina, dom, praca, uczciwość, przyjaźń, Bóg, odwaga i wiele, wiele innych. Są udziałem każdego z nas, mogłyby realnie zmienić, poprawić jakość naszego życia, ale… Problemem nie jest ich niedobór, co raczej fakt, że przestaliśmy je zauważać, dostrzegać… jak łzy w deszczu.

Przebudzenie jest efektem osobistych przeżyć i doświadczeń Autora – to PRAKTYKA, a nie teoria. Praktyka dostępna dla każdego z nas.

Przebudzenie. Droga do świadomego życia to książka o duchowości (nie mylić z religijnością!), rozwoju osobistym, rzeczywistości, o Bogu – jakkolwiek Go pojmujemy – o miłości, wreszcie o przebudzaniu (to jest proces!) duchowym i emocjonalnym, a dokładniej o tej szczególnej, rozwojowej, jakby edukacyjnej ich formie, która – jestem o tym przekonany – dostępna jest wielu, a nie wyłącznie wybranym, wyjątkowym ludziom. Choć jednak nie wszystkim.
Ze wstępu.

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2014/06/18 18:39 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/18 18:32 #4

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Powiększ
Krok za Krokiem. Z alkoholizmem można wygrać!

Meszuge

Alkoholizm jest chorobą chroniczną, postępującą, trwałą oraz potencjalnie śmiertelną. Świadomość, że jest rozwiązanie, wielu alkoholikom może uratować życie. Anonimowi Alkoholicy znaleźli skuteczne rozwiązanie problemu alkoholizmu, którym jest Program Dwunastu Kroków Wspólnoty AA, Program zmiany jakości życia, która następuje dzięki duchowemu doświadczeniu i z pomocą Siły, która jest większa niż nasza własna; Siłę przez wierzących nazywaną Bogiem. "Krok za Krokiem" to zbiór najnowszych tekstów na temat Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików.

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/18 18:33 #5

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Powiększ status
12 kroków od dna. Opowieść o trzeźwości osiągniętej dzięki wspólnocie AA

Meszuge

Nazywają mnie Meszuge. Jestem alkoholikiem. W chwili obecnej alkohol nie stanowi problemu w moim życiu. Jeśli mówię coś takiego podczas mityngu AA, to zwykle znajdzie się ktoś, kto ironicznie spyta, po co w takim razie nadal tutaj przychodzę. Odpowiadam, że głównie po to, żeby znowu nie mieć problemu z alkoholem. Może ciągle żyję niedaleko dna, ale jednak w takiej odległości, która zapewnia mi względne poczucie bezpieczeństwa, a nawet satysfakcjonujący komfort psychiczny. Wynosi ona dokładnie dwanaście kroków. Dwanaście Kroków Anonimowych Alkoholików.

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/18 18:35 #6

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Alkoholizm zobowiązuje. Nie tylko dla alkoholików. Gawędy o trzeźwym myśleniu, odpowiedzialności i rozwoju osobistym

Meszuge

Nie tylko alkoholicy nie radzą sobie z czekaniem, ustalaniem priorytetów, rozterkami duchowymi, samoakceptacją czy ponoszeniem konsekwencji swoich czynów. Nie tylko alkoholicy nie radzą sobie w życiu. Inni mają podobne problemy. Meszuge to pseudonim literacki polskiego pisarza. Jest on autorem książek, artykułów i esejów dotyczących problematyki alkoholizmu, wyzwolenia z uzależnienia, Wspólnoty AA i Programu 12 KROKÓW AA oraz szeroko pojmowanego rozwoju osobistego. Nakładem Wydawnictwa WAM ukazały się "Alkoholik" i "12 KROKÓW od dna". Książka zawiera dodatek SPONSOROWANIE W AA. "Dziecko jest marudne i grymasi, bo się przeziębiło, ma gorączkę i boli je gardło. Dziadek jest zgryźliwy, sarkastyczny i złośliwy, bo go w krzyżu łupie. O zachowaniach ludzi chorych psychicznie w ogóle nie ma co mówić; ale przecież jakoś je rozumiemy, uznajemy za usprawiedliwione i wybaczalne. Z alkoholizmem jest inaczej. Alkoholizm nie usprawiedliwia, alkoholizm zobowiązuje." -Meszuge

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2014/06/18 18:38 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/18 18:37 #7

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Powiększ
Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu

Meszuge

"Alkoholik" autobiograficzna opowieść o piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu; tragiczna historia nieodwzajemnionej i zdradzonej miłości, którą tylko życie mogło napisać. "W alkoholu zakochałem się będąc mężczyzną trzydziestoletnim. Nie była to więc miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak nie mam najmniejszej wątpliwości, że szukałem jej, w pewnym sensie, od wczesnego dzieciństwa. Podczas wesela w Kanie Galilejskiej Jezus zamienił wodę w wino. Ja byłem lepszym magikiem. Całymi latami, z morderczą skutecznością, tysiące razy zamieniałem w alkohol prawie wszystko, bo przecież nie tylko dobra tak przyziemne, jak pieniądze, firmy, czy stanowiska, ale także szacunek, godność, zaufanie, a nawet miłość dziecka i własne sumienie. Cudotwórcą przestałem być 15 stycznia 1999." - Meszuge

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2014/06/18 18:38 przez Czeslaw.

Ciekawe lektury na początek 2014/06/29 14:43 #8

• kamillodz88
  • kamillodz88 Avatar
Mam nadzieję że temat założyłem w odpowiednim miejscu:)
Jak w temacie, dzisiaj troszkę czytałem forum, szperałem po linkach i ogólnie na tematy związane z chorobą jak i samą egzystencją ludzką. Moją uwagę przykuła książka pt. ``7 nawyków skutecznego działania`` Stephena R. Covey`a. Po przeczytaniu wielu recenzji o samej książce jak i Jej autorze postanowiłem wpisać ją na listę zakupów:)
Szczerze mówiąc nigdy nie lubiłem czytać książek ale to raczej ze względu przymusowych lektur jak i później braku czasu i chęci...no ale skoro zaczynam od nowa budować swoje JA i pracować nad chorobą to już sam jej zakup będzie dla mnie wielkim sukcesem:) wybieram się po nią do empiku jeszcze w tym tygodniu i jak już zacznę zgłębiać wnętrze książki to zapewne podzielę się doznaniami.
Wybrałem tę pozycję ponieważ ma opinie książki dla ludzi początkujących w sferze poznawania i samodoskonalenia się, aczkolwiek autor jest dużym autorytetem w tym temacie i liczę iż poda w książce wszystko dość jasno, zrozumiale i w miarę lekko dla kogoś kto raczej z jakąkolwiek literaturą jest na bakier:)))
jeżeli ktoś czytał bądź chcę zakupić tę książkę to chętnie porozmawiam:)
Kamil- alkoholik.

Odp: Ciekawe lektury na początek 2014/06/29 19:27 #9

• Szwejk
  • Szwejk Avatar
Też zwróciłem uwagę na tą pozycję i kupię ją sobie, jednak z opisu wynika, że pozwala ona w pewien sposób ukształtować lub spróbować kształtować swoją osobowość a nie stanowi kompendium wiedzy o tym czego ja osobiście również szukam, a więc aby zgłębić podłoże choroby alkoholowej i spróbować wyeliminować jej przyczyny aby nie czuć pociągu do zaglądania do butelki.

Zadałem takie pytanie na forum, bo podobno jest takie kompendium dla alkoholików z którego można dowiedzieć się wiele.

Ponieważ jednak z natury mam do siebie duży dystans i do mojej (naszej) choroby nazwałem się (nas) alkoczubkiem co spowodowało, że co poniektórzy chyba się obrazili.

Generalnie tu na forum dowiesz się że musisz iść na miting i do klubu AA i tyle.

Jeżeli Tobie uda się znaleźć jakąś ciekawą pozycję o naszej chorobie i sposobach wychodzenia przez alkoczubków z tego bagna - daj znać.

Jak mi coś wpadnie w ręce - odezwę się.

Jak przeczytasz tą książkę o której pisałeś - też napisz co o niej sądzisz.

Pzdr

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/29 19:43 #10

• Miecia
  • Miecia Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 5472
Bardzo dobrą pozycję jest książka "Naucz się od nowa żyć" autorstwa Miller David K., Gorski Terence T., Miller Merlene . Jest to przewodnik dla zdrowiejących od wszelkiej maści środków uzależniających napisany przystępnym językiem. W notce od wydawnictwa napisano "poradnik omawia szeroko zjawisko uzależnień od wszelkich środków łącznie z alkoholem. Jest także, jak autorzy zaznaczyli w podtytule - przewodnikiem dla zdrowiejących z uzależnień od substancji chemicznych. Pokazane są następstwa somatyczne, psychologiczne i społeczne uzależnień. Krok po kroku autorzy przedstawiają kolejne etapy zdrowienia, kładąc nacisk na pozytywne strony terapii, miedzy innymi odbudowę życia emocjonalnego i przywrócenie prawidłowych relacji z otoczeniem"
Polecam gorąco
"Głównym sygnalizatorem uzależnienia jest fakt, że twoja miłość
i zaufanie do rzeczy uzależniającej cię są większe niż do czegokolwiek innego"

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/29 19:50 #11

• Szwejk
  • Szwejk Avatar
Serdeczne dzięki - kupię ją na pewno

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/29 19:53 #12

• hanys
  • hanys Avatar
Szwejk proszę czytać ze zrozumieniem.

Nie ma czegoś takiego jak KLUBY AA
więc nie wierzę że ktoś komuś proponuje udział w czyms takim.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/06/29 20:48 #13

• andrzejej
  • andrzejej Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Myślę, więc jestem.
  • Otrzymane podziękowania: 8502
:czesc: Szwejku
Mnie tam alkoczubek nie rusza.
Sam czasem idąc na miting mówię swej zaprzyjaźnionej al-anonce, że idę do czubków,
albo do nałogów. Ona ich lubi, ja ich lubię. Nazywa mnie wtedy głupkiem, ale ja wiem
że lubi mnie głupka. =))

Odp: Ciekawe lektury na początek 2014/06/29 21:31 #14

• kamillodz88
  • kamillodz88 Avatar
Szwejku.
Po prostu uważam że jest to ciekawa lektura na początek:) nie będę sam wymyślał i okłamywał( samego siebie zresztą:) ze nie wiadomo ile teraz książek przeczytam:))) narazie ta pozycja. Mam jeszcze drugą ale to już z innej beczki:) ``Jak rozmawiać z dziećmi aby tak samo uczyły się w domu jak i w szkole`` `:) jakiś taki tytuł, ale mnie jako ojcu 6 latki się przyda napewno:))) pozdrawiam i życzę miłego poniedziałku:)ja lubię poniedziałki...:)

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/08/21 20:41 #15

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
NOWA PARA OKULARÓW - nr 1 w USA
Książkę tą powinnien przeczytać każdy,kto chcę spojrzeć na życie przez Nową Parę okularów.
Dwa najważniejsze czynniki przyczyniające się do nadzwyczajnej wartości tej książki to fakt, że stanowią szkielet stosowanych zasad najbardziej dynamicznej i odnoszącej sukcesy filozofii stulecia… omawianej przez człowieka, który dosłownie z „mielącego język, mamroczącego półgłówka” przekształcił się w najbardziej charyzmatycznego mężczyznę na świecie.

Książka Nowa Para Okularów, jest zbiorem przemówień Chucka C, znanego w USA aktywisty i działacza w dziedzinie alkoholizmu. Autor w rozmowie z bohaterem zebrał jego najbardziej wartościowe mowy i stworzył z nich niniejszą książkę. W mowach tych Chuck C dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie własnego uzależnienia, przeplatając swoją opowieść różnymi anegdotami z życia własnego, jak i osób z jego otoczenia. Opowiada, jak alkohol zniszczył mu życie rodzinne i zawodowe, zniechęcił bliskich, wysłał do szpitala dla obłąkanych. Jednak upadek na samo dno pozwolił mu się odbić, i zaangażować w stowarzyszenie Anonimowych Alkoholików. Przekonuje, iż mimo bardzo złej sytuacji zawsze jest wyjście, i tym wyjściem jest Bóg oraz poddanie się Jego woli. Daje na to przykłady z własnego życia, opisując, jak uniknął śmierci spowodowanej przedawkowaniem alkoholu, dzięki czemu dostał szansę zmienić swoje życie. I tak, po wielu próbach, odzyskuje pracę, nie dopuszcza do rozwodu z żoną i jedna się z dziećmi. Czas spędzony w stowarzyszeniu kiełkuje i rozwija jego stronę duchową, czym pragnie dzielić się z towarzyszami uzależnienia, ukazując, że równowaga pomiędzy duszą i ciałem jest niezbędna, żeby przezwyciężyć uzależnienie.

Mówca, omawiając różne sfery życiowe, pokazuje, że pomimo katastrofalnego wpływu alkoholu, można je odbudować. I tak, w sferze biznesu, po tym, jak stracił pracę w dobrze prosperującej firmie, opisuje jak stał się jej właścicielem, krok po kroku piąć się po drabinie biznesu, po drodze pomagając innym. Wykazuje, że nawet w zimnym świecie interesów można, a nawet trzeba, okazać serce i wyrozumiałość, ponieważ to kiełkuje. W domu pojednał się z żoną, która również stała się aktywistką na polu uzależnień od alkoholu. Ponownie zbliżył do dzieci, które uciekły od niego za granicę, ponieważ nie próbował ich zrozumieć, a narzucić swój tok myślenia. W swoim przemówieniu podkreśla, że nie należy robić nic na siłę, i odnosi to do świata osób uzależnionych od alkoholu. Pomocne w tym jest oddanie się opiece Boga, dzięki czemu on znalazł spokój ducha i sposób na odbudowanie życia.

Co godne polecenia w tej książce, autor przemówień podkreśla nieustannie, że sposobem dotarcia do osoby uzależnionej od alkoholu nie jest prawienie mu lub jej kazań czy zmuszanie do czegokolwiek,
a dzielenie się „doświadczeniami, siłą, nadzieją i sobą nawzajem w miłości”. Jednak najpierw trzeba pojednać się ze sobą i z Bogiem, aby móc pomagać innym w przezwyciężeniu nałogu.

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2014/09/28 18:29 #16

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Anonimowi Alkoholicy Wkraczają W Dojrzałość
Książka ta przeznaczona jest dla wszystkich pragnących wiedzieć, jakie były początki Wspólnoty AA, jak wykształciły się Kroki i Tradycje oraz ukazuje niezwykłą siłę oddziaływania AA na całym świecie. W pierwszej części przedstawiona jest historyczna konwencja w St.Louis z okazji 20 lecia AA, gdzie Wspólnota AA przyjęła odpowiedzialność za wszystkie swoje sprawy. Druga część zawiera wystąpienia Billa W. dotyczące Trzech Legatów Zdrowienia, Jedności, Służby; trzecia zaś głosy przyjaciół AA, duchownych, lekarzy, prawników.

Ps.
Dla mnie lektura obowiązkowa .

Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Za tę wiadomość podziękował(a): hanys

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/08/25 14:52 #17

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
12 kroków AA i Ćwiczenia Duchowne
Autor:Jim Harbaugh SJ.
św. Ignacego Loyoli... czy te dwie praktyki, a zarazem duchowości mają ze sobą coś wspólnego?
Okazuje się, że tak. Zarówno św. Ignacy jak i Bill Wilson - założyciel ruchu AA - znaleźli się na dnie w wieku trzydziestu kilku lat. Poważne problemy doprowadziły ich do radykalnej przemiany życia. Ta przemiana stała się wzorem i inspiracją dla wielu innych, którzy zmagają się ze swoimi słabościami. Jim Harbaugh będąc jezuitą poznał dogłębnie Ćwiczenia Duchowne oraz zajmując się terapią uzależnień wiele lat prowadził zajęcia w grupach Anonimowych Alkoholików. Z obu dróg, a także z Pisma Świętego wydobył to, co najistotniejsze podczas "wychodzenia z nałogu". Z jednej strony proces ten opisuje jako uwalnianie od uzależnień i przywiązań, ale patrząc głębiej dostrzega w nim przyjęcie zbawienia i Królestwa, które głosił Jezus.

Niniejsza książka zawiera 52 rozważania na każdy tydzień roku. Zostały one ułożone zgodnie z dynamiką Ćwiczeń Duchownych oraz wypełnione przykładami programu 12 kroków i praktyki terapeutycznej. Zawierają wciąż aktualną mądrość, która może pomóc każdemu człowiekowi zmagającemu się ze słabościami, bo nie tylko uzależnieni potrzebują pracy nad sobą.

Ps.
Ta książka otworzyła mi oczy .
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2015/08/25 15:00 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/09/07 19:24 #18

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Eckhart Tolle P E R E Ł K I.

"Mowa Ciszy "
Smutną prawdą jest, że każdy ma w życiu lepsze i gorsze okresy. Problemy dotykają nas z różnych stron, skutecznie i raz za razem rujnując nasz wewnętrzny spokój. Co zatem zrobić, gdy spotyka nas pasmo nieszczęść? Jak się nie załamać, nie poddać i wyjść na przysłowiową prostą?Receptą na to zdaje się być ten podręcznik. Dzięki niemu nie tylko odzyskasz wewnętrzną siłę i przekonanie, że ze wszystkim sobie poradzisz, ale znajdziesz też odpowiedzi na wiele pytań, które zawsze pozostawały nierozwiązane. Jeśli liczysz na gotowe rozwiązania, pamiętaj, że takie nie istnieją. Wszystko, co potrzebne Ci do osiągnięcia szczęścia, znajduje się nie gdzie indziej, a w Tobie. „Mowa ciszy” pomoże Ci zagłębić się w samego siebie; usłyszeć to, co niesłyszalne na co dzień, i dostrzec Twój prawdziwy potencjał. Cierpienia, frustracje, nieugruntowane poczucie własnej niezależności – rozprawisz się z tym wszystkim dzięki szczegółowo opisanym sutrom. Pamiętaj, że Twoim przeznaczeniem jest być szczęśliwym, i nie pozwól codzienności zepchnąć tego powołania na jakiś dalszy lub nieosiągalny plan. Zmiana tego podejścia otworzy przed Tobą nowe perspektywy. Miej odwagę na nie spojrzeć. Fragment książki Prawdziwy duchowy nauczyciel niczego nie naucza w powszechnym rozumieniu tego słowa. Niczego nie doda do tego, co już wiesz. Żadnych informacji, wierzeń czy zachowań. Jedynym zadaniem prawdziwego nauczyciela jest pomoc w rozpoznaniu tego, co oddziela cię od prawdy, tego kim już jesteś i co już wiesz w głębi swego istnienia. Duchowy nauczyciel pomoże ci odkryć i odsłonić ten wymiar wewnętrznej głębi, która jest pokojem.
Jeśli udasz się do niego - czy sięgniesz po tę książkę -szukając stymulujących umysł idei, teorii, wierzeń czy intelektualnych analiz, będziesz zawiedziony. Rozczarujesz się. Innymi słowy, jeśli będziesz szukał tylko pożywki dla myśli, nie znajdziesz jej. Umknie ci prawdziwa esencja nauczania, rdzeń przesłania, który nie leży w słowach. Dobrze jest o tym pamiętać, być tego świadomym w trakcie czytania. Słowa są niczym więcej jak drogowskazami. To, do czego prowadzą nie może być odnalezione w wymiarze umysłu, lecz w głębi ciebie, w przestrzeni nieskończenie rozległejszej niż myśl. Tętniący życiem pokój jest jedną z cech tej przestrzeni, więc kiedykolwiek w czasie czytania poczujesz go od wewnątrz, książka spełnia swoją funkcję. Spełnia ją podobnie, jak każdy prawdziwy duchowy nauczyciel. Przypomina ci, kim jesteś i wskazuje powrotną drogę do domu.
Nie jest to książka, którą czyta się od deski do deski, a potem odkłada. Żyj z nią, sięgaj po nią wielokrotnie, a co ważniejsze odkładaj ją często. Bądź z nią, nie czytając. Wielu będzie czuło naturalną potrzebę, aby przerwać czytanie po każdej pauzie, aby zatrzymać się, wejść w milczący bezruch. Nieraz bardziej pomocne i wskazane będzie zaprzestanie czytania, niż jego kontynuacja. Pozwól książce spełnić swoją rolę, rozbudzić cię i wyrwać ze starych schematów uwarunkowanego myślenia.
Jej forma to przywołanie i odnowienie czegoś, co znane było już w przeszłości - nauk duchowych przekazywanych w formie sutr. Sutry są pełnymi mocy wskazówkami do prawdy, aforyzmami lub krótkimi powiedzonkami, bez konceptualnej, rozwlekłej treści. Indyjskie Vedy czy Upaniszady są starożytnymi, uświęconymi naukami, utrwalonymi w formie sutr, podobnie jak nieco późniejsze słowa Buddy. Powiedzenia i przypowieści Jezusa także - kiedy zostaną wyjęte z narracyjnego kontekstu - mogą być traktowane jak sutry, analogicznie jak nauki zawarte w Tao Te Ching - starożytnej chińskiej księdze mądrości. Zaleta sutry leży w jej zwięzłości. Nie rozbudza ona myślącego umysłu bardziej niż to konieczne. To, o czym nie mówi, ale na co wskazuje jest dużo ważniejsze, niż literalna treść. Podobny sutrze charakter pisania, szczególnie daje się zauważyć w rozdziale pierwszym („Cisza & Cichy bezruch"). Zawiera on esencję całej książki i może być wszystkim, czego będą potrzebować niektórzy czytelnicy. Pozostałe rozdziały są dla tych, którzy życzą sobie trochę więcej wskazówek i wyjaśnień.
Podobnie jak starożytne sutry, przesłanie zawarte w tej książce jest uświęcone i wywodzi się ze stanu świadomości, który możemy nazwać cichym bezruchem. Jednak w przeciwieństwie do sutr nie należy ono do żadnej religii czy duchowej tradycji, lecz jest natychmiastowo dostępne dla całej ludzkości. Taki jest jego sens i cel. Transformacja świadomości nie może być dłużej przywilejem kilku jednostek czy nacji, lecz koniecznością całego rodzaju ludzkiego, jeśli ma on przetrwać. W obecnym czasie zarówno dysfunkcje starej świadomości, jak i rozszerzanie i wzrastanie nowej przyspieszają swój bieg. Paradoksalnie daje się zauważyć, że w tym samym czasie rzeczy pogarszają się i poprawiają, choć to, co gorsze jest bardziej widoczne, bo robi więcej hałasu.
Podobnie jak w nauczaniu prawdziwego mędrca czy w starożytnych sutrach, myśli zawarte w tej książce nie mówią patrz na mnie, ale patrz poza mnie. Ponieważ zrodził je cichy bezruch, mają moc zabrać cię z powrotem do niego. Wewnętrzna cisza i wewnętrzny pokój to esencja twojego Istnienia. To właśnie one ocalą i przemienia świat.Każdy z nas ma czasem gorszy okres w życiu. Problemy w pracy, w domu lub zdrowotne skutecznie utrudniają cieszenie się z życia.Zamiast załamywać ręce i poddawać się należy zacząć z tym walczyć. "Mowa ciszy" jest poradnikiem, który pomoże odnaleźć ci wewnętrzną siłę, która poprawi twoją rzeczywistość. Eckhart Tolle napisał jeden z najlepszych poradników na temat tego jak radzić sobie z problemami. Wszystkie porady i wskazówki, jakich zawsze potrzebowałeś znajdziesz w tej książce. Nie zastanawiaj się więc i leć do sklepu po kopię. Na pewno nie pożałujesz, a zyskasz lepsze życie.
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/09/13 15:12 #19

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Diagnoza: choroba alkoholowa ‒ była dla mnie tragedią nie tylko z powodu miłości do alkoholu i przeczuwanej straty. Łączyła się z niewiarygodnym wprost wstydem. Okazałam się tak mała, niegodna, zła, głupia, brudna. Okazałam się wyrzutkiem społecznym, takim nikim, którego można nie szanować. Z definicji można. Alkoholik się nie liczy. Alkoholik jest obrzydliwy. Jest niechciany, niepożądany. A alkoholiczka jest kimś znacznie gorszym.

Alkoholiczka to autobiograficzna opowieść o życiu pod dyktando wstydu i lęku: historia ukrywania swej tożsamości i ciągłych prób schronienia się za różnymi maskami - dzielnej dziewczynki, zbuntowanej nastolatki, cynicznej seksbomby, kobiety agresywnie korzystającej z uroków życia, wreszcie przedsiębiorczej i świetnie sobie radzącej singielki. Jednak przede wszystkim to świadectwo odzyskiwania utraconej godności i dająca nadzieję opowieść o tym, że można żyć inaczej.

Mika Dunin - pseudonim literacki polskiej dziennikarki, eseistki, blogerki (mika-dunin.blogspot.com).

Autorka znakomitego Antyporadnika. Jak stracić męża, żonę i inne ważne osoby.
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/09/13 15:47 #20

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Książka Anonimowi Alkoholicy ,zwana Wielką Księgą .
Podstawowy tekst programu AA zdrowienia z alkoholizmu, którego posłanie zostało niezmienione od prawie siedemdziesięciu lat. Od chwili, gdy ukazało się pierwsze wydanie książki w 1939 roku program w niej zawarty pomógł milionom mężczyzn i kobiet na całym świecie powracać do zdrowia i godnie żyć. Od tytułu tej książki, zwanej także Wielką Księgą, wzięła nazwę Wspólnota Anonimowych Alkoholików. W tym wydaniu zamieszczono 7 historii osobistych polskich AA ukazujących proces zdrowienia, czyli rozwoju duchowego w oparciu o program 12 Kroków AA.
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/09/13 15:51 #21

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Super przewodnik Dla DDA i DDD.
12 kroków dla dorosłych dzieci z uzależnieniowych i innych rodzin dysfunkcyjnych
Książka opracowana z myślą o tych, którzy doznali urazów w dzieciństwie, byli krzywdzeni przez rodziców bądź opiekunów. Jej podstawą jest program "12 Kroków", dzięki któremu miliony osób zdrowieje z uzależnień, zachowań kompulsywnych i obsesyjnych. Kładzie ona nacisk na rolę poznawania samego siebie i przemian osobowości jako głównych mechanizmów zdrowienia.
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/09/13 15:53 #22

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Codzienne afirmacje.
Rozmyślania dla dorosłych dzieci

Lerner Rokelle

Zbiór medytacji obejmujących różne aspekty egzystencji. Ich celem jest zapoczątkowanie zmiany dotychczasowego, negatywnego obrazu siebie. Afirmacje pobudzają myślenie, uświadamiają wybory, których codziennie dokonujemy. Pod wpływem tej niezastąpionej lektury nauczymy się panować nad własnymi myślami, a w sukurs pójdą uczucia i zmiany zachowania. Nieduży, poręczny format książki jest dodatkowa zaletą - można ją mieć ze sobą wszędzie: w torebce, plecaku, czy kieszeni kurtki.

Ps.
Super pozycja dla każdego .
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2015/09/13 15:55 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2015/09/15 05:23 #23

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
1.

E. Jeanne
12 Kroków Dla Palaczy Tytoniu

Program 12 Kroków - początkowo wypracowany przez Anonimowych Alkoholików - jest skutecznym sposobem zrozumienia, zaakceptowania faktu uzależnienia od nikotyny i przedsięwzięcia działań mających na celu rzucenie nałogu. Może być też środkiem utrzymywania zdrowego i zrównoważonego stylu życia, wolnego od uzależnień. Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie. Dla kobiet
2.
Carr Allen
Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie. Dla kobiet

Czy kiedykolwiek postanawiałaś być palaczką do końca życia? Chcesz rzucić, próbujesz, i znów zaczynasz od nowa? Rzuć skutecznie palenie metodą Allena Carra. Jeśli nie zrobisz tego teraz, to kiedy? Problemy w pracy, stres w domu, nuda, impreza, chwila relaksu? Jest wiele iluzorycznych powodów, dla których palacze czują się zmuszeni sięgnąć po papierosa. Chociaż wiemy, że palenie szkodzi nam i naszym dzieciom i bardzo chcemy rzucić, często nie potrafimy tego zrobić. Dzięki znanej na świecie od lat metodzie Allena Carra miliony palaczy rzuciły palenie. Tę książkę Allen Carr adresuje specjalnie do palących kobiet. Autor dostrzega pewne szczególne aspekty, istotnie wyróżniające kobiety i mające wpływ na widzenie przez nie nałogu. Kobiety w większym niż mężczyźni stopniu, obawiają się odstawienia papierosów, odczuwają silniejszy lęk przed ich utratą, ponieważ w ich odczuciu, papierosy to jeden z elementów gwarantujących poczucie bezpieczeństwa. Podejście kobiet do palenia i papierosów jest inne od męskiego, bardziej emocjonalne. Palenie to, jak sądzą, element ich osobowości. Książka mówi o wyjątkowo prostym sposobie rzucenia palenia, pochylając się w szczególności nad motywami, problemami i emocjami kobiet uwzględniając ich wrażliwość i lęki, poruszając szczególne struny by w ten sposób ułatwić cały proces wychodzenia z nałogu. Metoda Allena Carra pozwala skończyć z paleniem bez bólu, bez straszenia, bez tycia i bez silnej woli. Usuwa psychiczną potrzebę palenia. Dzięki niej już wiele kobiet z przyjemnością uwolniło się od nałogu i na zawsze odzyskało wolność, nie tracąc przy tym nic ze swej kobiecości i atrakcyjności.
kroków dla palaczy tytoniu, dla osób uzależnionych od nikotyny
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2015/09/15 05:25 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2016/03/11 18:50 #24

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Z ulubionych jak wchodzę to widzę że nie mam uprawień do tego forum ?
I tego działu brakuje w kategoriach ,
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Ostatnio zmieniany: 2016/03/11 18:53 przez Czeslaw.

Odp: Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2016/03/15 07:18 #25

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
wojgrawoj napisał:
Eckhart Tolle P E R E Ł K I.

"Mowa Ciszy "
Smutną prawdą jest, że każdy ma w życiu lepsze i gorsze okresy. Problemy dotykają nas z różnych stron, skutecznie i raz za razem rujnując nasz wewnętrzny spokój. Co zatem zrobić, gdy spotyka nas pasmo nieszczęść? Jak się nie załamać, nie poddać i wyjść na przysłowiową prostą?Receptą na to zdaje się być ten podręcznik. Dzięki niemu nie tylko odzyskasz wewnętrzną siłę i przekonanie, że ze wszystkim sobie poradzisz, ale znajdziesz też odpowiedzi na wiele pytań, które zawsze pozostawały nierozwiązane. Jeśli liczysz na gotowe rozwiązania, pamiętaj, że takie nie istnieją. Wszystko, co potrzebne Ci do osiągnięcia szczęścia, znajduje się nie gdzie indziej, a w Tobie. „Mowa ciszy” pomoże Ci zagłębić się w samego siebie; usłyszeć to, co niesłyszalne na co dzień, i dostrzec Twój prawdziwy potencjał. Cierpienia, frustracje, nieugruntowane poczucie własnej niezależności – rozprawisz się z tym wszystkim dzięki szczegółowo opisanym sutrom. Pamiętaj, że Twoim przeznaczeniem jest być szczęśliwym, i nie pozwól codzienności zepchnąć tego powołania na jakiś dalszy lub nieosiągalny plan. Zmiana tego podejścia otworzy przed Tobą nowe perspektywy. Miej odwagę na nie spojrzeć. Fragment książki Prawdziwy duchowy nauczyciel niczego nie naucza w powszechnym rozumieniu tego słowa. Niczego nie doda do tego, co już wiesz. Żadnych informacji, wierzeń czy zachowań. Jedynym zadaniem prawdziwego nauczyciela jest pomoc w rozpoznaniu tego, co oddziela cię od prawdy, tego kim już jesteś i co już wiesz w głębi swego istnienia. Duchowy nauczyciel pomoże ci odkryć i odsłonić ten wymiar wewnętrznej głębi, która jest pokojem.
Jeśli udasz się do niego - czy sięgniesz po tę książkę -szukając stymulujących umysł idei, teorii, wierzeń czy intelektualnych analiz, będziesz zawiedziony. Rozczarujesz się. Innymi słowy, jeśli będziesz szukał tylko pożywki dla myśli, nie znajdziesz jej. Umknie ci prawdziwa esencja nauczania, rdzeń przesłania, który nie leży w słowach. Dobrze jest o tym pamiętać, być tego świadomym w trakcie czytania. Słowa są niczym więcej jak drogowskazami. To, do czego prowadzą nie może być odnalezione w wymiarze umysłu, lecz w głębi ciebie, w przestrzeni nieskończenie rozległejszej niż myśl. Tętniący życiem pokój jest jedną z cech tej przestrzeni, więc kiedykolwiek w czasie czytania poczujesz go od wewnątrz, książka spełnia swoją funkcję. Spełnia ją podobnie, jak każdy prawdziwy duchowy nauczyciel. Przypomina ci, kim jesteś i wskazuje powrotną drogę do domu.
Nie jest to książka, którą czyta się od deski do deski, a potem odkłada. Żyj z nią, sięgaj po nią wielokrotnie, a co ważniejsze odkładaj ją często. Bądź z nią, nie czytając. Wielu będzie czuło naturalną potrzebę, aby przerwać czytanie po każdej pauzie, aby zatrzymać się, wejść w milczący bezruch. Nieraz bardziej pomocne i wskazane będzie zaprzestanie czytania, niż jego kontynuacja. Pozwól książce spełnić swoją rolę, rozbudzić cię i wyrwać ze starych schematów uwarunkowanego myślenia.
Jej forma to przywołanie i odnowienie czegoś, co znane było już w przeszłości - nauk duchowych przekazywanych w formie sutr. Sutry są pełnymi mocy wskazówkami do prawdy, aforyzmami lub krótkimi powiedzonkami, bez konceptualnej, rozwlekłej treści. Indyjskie Vedy czy Upaniszady są starożytnymi, uświęconymi naukami, utrwalonymi w formie sutr, podobnie jak nieco późniejsze słowa Buddy. Powiedzenia i przypowieści Jezusa także - kiedy zostaną wyjęte z narracyjnego kontekstu - mogą być traktowane jak sutry, analogicznie jak nauki zawarte w Tao Te Ching - starożytnej chińskiej księdze mądrości. Zaleta sutry leży w jej zwięzłości. Nie rozbudza ona myślącego umysłu bardziej niż to konieczne. To, o czym nie mówi, ale na co wskazuje jest dużo ważniejsze, niż literalna treść. Podobny sutrze charakter pisania, szczególnie daje się zauważyć w rozdziale pierwszym („Cisza & Cichy bezruch"). Zawiera on esencję całej książki i może być wszystkim, czego będą potrzebować niektórzy czytelnicy. Pozostałe rozdziały są dla tych, którzy życzą sobie trochę więcej wskazówek i wyjaśnień.
Podobnie jak starożytne sutry, przesłanie zawarte w tej książce jest uświęcone i wywodzi się ze stanu świadomości, który możemy nazwać cichym bezruchem. Jednak w przeciwieństwie do sutr nie należy ono do żadnej religii czy duchowej tradycji, lecz jest natychmiastowo dostępne dla całej ludzkości. Taki jest jego sens i cel. Transformacja świadomości nie może być dłużej przywilejem kilku jednostek czy nacji, lecz koniecznością całego rodzaju ludzkiego, jeśli ma on przetrwać. W obecnym czasie zarówno dysfunkcje starej świadomości, jak i rozszerzanie i wzrastanie nowej przyspieszają swój bieg. Paradoksalnie daje się zauważyć, że w tym samym czasie rzeczy pogarszają się i poprawiają, choć to, co gorsze jest bardziej widoczne, bo robi więcej hałasu.
Podobnie jak w nauczaniu prawdziwego mędrca czy w starożytnych sutrach, myśli zawarte w tej książce nie mówią patrz na mnie, ale patrz poza mnie. Ponieważ zrodził je cichy bezruch, mają moc zabrać cię z powrotem do niego. Wewnętrzna cisza i wewnętrzny pokój to esencja twojego Istnienia. To właśnie one ocalą i przemienia świat.Każdy z nas ma czasem gorszy okres w życiu. Problemy w pracy, w domu lub zdrowotne skutecznie utrudniają cieszenie się z życia.Zamiast załamywać ręce i poddawać się należy zacząć z tym walczyć. "Mowa ciszy" jest poradnikiem, który pomoże odnaleźć ci wewnętrzną siłę, która poprawi twoją rzeczywistość. Eckhart Tolle napisał jeden z najlepszych poradników na temat tego jak radzić sobie z problemami. Wszystkie porady i wskazówki, jakich zawsze potrzebowałeś znajdziesz w tej książce. Nie zastanawiaj się więc i leć do sklepu po kopię. Na pewno nie pożałujesz, a zyskasz lepsze życie.
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."
Za tę wiadomość podziękował(a): tommygun

Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2016/09/24 21:17 #26

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
12 kroków ze sponsorem
Bernard Hamilton
Wydawnictwo: Media Rodzina
Recenzja:
Sponsorowanie należy do najowocniejszych i najtrwalszych tradycji AA. Jest doświadczeniem głęboko osobistym, w trakcie którego każda ze stron wnosi do związku swoje mocne i słabe punkty. 12 kroków ze sponsorem w jasny i przekonujący sposób przedstawia teoretyczną i praktyczną stronę procesu sponsorowania

Ps.
Bardzo dobra książka która w jasny sposób określa zasady sponsor podopieczny i wyjaśnia podstawowe zagadnienia a przede wszystkim są to też tylko sugestie a nie sztywne ramy.
Polecam ...
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2017/09/10 19:05 #27

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
12 KROKÓW OD DNA. SPONSOROWANIE - wydanie poprawione i rozszerzone
Od osiemdziesięciu lat Anonimowi Alkoholicy dysponują rozwiązaniem problemu alkoholizmu i choć 12 Kroków AA nie uległo zmianie od czasu ich opublikowania w 1939 roku, to suma doświadczeń członków Wspólnoty nieustannie rośnie, zwłaszcza w zakresie sponsorowania, to jest specyficznej dla AA, bezinteresownej formy pomocy w poznawaniu i realizacji Programu Anonimowych Alkoholików. Nowe wydanie książki wzbogacone zostało o sugestie dotyczące zastosowania Tradycji AA w życiu osobistym, krótkie omówienie Koncepcji dla służb AA w Polsce, jednak głównie i przede wszystkim o rozdziały dotyczące sponsorowania. Oczywiście zaktualizowana została przy tej okazji cała treść książki.
„12 KROKÓW OD DNA. SPONSOROWANIE” ukazało się w czerwcu 2015 i jest do kupienia na stronie Wydawnictwa WAM oraz w księgarniach Empik, Matras, Merlin, na Allegro itd.
Autor :Meszuge.
Ps.
Bardzo dobra książka ukazująca świadomą drogę powrotu do świadomego i radosnego życia
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."

Książki lub artykuły na temat alkoholizmu 2017/10/24 07:02 #28

• Czeslaw
  • Czeslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Może bezpośrednio nie dotyczy to choroby alkocholowej ,ale przecież nie alkochol dla alkocholika jest problemem.
Warto przeczytać:
Szczęście czy fart?
Autor:
Rovira Alex, Trias de Bes Fernando
Małe wprowadzenie:
Piękna, mądra przypowieść pełna inspirujących aforyzmów, ujawnia tajemnicę szczęścia, właśnie szczęścia, nie fartu. Szczęścia, które można stworzyć samemu, tworząc mu odpowiednie warunki.

Dwaj przyjaciele spotykają się po latach. Jeden odziedziczył wielką fortunę, ale stracił wszystko. Miał pecha? Drugi zaczynał od zera i odniósł sukces. Miał fart. Tak właśnie myśli ten, któremu się nie powiodło. I dlatego ten, któremu się powiodło, opowiada przyjacielowi pewną legendę...
Wojtek
zła się nie ulęknę
Bo Ty jesteś ze mną."