Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Cierpisz z powodu picia bliskiej Ci osoby? Tutaj możesz podzielić się swoimi problemami, troskami.

TEMAT: Jak pomóc bliskiej osobie?

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 19:24 #1

• Jawo22
  • Jawo22 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Witam. Mam problem z siostrą ,która ma problem z piciem. Dzisiaj nastąpił krytyczny moment,po którym postanowiłem zacząć działać zdecydowanie. Nie wiem jak zacząć. Potrzebuje porady
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 19:32 #2

• szekla
  • szekla Avatar
  • Współtwórca Portalu
  • Otrzymane podziękowania: 23110
Cześć Jawo :czesc:
Siostrze nie pomożesz o ile ona tej pomocy nie będzie chciała.
Możesz jej powiedzieć, że ją kochasz, że się martwisz. Możesz w widocznym miejscu położyć wykaz ośrodków leczenia uzależnień, spis mitingów AA, tematyczną literaturę.....i może jeszcze coś ale niech to nie będzie litowanie się, współczucie.
Najlepszą pomocą jest nie pomagać, zostawić aż sama dojrzeje do decyzji.
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 19:36 #3

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
  • Otrzymane podziękowania: 16006
Witaj :czesc:
Sobie możesz pomóc, nie żyć jej życiem, jej piciem. Ona sama ma chcieć pomocy, nikogo nie zmusisz. Za siostrę pić nie przestaniesz, możesz dla własnego dobra wysiąść z tej windy w dół jadącej, wsiąść do tej drugiej, ku górze wiodącej.
Możesz sobie też tutaj poczytać
niepijemy.pl/forum/forum-dla-wspoluzalez...ktore-warto-wiedziec

Jestem Monika alkoholiczka.
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą, nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-
Za tę wiadomość podziękował(a): moniaoo79

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 19:49 #4

• Jawo22
  • Jawo22 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Witam. Dziękuje za odpowiedź. Niestety jest to bardziej skomplikowane. Dzisiaj,gdy przyszedłem w niespodziewane odwiedziny,pod zlewem stała pusta butelka,siostra ledwo stojąca na nogach,a w pokoju obok trzech siostrzeńców. Dodam tylko,że najmłodszy ma dopiero roczek. Jestem załamany

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 19:52 #5

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
Pod wpływem alkoholu dziećmi się niby zajmuje? Nie ma z nią innej dorosłej, odpowiedzialnej osoby? Co z ojcem dzieci?
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą, nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 20:00 #6

• szekla
  • szekla Avatar
  • Współtwórca Portalu
Również zapytam...co z ojcem Dzieci?
Pijana matka to nieodpowiedzialna matka a nawet może być niebezpieczna.
Co możesz? Nic, zaopiekować się dziećmi dopóki nie wytrzeźwieje i poinformować ją, że zgłosisz ten fakt do odpowiednich instytucji.
Fakt.....zabiorą dzieci, ograniczą jej lub zabiorą prawa rodzicielskie ale z dwojga złego lepsze te mniejsze zło. Ona, by je odzyskać będzie musiała podjąć leczenie. Leczenie jednak też nie jest gwarancją, że przestanie pić.
Sytuacja jest trudna ale myślę, że nie można tego zostawić.
Teraz nic Ci nie podpowiem, poczekam aż temat rozwiniesz.

Emilka Alkoholiczka

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 20:32 #7

• Jawo22
  • Jawo22 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Siostra jest po rozwodzie z ojcem dzieci i to przez niego wpadła w nałóg.To jest mój problem. Nie pozwolę,aby ktokolwiek zabrał chłopaków,ale jednocześnie boję się,że coś się może stać.

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 20:40 #8

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
Nieleczony alkoholizm postępuje, będzie tylko gorzej. Weźmiesz odpowiedzialność za życie dzieci? Może niech siostra poniesie konsekwencje picia, a nie ciągłe ratowanie, co tylko dalsze picie powoduje, bo przecież ktoś za nią obowiązki wykonuje, a ona dalej pije. Priorytet to dzieci i ich bezpieczeństwo. Pijany rodzic to żaden rodzic.

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 20:53 #9

• szekla
  • szekla Avatar
  • Współtwórca Portalu
Myślę, że masz małą wiedzę o tej chorobie. Ona sama się nie zatrzyma, to chory może ją zatrzymać. Ten niestety do niej przyznaje się ostatni. Ta choroba właśnie pod tym względem jest wyjątkowa, bo z innymi dolegliwościami szybko biegnie się do lekarza. To przede wszystkim choroba głowy, niedojrzałości emocjonalnej, nieradzenia sobie w życiu.
Jedni przestają pić za życia, drudzy dopiero po śmierci.

Stoisz pod ścianą. Wiesz, że coś musisz zrobić, bo może coś się stać. Jeżeli jesteś w stanie ustanowić dla chłopaków rodzinę zastępczą to zrób to. Wiem, że to ostre cięcie ale wiedz o tym, że wcześniej czy później MOPS sam wkroczy do akcji i zrobi tak jak wymagają procedury.
Wspieraniem, finansowym, materialnym, opiekińczym w razie potrzeby (tak jak dzisiaj) dajesz jej tylko komfort picia.
Odpowiedz sobie na pytanie: po co miałaby przestać pić, skoro ma Ciebie, który się zatroszczy o wszystko wtedy kiedy ona będzie miała chęć uciec w swój "ukochany" świat iluzji?
Ratuj siebie i dzieci a dzięki temu może i uratujesz siostrę.

Emilka Alkoholiczka

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/10 21:13 #10

• moniaoo79
  • moniaoo79 Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Jeśli wiara czyni cuda...trzeba wierzyć że się uda
  • Otrzymane podziękowania: 783
Witaj Jawo :czesc: bardzo dobrze że trafiłeś na to forum.Ja też kiedyś już u kresu wytrzymałości trafiłam tutaj szukając ratunku nie dla siebie wspoluzaleznionej bo pojecie wspoluzaleznienia kojarzylo mi sie bardziej ze wspolnym piciem niz z tym czym naprawde jest ale dla alkoholika ktorego próbowałam na siłę ratować ...no właśnie próbowałam bo teraz już wiem że nie ma takiej siły która zmusi uzależnioną od alkoholu osobę do zaprzestania picia jeśli ona sama tego nie chce ale tak naprawdę szczerze.Jedyne co możesz zrobić żeby jej pomóc to nie pomagać, nie stwarzać komfortu picia pozwolić ponieść konsekwencje ,wtedy być może się obudzi a być może nie...Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci to możesz zrobić i o swoje zdrowie psychiczne -terapia,to forum ,lektury :,,Alkoholik instrukcja obsługi"tą polecam najbardziej.Trzymaj się i zostań tutaj ,wiele stąd dla siebie wyniesiesz i otrzymasz ogromne wsparcie @};-
,,Wypuść wszystko z rąk,niech się rozsypie
a potem schyl się i pozbieraj to co warto podnieść''
Ostatnio zmieniany: 2019/09/10 21:13 przez moniaoo79.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jawo22

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 04:42 #11

• Dariusz
  • Dariusz Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 1610
Witaj Jawo :czesc:
Dopóki moja żona "naprawiała" za mnie konsekwencje mojego chlania, dopóty ani myślałem przestać pić. Dobrze było mi z takim aniołem stróżem, a jej gadanie, że odejdzie puszczałem mimo uszu, uważałem, że to tylko straszenie.
Sytuacja zmieniła się dopiero, jak zaczęła działać, zadbała o siebie, poszła po pomoc do specjalistów i zaczęła realizować ich zalecenia. Początkowo próbowałem manipulować, ale nieustępliwość i determinacja żony była nie do pokonania. Zostałem sam ze sobą i to ja musiałem dokonać wyboru. Według mnie tylko takie jej działanie pomogło mi podjąć właściwą decyzję i wybrać życie w trzeźwości.
Jestem Darek alkoholik
Podróż na tysiąc mil zawsze zaczyna się od pierwszego kroku...
Za tę wiadomość podziękował(a): Carla746

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 05:26 #12

• Carla746
  • Carla746 Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Podążaj własną drogą
  • Otrzymane podziękowania: 364
Hej, tu Karolina alkoholiczka. Twoja siostra jest dorosła. Picie to jej wybór. Próbujesz być wybawcą? Też próbowałam przez rok. Odeszłam, bo zniszczyłby mnie jego alkoholizm. Twoim obowiązkiem jest tylko i wyłącznie zadbanie o siostrzeńców. Postaw się w ich sytuacji.
Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 05:58 #13

• Benia
  • Benia Avatar
  • Moderator
  • Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu..
  • Otrzymane podziękowania: 5797
Jawo22 napisał:
Siostra jest po rozwodzie z ojcem dzieci i to przez niego wpadła w nałóg.To jest mój problem.

Ja również jestem po rozwodzie z ojcem swojego dziecka,gdzie była przemoc, groźby,awantury,wyzwiska i poniżanie. I nie sięgałam z tego powodu po alkohol. Owszem,byłam bardzo wyczerpana psychicznie, ale odeszłam od niego i udałam się po pomoc. Ona nie została alkoholiczką przez niego. Została nią,bo nie umiała sobie poradzić z życiem i emocjami na trzeźwo,bez znieczulenia.
Twoim problemem jest to,co jest w Twoim życiu. Możesz jedynie pomóc dzieciakom, tak jak napisali poprzednicy. Nie pomagać,powiedzieć że widzisz co się dzieje i będziesz działać w odpowiednich instytucjach. Nie jesteś w stanie pomóc człowiekowi, który nie widzi swojego problemu a tak niestety jest z alkoholizmem,że chory dowiaduje się o niej ostatni.
Witaj na forum :czesc:
Opuszczenie toksycznych ludzi to ważny krok do bycia szczęśliwym.

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 08:33 #14

• YaroZja
  • YaroZja Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 1424
:czesc: witaj na forum
Jarek jestem alkoholikiem
Czasem po prostu trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć

Jarek alkoholik

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 11:56 #15

• Gandalf
  • Gandalf Avatar
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 822
Siemka :czesc: Marcin jestem alkoholikiem

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 14:56 #16

• Wolny
  • Wolny Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Dostalem druga szanse,mam szczęście.
  • Otrzymane podziękowania: 356
Witam na forum,Michal alkoholik :czesc:

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 17:36 #17

• Jawo22
  • Jawo22 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Dzieki wszystkim za słowa wsparcia. Jestem tym bardziej zły,ponieważ pochodzimy z domu gdzie ojciec był alkoholikiem. Widok,który mam do tej pory przed oczami-ojciec śpiący pijany na kanapie i matka płacząca w kuchni z bezsilności i strachu. Wszystkie święta,urodziny i większość powrotów ze szkoły tak wyglądało.Tym barzdziej jestem uczulony na patologiczne zachowania. Nigdy nie podejrzewałem,że po tym wszystkim siostra pójdzie tą sama drogą,że będzie dostarczała swoim dzieciom gehenny,której sama doświadczała.

Jak pomóc bliskiej osobie? 2019/09/11 18:32 #18

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
Wśród alkoholików jest bardzo wielu DDA. Wiesz może coś o syndromie Dorosłych Dzieci Alkoholików?
U dzieci alkoholików często albo kompletnie abstynencja lub znikome ilości alkoholu, albo alkoholizm.
Dlatego warto podjąć działania, chronić dzieci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Teano