Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Cierpisz z powodu picia bliskiej Ci osoby? Tutaj możesz podzielić się swoimi problemami, troskami.

TEMAT: 9 rzeczy,które warto wiedzieć.

9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2013/05/29 19:23 #1

• hanys
  • hanys Avatar
9 RZECZY,KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ ŻYJĄC Z OSOBĄ UZALEŻNIONĄ OD ALKOHOLU.

ZACZNIJ OD SIEBIE

Osobą,od której należy zacząć pomagać alkoholikowi w jego zdrowieniu,jesteś Ty sam(a).
Poznawaj to wszystko,co w sposób profesjonalny może pomóc Tobie i twojej rodzinie.
Wprowadź to w działanie,a nie tylko w słowa.Będzie to bardziej skuteczne od wszystkiego innego,co będziesz próbował(a) zrobić dla alkoholika.
Na początek warto spisać listę tego,czego nie powinno się robić a stosunku do osoby nadużywającej alkoholu.Łatwiej jest wtedy zorientować się dlaczego dotykają Cię niepowodzenia w walce z piciem bliskiej Tobie osoby.

Poniższe wskazówki nie wyczerpują wszystkich zagadnień,ale stanowią dobry początek:

1. Nie rób wykładów,nie praw kazań,nie łajaj,nie wygrażaj,nie kłóć się,bez względu na to czy jest pijany(a) czy trzeźwy(a).Nie wylewaj alkoholu,nie trać panowania nad sobą i nie ukrywaj konsekwencji spowodowanych jego (jej) piciem. Być może czujesz się lepiej,kiedy tak postępujesz (tzn.kiedy wylewasz lub ukrywasz alkohol) ale sytuacjea wskutek tego tylko się pogarsza.

2. Nie trać panowania nad sobą,gdyż w ten sposób możesz jedynie zniszczyć siebie oraz wszelką możliwość udzielenia mu (jej) pomocy.

3. Nie pozwól,by lęk skłonił Cię do zrobienia czegokolwiek,co alkoholik powinien zrobić sam dla siebie.

4. Nie przymuj od niego żadnych obietnic,gdyż jest to metoda opóźniania cierpień. Nie zmieniaj również zadnych porozumień zawartych z alkoholikiem. Jeśli jakieś porozumienie zostało zawarte to musi zostać spełnione.

5. Nie pozwalaj okłamywać się alkoholikowi i nie udawaj,że mu wierzysz,gdyż w ten sposób zachęcasz go do dalszych kłamstw. Prawda bywa często bolesna,lecz bez niej pozostaniesz w "martwym punkcie".

6. Nie pozwól alkoholikowi,aby Ciebie oszukiwał,gdyż uczy go to unikania odpowiedzialnosci i prowadzi do utraty szacunku do siebie.

7. Nie pozwól wykorzystywać się przez alkoholika,gdyż w ten spoób stajesz się "wspólnikiem" w jego (jej) ucieczce od odpowiedzialności.

8 Nie usiłuj postępować według niniejszych wskazówek tak jakby były one znormalizowanymi przepisami. Jest to jedynie poradnik,który należy rozważnie wykorzystywać. Jeśli to możliwe postaraj się o odpowiednią poradę terapeuty,psychologa lub lekarza.
POTRZEBUJESZ BOWIEM POMOCY NA RÓWNI Z ALKOHOLIKIEM.

9 Nie odkładaj na później uświadomienia sobie faktu,że alkoholizm jest chorobą postępującą,pogarszającą się w miarę picia.Zacznij już teraz uczyć się rozumieć swoją życiową sytuację oraz nie krępuj się prosić o pomoc.

NIE ROBIĆ NIC- to najgorsza decyzja,jaką możesz podjąć.

odpisane za zgodą terapeuty z tablicy informacyjnej ośrodka leczenia uzależnień i pomocy psychologicznej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2013/05/29 19:59 #2

• koniczyna
  • koniczyna Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • alkoholiczka
  • Otrzymane podziękowania: 908
Zbycho - wielkie dzięki i szacun za tego posta ^:)^ oklaskiii oklaskiii oklaskiii :-BD

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2013/06/03 06:57 #3

• Otella
  • Otella Avatar
Zgadzam się z koniczynką świetny post. :-C
Dodałabym od siebie 10 Gdy nie wiesz co robić pytaj, szukaj innych w podobnej sytuacji, szukaj pomocy.

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/02/06 09:47 #4

• Jadwiga
  • Jadwiga Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 595
:czesc:
Staram się tak postępować dzięki pomocy i wsparciu jaką otrzymuję na terapii, na spotkaniach Al-anon i na fm.
Od ok.2 lat żyję w świadomości, że jestem współuzależniona, że moje emocje są chore, zachowania też dysfunkcyjne.
Nie wiem na jakim etapie mojego zdrowienia teraz jestem. Raz jestem silna, pewna siebie a niekiedy zagubiona, wątpiąca, zalękniona.
Najtrudniej jest mi dogadywać się z m.alk. Obecnie m. podjął dobrowolnie, ale jednocześnie z obawy przed wyrokiem o przym.leczenie, terapię. Cała trwa 8 tyg, ma za sobą 2 tyg.. Złość i niezadowolenie nie ma u niego granic. Może wynika z utraconego komfortu picia.
Teraz każde z nas, mam takie wrażenie, układa sobie życie ale tak jakby osobno.
Jestem bezsilna na tą sytuację, obawiam się, że nasze drogi się rozejdą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lona, anusia81

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/02/09 20:16 #5

• Hope
  • Hope Avatar
hanys napisał:
9 RZECZY,KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ ŻYJĄC Z OSOBĄ UZALEŻNIONĄ OD ALKOHOLU.

ZACZNIJ OD SIEBIE
Wczytuję się w tych 9 punktów, robię rachunek sumienia i wychodzi mi, że:
a) nie mam problemu z punktem 1, 7, 8 i 9.
b) punkt 2 - niestety czasem zdarza mi się stracić panowanie nad sobą, ale już bardzo rzadko.
c) punkt 3 - chyba raz zdarzyło mi się zapłacić ZUS-y za męża, ale poza tym radzę sobie nieźle.
d) punkt 4 - chyba kiepsko. Nie przyjmować żadnych obietnic? Czyli z zasady nie wierzyć? W nic?
e) punkt 5 i 6 - chyba też kiepsko. Nie pozwalaj okłamywać się alkoholikowi, nie pozwól, aby Ciebie oszukiwał - oj słabiutko tu sobie radzę.
Chociaż w zabawnychkartkach.pl (nie potrafię jej tu wkleić) znalazłam bardzo pasującą do mojego obecnego stanu kartkę o treści:
"Moje zaufanie w stosunku do Ciebie, spadło tak nisko, że nawet nie uwierzę Ci, kiedy powiesz, która jest godzina."

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/04/04 23:39 #6

• małyktoś
  • małyktoś Avatar
wszysto fajnie -prawdziwe 9 punktów z życia wzięte -tylko co jeśli dochodzi jeszcze agresja..poniżanie ..nie rób nic!!!! stój i słuchaj jak cię poniża !!!-podnieś ręce do góry niech cię leje!!! O TYM już nikt nie pisze !!!bo ja tak nie umiem we mnie się krew zalewa i nie potrafię słuchać wyzwisk na mój temat jaką to jestem szma.... i kur... każdego normalnego by poniosło

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/04/05 06:12 #7

• hanys
  • hanys Avatar
małyktoś napisał:
wszysto fajnie -prawdziwe 9 punktów z życia wzięte -tylko co jeśli dochodzi jeszcze agresja..poniżanie ..nie rób nic!!!! stój i słuchaj jak cię poniża !!!-podnieś ręce do góry niech cię leje!!! O TYM już nikt nie pisze !!!bo ja tak nie umiem we mnie się krew zalewa i nie potrafię słuchać wyzwisk na mój temat jaką to jestem szma.... i kur... każdego normalnego by poniosło

małyktos a gdzie w tych punktach pisze że masz nic nie robić? ze masz stać i słuchać???
Jeśli przeczytasz całość to pisze że Ty też potrzebujesz pomocy na równi z alkoholikiem i jeśli udasz sie po pomoc to wszedzie powiedzą Ci że nie ma zgody na żadną formę przemocy.W takich sytuacjach wzywa się policję,zakłada niebieską kartę itp

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/04/05 21:36 #8

• małyktoś
  • małyktoś Avatar
niestety czasem nie da się zadzwonić na policję :( tylko proszę nie pytaj dlaczego!! 1aa ?ale działam wyrzucam złośc z siebie i ide do przodu ...

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/04/05 22:04 #9

• akerl
  • akerl Avatar
małyktoś napisał:
niestety czasem nie da się zadzwonić na policję :( tylko proszę nie pytaj dlaczego!!
Wtaj,małyktoś,Mam na imię Agnieszka
a ja zapytam,bo z doświadczednia wiem,że sprawy niemożliwe,stają się możliwe...gdy ktoś postronny spojrzy z boku na sytuację obiektywnie.I potrafi podpowiedzieć,jak spróbować wybrnąć z sytuacji bez wyjścia...
Ale decyzja nalezy do Ciebie.

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/04/06 06:48 #10

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Otrzymane podziękowania: 16062
małyktoś napisał:
niestety czasem nie da się zadzwonić na policję :( tylko proszę nie pytaj dlaczego!! 1aa ?ale działam wyrzucam złośc z siebie i ide do przodu ...
a ja sie nie zapytam bo chyba się domyślam.
Nie mniej wierzę, że kiedyś uda Ci się zadzwonić %%-
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/05/21 09:54 #11

• ropucha
  • ropucha Avatar
szkoda ze nie wiedzialam o tych zasadach wczesniej moze bys sie to tak nie poglebilo ale prawda jest taka kiedy juz naprawde jest zle to wtedy dopiero sie szuka pomocy.... fak faktem odchodze wyjezdzam od niego w niedziele ale to nie zmieni faktu ze nie ejstem obojetna wobec niego strasznie mi przykro i smutno

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/07/08 12:14 #12

• sylwia1975
  • sylwia1975 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 1150
albo jak ktos trafi do aal.anonu ,jak ja przes przypadek,bo siedzi dupa na dnie ,i okaze sie ze nie tylko smierc dziecka jest tym dnem,ale takze chlanie meza i moja zgoda na to :-H i tu sie zaczyna cos wemnie ze nic sie nie dzieje przes przypadek.Widocznie tak musialo byc.

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/08/25 05:43 #13

• kosiorek
  • kosiorek Avatar
:) Jestem pierwszy raz na tej stronie, właśnie się uczę jak mam postępować z własnym synem, bo zbyt późno z
dałam sobie sprawę z faktu że on ma problemy, podoba mi się co piszecie i będę korzystać z fachowej pomocy.

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/09/09 19:29 #14

• Betinka
  • Betinka Avatar
Witaj. Ale miło mi się zrobiło. Twój nick to moje panieńskie nazwisko. Pozdrawiam

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/11/24 21:54 #15

• Margolka
  • Margolka Avatar
:::DZIEKUJE ::: :czesc:

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2014/11/30 18:35 #16

• ŻABKA
  • ŻABKA Avatar
hanys, wiele razy czytałam te 9 punktów i nie wiedziałam co napisać.
Teraz już dotarło do mnie że te wszystkie punkty pasują do mnie jak ulał.
Każdy po kolei opisuje moje życie które przemykało mi się przez palce. Męczyłam się z takim życiem. Teraz już jest inaczej ale długo dochodziłam do tego aby żyć dla siebie a nie męża alkoholika.
Dziękuję.

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2015/01/31 21:20 #17

• Kasia77
  • Kasia77 Avatar
Dziękuję za tego posta, postaram się wprowadzić te zalecenia do mojego układu z Bratem:)

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2015/03/22 16:43 #18

• Motylek
  • Motylek Avatar
czytam, czytam i 'pluję' sobie w twarz , że wcześniej się tu nie zapisałam ...

na pewno przeniosę te punkty w codzienne życie :) dzięki ;)

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2015/03/22 17:26 #19

• Roman Kreft
  • Roman Kreft Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • chce byc odpowiedzialny
  • Otrzymane podziękowania: 2564
:czesc: :czesc: kosiorek witaj

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2015/04/08 11:59 #20

• anusia81
  • anusia81 Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 116
Mam bardzo podobne doświadczenia. Kiedyś nie byłam dłużna m. alk. Jednakże teraz (od 2lat jestem w Al-Anon) te wyzwiska traktuje jakoby sam o sobie mówił. Staram się nie wyzywać, bo byłabym tak samo chora a nawet jeszcze bardziej. Po takich wyzwiskach typu szm...to, ku..o, śmieciu, jesteś gó...nem, nie odpowiadam, a wręcz daję mu czas na wyciszenie. A wiem że to ataki złości i alkohol w czystej okazałości.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanys, Jadwiga, Miecia, magnolia

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2015/09/05 18:48 #21

• dobryduszek
  • dobryduszek Avatar
wszystkie te punkty robiłam na odwrót, szkoda że dopiero teraz weszłam na te forum, mam nadzieję że nie jest zapóżno, świetny ten post oklaskiii

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2016/04/13 08:30 #22

• Anio34
  • Anio34 Avatar
Witam Cie serdecznie.Wiem co czujesz,przechodzilam przez to samo co ty.Z mojego doswiadczenia moge powiedziec ze wzywanie policji nie zawsze jest dobra alternatywa.U mnie bylo jeszcze gozej.Pozniej wpadlam na pomysl i nie przebywalam blisko meza kiedy byl pijany i agresywny.Mnie pomogly mitingi al anon.Dzieki mojemu nowemu nastawieniu i innemu postepowaniu agresja zniknela a Moj maz zapragnol byc trzezwym.Teraz oboje zdrowiejemy i zyjemy inaczej.Z perspektywy czasu Moge powiedziec ze sama prowokowalam I czesto "podpalalam granat,jakim byl Moj maz,a on wybuchal.Nie zawsze ale czesto.W al Anon nauczysz sie postepowac z agresywnym alkoholikiem.Jakies 3 lata temu sama trafilam na to forum I jedna z uczestniczek odmienila moje zycie.Jesli chcesz pogadac prywatnie to Jestem otwarta.Powodzenia

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2016/05/17 06:39 #23

• WiolkaKlaman
  • WiolkaKlaman Avatar
Witam- na serio fantastyczny post, dziękuję :) : oklaskiii

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2016/10/07 21:55 #24

• Fiona
  • Fiona Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 63
Ja też tracę wtedy panowanie nad sobą... Ostatnio strzeliłam mu w twarz...

9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2016/10/07 22:02 #25

• Isabell
  • Isabell Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Każdy ma swoje okno, przez które spogląda na świat
  • Otrzymane podziękowania: 6683
Fiona bywa i tak...bywa i tak. Niech to będzie dla Ciebie takie światełko czerwone..
DO przodu @};-
"Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj" /Desiderata/
Ostatnio zmieniany: 2016/10/07 22:03 przez Isabell.

9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2016/10/21 11:15 #26

• Poncelina
  • Poncelina Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 361
U mnie było podobnie-kilka sytuacji przemilczałam,potem agresja we mnie rosła i zaczynał się wrzask. Na wyzwiska reagowałam wyzwiskami.Czasem miałam ochotę przywalić. Bardzo duzo pracy wymagala ode mnie zmiana tego wzorca. Odbywało sie to stopniowo. Najpierw zauważyłam,że do męża jak jest pijany,nic nie dociera,a mnie zostawia poszatkowaną na duszy.Udawało mi sie rozciągnąć moje wrzaski w czasie,ale do końca,nie umiałam męża zignorować,jak był pijany,nie umiałam oddzielić alkoholika od człowieka. Terapia bardzo mi pomogła,oddzielić alkoholika od człowieka. Pomogła mi się wyciszyć,pomogła nie dławić się swoją bezsilnością.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sin Cara, Anais76, Mira

9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2016/10/30 18:11 #27

• Anusia
  • Anusia Avatar
Witam.Jestem żoną alkoholika takie jest moje zdanie skoro mąż sam na sam pije raz w tygodniu.Staram się unikać go tego dnia żeby nie było awantury Kiedy tylko widzę że zaczyna się nakręcić unikam tematu unikam jego Nie zawsze się to udaje dochodzi do awantury do wyzwisk. Czytam co piszecie chyba już wszystko przerabialam. Uniki wychodzenie z domu Kłótnie dnia następnego Nie dociera nic do niego. Jemu Wilno inni mogą inni go szanują a ja się czepiam o piwo.Jeszcze kiedyś po kłótni czuł skruchy a teraz to jest jeszcze obrażony i skoro robię z niego pijaka z pod sklepu to pije częściej. .Co zrobić żeby zrozumiał że to problem pić samemu ze to niszczy Co robić żeby się poddać co po za spotkaniami dla wspoluzaleznionych
Pozdrawam

Odp: 9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2017/09/02 16:56 #28

• Mała
  • Mała Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 38
Rozsmieszyłas mnie ta kartka Hope...
Ja zas widze wszystkie cechy u siebie z 9 rzeczy ..Narazie sie przekonalam ze potrzebuje pomocy w odnalezieniu siebie bo osiagnelam juz stanu krytycznego jesli chodzi o ocene samej siebie ..podejmuje nie wlasciwe decyzje nieswiadomie i moje zachowania sa chore ..sama sie siebie boje ..nie chce zeby tak bylo bede walczyc o siebie dla dzieci. Bardzo madra wypowiedz Hanys..

9 rzeczy,które warto wiedzieć. 2017/10/23 22:15 #29

• monalisa1978
  • monalisa1978 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
  • Otrzymane podziękowania: 7
Wszystko robiłam na odwrót :(