Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Ta część Forum jest dla Dzieci, których rodzice aktualnie lub w przeszłości nadużywali alkoholu lub innych środków chemicznych

Moderator: Sylwia1975

TEMAT: Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm?

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 14:02 #1

• Bezimienna934
  • Bezimienna934 Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
Hej, chciałam prosić o jakąś pomoc, bo nie wiem co robić. Nie do końca wiem czy ta strona jest odpowiednia, ale mam nadzieję, że ktoś mi naprawdę pomoże. Nawet głupia rada będzie mogła poprowadzić mnie na dalszej drodze. A problem tyczy się głównie mojej mamy, która codziennie pije piwo. I nie jest to 1,2, tylko 5-6 piw (zależy od dnia, raz mniej, raz więcej). Dla mnie to już jest zbyt duża "dawka" jeżeli mogę to tak nazwać. Odkąd byłam mała (obecnie za 5 miesięcy mam 18 lat) pamiętam, że alkohol w mojej rodzinie był zawsze. Nawet gdy w dzieciństwie z bratem (rok młodszy) i ciocią (jej siostrą, która tak samo pije codziennie) szliśmy nawet na głupi spacer do lasu to piwo musiało być, bo nie wytrzymałaby bez niego. I od zawsze to mi przeszkadzało. Jednak od dwóch czy trzech lat zaczęłam coraz częściej zwracać mamie na to uwagę. Odzew od mamy jest nieustannie taki sam - krzyk, który zamienia się w kłótnię, która czasem doprowadza mnie do płaczu. Argumenty mojej matki są zawsze takie same - że nie mam się wtrącać w to co ona robi, że jest dorosła i może wypić jeżeli ma ochotę. I sprawa wtedy na jakiś czas ucicha. Są dni, że mamie nic nie jest po wypiciu, jest wtedy normalna. Najgorzej jest wtedy, kiedy alkohol "wejdzie jej za mocno". Kłótnia zaczyna się wtedy na nowo i koło się zapętla. Nawet gdy staram się z nią rozmawiać w te spokojniejsze dni to zawsze kończy się hałasem. Mieszkamy wraz z babcią, z którą od niedawna rozważam, czy nie wysłać mamy na odwyk czy na jakąś grupę wsparcia, ale żaden z tych planów nie przechodzi w rzeczywistość. Nie wiem, czy przeszkodą w tym jest fakt, że wstydzę się tego jaką mam matkę (rzadko kiedy kogoś zapraszam do siebie do domu, bo boję się w jakim stanie ona będzie) czy nie potrafię nazwać jej alkoholiczką, bo taka osoba kojarzy mi się jedynie pijącą wódkę, a mama nigdy nie pije wódki. Może to jest przyczyną, że nie potrafię jej pomóc, bo sama nie potrafię powiedzieć jej jak i sobie, że ma problem, że jest osobą taką jaką jest. Ważną sprawą jest też to, czy mimo picia jest w stanie zadbać o dom, o mnie i brata. Czy potrafi? Ciężko mi stwierdzić, bo jeżeli chodzi o zachowanie porządku w domu robię to głównie ja, a w tym czasie mama siedzi w swoim pokoju w fotelu oglądając telewizję. Czasem ten cały problem odstawiam gdzieś na bok, udaję, że nie widzę, że mama znowu pije piwo, bo w planach mam ukończenie szkoły i jak najszybszą wyprowadzkę z domu. Ale wiem, że nie mogę tego tak zostawić, bo dalej będzie się to ciągnąć. Ale jak mam pomóc bliskiej osobie, skoro ta nie chce pomocy?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 14:22 #2

• Katarzynka77
  • Katarzynka77 Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 2088
Witam Bezimienna :czesc: ciesze sie że do Nas trafiłaś :-BD ciesze sie że jesteś kochana.Jestem Katarzyna mama uzależnionego od alkoholu 19-latka.

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 14:28 #3

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
  • Otrzymane podziękowania: 14821
Witaj :czesc:
Jak Ty chcesz z babcią mamę gdzieś wysłać, czy ona jest jakąś paczką? Jest dorosłym człowiekiem, podejmuje własne decyzje i Ty nic zrobić nie możesz. Pomocy nie chce, co w pełni rozumiem, nie jest to jej czas i ten może nigdy nie nadejść. Naprawdę uszczęśliwianie na siłę, wedle Twojego pojęcia "szczęścia" do niczego dobrego nie doprowadzi. Piwo to alkohol, rodzaj alkoholu nic do pojęcia alkoholizmu nie ma, skojarzenia nie te. Niech mama poniesie konsekwencje, nic za nią nie robić, mi pomogło zostawienie mnie samej sobie, odcięcie emocjonalne, żadne krzyki, wymówki, kłótnie, po prostu mnie olanie. Możesz sobie pomóc, tylko sobie, nie posiadasz wpływu na życie drugiego człowieka.
Jestem Monika alkoholiczka.
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą...nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia1975

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 14:37 #4

• Katarzynka77
  • Katarzynka77 Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 2088
Bezimienna jesteś bardzo dzielną mądrą młodą kobietą .Jest mi bardzo przykro że wychowujesz sie w takim domu.Dobrze że masz babcie przy sobie.Nerwica mnie chyta jak czytam o Twojej mamie.Oj...zamkne jape lepiej... 3aa .Za chwilke otrzymasz pomoc,mamy tu na Forum MĄDRE GŁOWY winmer które pokierują Cie dalej co robić.Ja jestem po tej drugiej stronie.To mój 19 letni syn pije.To forum bardzo mi pomogło,baaaardzo.Jestem tu jakieś 2 tygodnie i zaczynam widzieć kolory ale jeszcze duzo pracy przedemną.Czytaj dużo ,to forum to skarbnica wiedzy i doświadczeń.

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 16:14 #5

• andrzejej
  • andrzejej Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Myślę, więc jestem.
  • Otrzymane podziękowania: 9298
Bezimienna :czesc: jesteś prawie 18-latką, więc prawie osobą dorosłą i dobrze, że widzisz problem mamy. Bo nie udawajmy, że go nie ma. Twoją mamę drażni temat, bo jako alkoholik myślę, że boli ją to - iż nie pije tak jak by tego chciała. Nie potrafi obejść się bez piwa i fakt, że zauważa to ktoś inny - drażni i wkurza. Mnie wkurzał, bo nie umiałem tak naprawdę co raz częściej panować nad swym piciem.
W zasadzie, to nic nie możesz zrobić poza tym, aby nie sprzątać po niej i za nią. Trzymaj porządek po sobie i ewentualnie babci. Nie rób za mamę nic, co można by przypisać do jej powinności. Zadbaj o siebie i babcię. Nie kupuj jej browarów, nie sprzątaj butelek czy puszek, nie pożyczaj kasy jeśli byś miała, nie dyskutuj niepotrzebnie z podpitą. Zadbaj o siebie i ja w tym celu polecę Ci mitingi Al-anon, byś zobaczyła - jak nie pomagać czynnemu alkoholikowi w piciu swoim zachowaniem i jak zająć się sobą? Dowiesz się czym jest "twarda miłość".
al-anon.org.pl/spotkaniamityngi/
Czegoś nie rozumiesz - pytaj. Jestem alkoholikiem. :-BD
Za tę wiadomość podziękował(a): Katarzynka77

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 16:31 #6

• AnulaAnula
  • AnulaAnula Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 56
Witaj,
twoja historia trochę przypomina mi moją. Moja mama też pije, ale nie od zawsze. Zaczęła nadużywać alkoholu jak ja i moja siostra byłyśmy już dorosłe. Początkowo na imprezach, gdzie było widać, że wypiła za dużo, później już w domu, sama, z siostrą, z ojcem. Niby wieczorkiem do kolacji, ale jednak CODZIENNIE. Też się o nią martwię, uważam, że pije dużo i niebezpiecznie. Czasami jest normalna, ale czasami zdarza jej się agresja słowna, awantury o byle co. Wtedy lepiej jej zejść z drogi, na drugi dzień nic nie pamięta. Pyta mnie o oczywiste rzeczy typu " byłaś z psem"? Gdzie przez pół poprzedniego dnia przypominała mi żebym wieczorem wyprowadziła psa. Raz po pijaku wracała rowerem i się przewróciła, wróciła do domu cała poobijana, myślałam, że ją napadli. Wtedy trochę się uspokoiła z piciem, ale nadal w moim mniemaniu popija za dużo. Co prawda nie zaniedbuje żadnych obowiązków, dom lśni, obiad jest, zakupy zrobione, pies wyprowadzony. Jest DDA. Jak usiłuję zwrócić uwagę na problem odpowiada albo, że jest dorosła i nic mi do tego albo że nie jest alkoholiczką bo chodzi do pracy i dba o dom.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maryna50, Katarzynka77

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 20:03 #7

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Otrzymane podziękowania: 20742
Cześć Bezimienna :czesc:
Czynny alkoholik bardzo nie lubi słyszeć prawdy o sobie, dlatego nie warto mu o tym mówić, to powoduje u niego złość, bunt i gniew.
Alkoholizm to taka choroba, do której chory przyznaje sie jako ostatni. Nie zawsze udaje się to też za życia.
Możesz z tym zrobić tylko NIC!!! Za to dla siebie możesz zrobić COŚ, czyli udać się do poradni uzależnień, porozmawiać ze specjalistą, który pokieruje Cię dalej.
Tu potrzebne jest odrzucenie wstydu i pójście. To nie Twoja wina, że mama pije. Nie wstydź się więc za nią.
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomoe, Maryna50, Katarzynka77

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/30 20:57 #8

• Tomoe
  • Tomoe Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 4542
Witaj Bezimienna. :czesc:
Ja mam na imię Alicja i jestem trzeźwą alkoholiczką. Jestem również DDA (Dorosłym Dzieckiem Alkoholika) i to po obojgu rodzicach. I mój ojciec i moja mama byli uzależnieni od alkoholu.
Przeszłam terapię uzależnień, jestem we wspólnocie AA i jestem trzeźwa. Próbowałam nakłonić moją mamę do leczenia, ale niestety bezskutecznie. Przekonałam się na własnej skórze, że nie da się pomóc komuś, kto tej pomocy nie chce.
Życzę ci, abyś jak najszybciej się usamodzielniła i wyprowadziła z domu, a także - a może przede wszystkim - żebyś podjęła terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Za swoją mamę życia nie przeżyjesz, ona jest dorosła. Ale masz do przeżycia własne życie i przyda ci się terapeutyczna pomoc, abyś nie powieliła w swoim życiu tego, co wyniesiesz z domu.
Wielu DDA w dorosłym życiu albo się uzależnia, albo się wiąże z osobami uzależnionymi. Ze mną stało się jedno i drugie, zanim sięgnęłam po pomoc dla siebie.
Tobie życzę, abyś skorzystała z fachowej pomocy najszybciej jak możesz.
Powodzenia :-BD
Najtrudniejsza część zdrowienia jest wtedy kiedy nie jesteś pewien czy chcesz wyzdrowieć.
Ostatnio zmieniany: 2018/07/30 20:59 przez Tomoe.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejej, Tsubasano, Maryna50, Katarzynka77

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/31 06:16 #9

• Casablanca
  • Casablanca Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
  • Otrzymane podziękowania: 19
Witaj,
Ja tez jestem córką alkoholiczki. Alkoholicy to nie tylko ludzie z pod sklepu z tanim winem czy wodka za pazucha. Moja matka byla kiedys zadbana szczupla kobieta i pelnila funkcje dyrektora. Tak jak u Ciebie w moim domu czesto pojawial sie alkoholo, ojciec mial swoja dzialalnosc, prowadzil interesy, utrzymywal rozne kontakty, wiazalo sie to z czestym imprezowaniem, wyjadami na wycieczki itd. Zawsze priorytetowym ekwipunkiem byl alkohol, potem zaczelo sie picie weekendowe, odciela sie calkowicie od kolezanek, nastepnie pila juz codziennie. W swoim 20 letnim stazu alkoholizmu, bywala w szpitalu na zapalenie trzustki, potracenie przez samochod, a ostatnio 5%hemoglobiny- i co z tego? Pije nadal.
Moj brat zglosil ja kiedys na przymusowe leczenie, chodzila rok, a potem znow wrocila do swojej najwiekszej milosci czyli Alko. Pije do dzisiaj i ja raczej nie wierze ze przestanie, bo ona poprostu tego nie chce. Jest chodzacym zombie na niczym jej juz nie zalezy.
Ja trwalam w tym wszystkim do 29 roku zycia, potem naszczescie sie wyprowadzilam, dzis mam 33 i jestem emocjonalnym wrakiem. Sama dzis potrzebuje terapii.
Dobrze ze jestes taka mloda i zdalas sobie z tego sprawe co sie dzieje. Ja moge Ci tylko napisac z perspektywy czasu, nie daj sie prowokowac, pomysl o sobie, jesli mama nie przestanie pic wyprowadz sie z tego domu jak najszybciej, dasz sobie rade. I walcz, ale walcz o siebie o swoje zycie i o swoje poczucie wartosci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Natka22, Lidia, Maryna50, Katarzynka77

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/31 12:20 #10

• sylwia1975
  • sylwia1975 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 1521
Witaj przedewszystkim zaprzestac trojkatowi obustronnemu CZYLI Atak _Osad_Ratownictwo. Zaczynaj od siebie chcac zmienic swiat kwiaaatek kwiaaatek

Moja mama codziennie pije, czy to alkoholizm? 2018/07/31 20:29 #11

• kotnaboso
  • kotnaboso Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • rozpadające się iluzje boleśnie ranią
  • Otrzymane podziękowania: 2289
Cześć
Jeżeli chcesz pomoc mamie to powinnaś być gotowa na zmierzenie się z nieprzyjemna opinią Twoich najbliższych. Rozmowa z mamą ,jak sama widzisz , niewiele wnosi.Jeśli chcesz rozmawiać z mamą merytorycznie zrób to gdy będzie trzeźwa.
Możesz zgłosić ją do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Jest przy każdym urzędzie gminy. Twoja mam zostanie wezwana na taką komisję. Może to zadziała. Tylko wiedz jedno, jeżeli mówisz mamie że podejmujesz jakiekolwiek działanie powinnaś być gotowa je wykonać. Bo inaczej każde następne spotka się z niewiarą. Wiem że jest niełatwo"kablować" najbliższą osobę, lecz w ten sposób ratujesz jej życie i poprawiasz swoje. Można też przeprowadzić interwencje kryzysywą. Znajdź najbliższą poradnię leczenia uzależnień i tam sie zapytaj.jeżeli byś chciala się dowiedzieć więcej na ten temat to pytaj w temacie, lecz daj mi znać na priw bo ja nie zawsze wracam do tematów.
pozdrawiam.
Jeżeli wiesz wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tsubasano, Katarzynka77