Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Ta część Forum jest dla Dzieci, których rodzice aktualnie lub w przeszłości nadużywali alkoholu lub innych środków chemicznych

Moderator: Sylwia1975

TEMAT: Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD?

Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD? 2013/10/15 17:54 #1

• jarecki
  • jarecki Avatar
Na jednym z mitingów internetowych dla DDA właśnie przerabialiśmy ten temat. I tak się też nad tym zastanowiłem...
Tak naprawdę gdy po raz pierwszy dotknąłem tego tematu, to absolutnie się z nim nie identyfikowałem. I nie wiem, chyba nie chciałem tej prawdy znać, uciekałem od niej…
To było dla mnie na samym początku jak wyrok i miałem okres buntu i negacji tego, że jestem dda. To było 3 lata temu, kiedy żona pierwsza podsunęła mi ten temat. Wówczas nawet nie chciałem o tym słyszeć. Dopiero po jakimś czasie wróciłem do tego i faktycznie stwierdziłem, ze coś w tym jest. Przyznałem się przed samym sobą. Wszystkie cechy …ta lista zachowań dda – to pasowało do mnie. taniecccc
Jestem DDA – co to dla mnie oznacza?
po 1- to, że wiem już kim jestem – i znam źródło swoich zachowań,
po 2 – to, że stałem się spokojniejszy, a przede wszystkim szczery w stosunku do siebie,
po 3 – to, że umiałem przyznać się do swoich słabości, do tego, że nie jestem doskonały,
po 4 – to, że muszę i przede wszystkim CHCĘ nad sobą pracować. robezekbryk
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD? 2014/04/21 19:00 #2

• Helga
  • Helga Avatar
Ja myślę, że warto unikać etykietowania. No bo co to znaczy właściwie DDA ? Tak naprawdę każdego dotyka inaczej. To prawda, że są wspólne aspekty, ale prawdą jest też to, że rodzice pili w różny sposób, że życie toczyło się w różnych warunkach, że jedni mieli w tym wszystkim jakieś wsparcie, inni nie itp. itd. Ważne chyba, żeby zadać sobie pytanie: jakie złe dziedzictwo przeszkadza mi dzisiaj w życie, we mnie. Jakie realnie poniosłem/am konsekwencje dorastania w rodzinie z problemem uzależnienia. Nie ma żadnego DDA. Jest zraniony człowiek, którego życie toczyło się w mniej lub bardziej podłych warunkach, i który dzisiaj to brzemię musi nosić.

Odp: Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD? 2014/04/21 19:22 #3

• Miecia
  • Miecia Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 5467
Helga napisał:
Jest zraniony człowiek, którego życie toczyło się w mniej lub bardziej podłych warunkach, i który dzisiaj to brzemię musi nosić.
To życie w podłych warunkach kładzie się cieniem na dorosłe życie i dlatego mówię się o dorosłych dzieciach pochodzących z rodzin, które nie spełniały tej funkcji czyli rodzin dysfunkcyjnych a szczególnym przypadkiem tego jest alkoholizm.
U mnie w domu rodzice nie pili. Jednak ojciec był bardzo nerwowym człowiekiem, wojna odbiła się na jego psychice i był schizofrenikiem. Matka cudem go wyciągnęła z psychiatrycznego szpitala, w którym był przeznaczony do eksterminacji. Nigdy tak naprawdę nie był już zdrowy. Potrafił karać nas okrutnie, wymagał pracy ponad siły. Matka robiła co mogła by wychować naszą szóstkę. Dziś widzę, ze była bardzo uzależniona od ojca i jego widzimisię. Kiedy skończyłam 12 lat ojciec zmarł na powikłania pogruźlicze. Zostałyśmy same z mamą. Ona była już wiekowa(urodziła mnie mając 43 lata) więc pełniłam rolę dziecka-bohatera...Dopiero teraz po latach, będąc już babcią widzę, ze współuzależnienie wyssałam z mlekiem matki i nie tylko tę cechę. Mam też wiele cech DDD.
"Głównym sygnalizatorem uzależnienia jest fakt, że twoja miłość
i zaufanie do rzeczy uzależniającej cię są większe niż do czegokolwiek innego"
Ostatnio zmieniany: 2014/04/21 19:26 przez Miecia.

Odp: Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD? 2014/04/21 19:40 #4

• Dora38
  • Dora38 Avatar
Mieciu, ja Cię starannie czytam i takie mam wrażenie,że jak na osobę współuzależnioną i DDD, to jesteś bardzo poukładana. Tego samego zupełnie nie mogę powiedzieć o sobie i zastanawiam się, jak osiągasz ten stan równowagi wewnętrznej.

Odp: Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD? 2014/04/21 19:56 #5

• Miecia
  • Miecia Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 5467
Dora myślę, ze to wynika trochę z cech charakteru i może trochę z wieku:))) Czas nas uczy pogody czyż nie? Mam naturę introwertyka, lubię ciszę, spokój, bycie ze samym sobą:) Poza tym obcowanie z naturą, samotne spacery i trochę sportu. No i wiara że Bóg prowadzi mnie po właściwych ścieżkach.
"Głównym sygnalizatorem uzależnienia jest fakt, że twoja miłość
i zaufanie do rzeczy uzależniającej cię są większe niż do czegokolwiek innego"
Za tę wiadomość podziękował(a): Dora38

Odp: Co to dla mnie oznacza, że jestem DDA/DDD? 2014/08/17 20:30 #6

• sylwia1975
  • sylwia1975 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 1487
Jak spojze dokola to moze wiekszosc mojego towarzystwa ma jakies powiklania jedni mniej zalezni emocjonalnie od drugich ,jednak te etyketki sa teraz-madrala ze mnie,po to zeby znalezsc powod ,mojich stanow depresyjnych i bolu,lecz dalej nie sa mi pomocne,jestem czlowiekiem,ktory ciepi=l,w poczuciu winny ,wstydzie i innymi nie milymi emoconalnymi stanami