Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Dzielimy się tutaj swoimi doświadczeniami i sugestiami jakie posiadaliśmy w trakcie naszego pijanego życia jak i na drodze naszego trzeźwienia. Mówimy o sobie, nie o innych.

TEMAT: Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość?

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 06:50 #1

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 1076
Robert Wspólnota AA nie jest związana z żadną religią. Jeśli komuś pomaga noga od krzesła, bądź inna wydawać by się mogło śmieszna rzecz, postać, to dlaczego mam tego nie akceptować? Program 12 Kroków jest duchowy, a nie religijny. Jest też bardzo elastyczny, czyli dla wszystkich tych, którzy nie chcą pić i uwierzą w Coś co jest potężniejsze od nich. To, że w WK jest mowa o Bogu wcale nie świadczy o tym, że chodzi o świętego ducha czy starca z brodą. Najważniejsze, abym sam dla siebie nie był Bogiem, uznał swoją niższość i bezsilność.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, Ice, AniaKr

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 06:58 #2

• Karoliczka
  • Karoliczka Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 592
Przylacze się.
Ja chodzę na angielskie AA. I w nim zamierzam zostać. Właśnie z uwagi na to, ze za Sile wyższa każdy uważa co chce (o to właśnie chodzi) „jakkolwiek go pojmujemy”. W angielskim AA spotykam ludzi, dla których siłą wyższą wcale nie jest Bóg. Program zrobili, WK znają na pamięć a Sile wyższa maja swoją.
One is two many, and a thousands is never enough.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zakapior, AniaKr

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 07:03 #3

• ynst
  • ynst Avatar
Karoliczka napisał:
Przylacze się.
Ja chodzę na angielskie AA. I w nim zamierzam zostać. Właśnie z uwagi na to, ze za Sile wyższa każdy uważa co chce (o to właśnie chodzi) „jakkolwiek go pojmujemy”. W angielskim AA spotykam ludzi, dla których siłą wyższą wcale nie jest Bóg. Program zrobili, WK znają na pamięć a Sile wyższa maja swoją.
Z czasem i u nas tak będzie. Jestem o tym przekonany.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 07:48 #4

• Lilly
  • Lilly Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 49
Marusza napisał:
cardwell napisał:
(...) Dużą wagę przykładam do faz trzeźwienie. U mnie przebiegają one podręcznikowo. Teraz przechodzę FAZĘ PRZYSTOSOWANIA. "Jest to czas, gdy powoli wraca optymizm. Zaczyna kiełkować trzeźwe myślenie. Człowiek może stopniowo wracać do rzeczywistości, zacząć układać sobie życie. Dzięki ciągłej pracy nad sobą wzrasta stabilizacja życia na różnych płaszczyznach."
I tak tez u mnie, jak w definicji %%- %%-

Przepraszam, nie wiem, czy mogę zapytać nie we swoim pokoiku - gdzie mogę poczytać o fazach trzeźwienia?

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 07:50 #5

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 6507
Zakapior napisał:
Jeśli komuś pomaga noga od krzesła, bądź inna wydawać by się mogło śmieszna rzecz, postać, to dlaczego mam tego nie akceptować? Program 12 Kroków jest duchowy, a nie religijny. Jest też bardzo elastyczny, czyli dla wszystkich tych, którzy nie chcą pić i uwierzą w Coś co jest potężniejsze od nich.

Chodzi o to, że noga od krzesła jest potężniejsza od niektórych alkoholików i dlatego może być dla nich Siłą Wyższą?
Czy może chodzi o to, że duchowość lub/i religę ogólnie uważasz za zbiór twierdzeń, w któych logika nie odgrywa żadnej roli i każdy dowolnym słowom może przypisywać dowolne znaczenia?
Czy jeżeli powiem, że moją Siłą Wyższą jest jest moja pasta do zębów a moją praktyką duchową jest szczotkowanie trzy razy dziennie to to mi pomoże w trzeźwieniu?
Czy w duchowości istnieją jakieś granice absurdu?

Ja uważam, że duchowość wykracza poza logikę, że pojęcia wartości (dobra, prawdy, piękna, wolności, godności, etc.), na których duchowość się opiera nie są możliwe do takiego ścisłego opisywania i udowadniania jak twierdzenia fizyki. Podobnie dla wierzących pojęcie Boga.

Nie znaczy to jednak, że duchowość może być sprzeczna z rozsądkiem. Miłość wobec rodziny, pragnienie harmonii i pokoju lub szacunek i pragnienie życia w prawdzie mogą być, także dla osób niewierzących w Boga, Siłą Wyższą od nich samych. Wyrażają rzeczywiste wartości. Alkohol, zakupy, jedzenie, seks, telewizja, noga stołowa, żarcik towarzyski itd. będą zawsze siłą niższą, którą ktoś może błędnie traktować jako „boga”. Ktoś nawet może złośliwie obstawać przy twierzeniu, że nikt mu nie udowodni, że noga stołowa Bogiem nie jest. No, w tym wypadku ja na pewno nie będe marnował czasu na głowienie się, jak dowodzić rzecz oczywistą...

Obecnie wielu ludzi lubi odcinać się od religii utożsamiając się z duchwością co jest o tyle atrakcyjne, że tą duchowość określają sobie wtedy tak jak im wygodnie. Jak Bob Marley, który z uzależnienia od marihuany zrobił sprawę duchową. Spoko, nie bronię, tylko że to nie działa na dłuższą metę. Możliwa jest pewnie duchowość także w przypadku ateisty, tylko że wartości muszą pozostać wartościami, dobro - dobrem, prawda - prawdą a zło lub fałsz muszą być nazwane złem lub fałszem.
jestem tylko przechodniem
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
i dziurę w kieszeni płaszcza
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 08:12 przez Tsubasano.
Za tę wiadomość podziękował(a): ursa, Wera33, AgaMars, Ema

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:08 #6

• Roxana
  • Roxana Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 244
Lilly napisala:

Przepraszam, nie wiem, czy mogę zapytać nie we swoim pokoiku - gdzie mogę poczytać o fazach trzeźwienia?[/quote]

Wpisz w Google fazy trzeźwienia. Wyskocza Ci linki. Pozdrawiam :muza:
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilly

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:16 #7

• Pablo wpl
  • Pablo wpl Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Alkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 192
Hmmmm
Mi np pójście kilka razy do kościola na początku roku trochę pomogło. Słuchałem kazania i coś tam wnioslo....
Lecz pójście na miting pomogło 10 razy więcej,ponieważ miting uderzył centralnie w chorobę i od razu przypalil rany z których ciekla krew.
Każdy wie najlepiej indywidualnie co dla niego lepsze, każdy ma inne problemy oraz urazy. Do kościoła z czasu pójdę. Na miting tylko jak wrócę to zapierdzielam z prędkością światła.... A o terapi dodatkowo myślę że też się skuszę ale wszystko po kolei i powoli bo wszystkiego na raz się nie da pogodzić. Obowiązków odpoczynku terapi itd.....
Powoli
Czas

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:16 #8

• ynst
  • ynst Avatar
Tsubasano napisał:
Możliwa jest pewnie duchowość także w przypadku ateisty, tylko że wartości muszą pozostać wartościami, dobro - dobrem, prawda - prawdą a zło lub fałsz muszą być nazwane złem lub fałszem.
Mam do Ciebie jedno pytanie: czy bycie etycznym oznacza bycie dobrym czy złym?

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:29 #9

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
ynst napisał:

Z grubsza rzecz biorąc (bardzo z grubsza) - tak. Etyczny, a właściwie moralny, znaczy dobry, lub przynajmniej ukierunkowany na dobro.
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 08:29 przez Tsubasano.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:30 #10

• Roxana
  • Roxana Avatar
  • Wylogowany
  • Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 244
ynst napisał:
Tsubasano napisał:
Możliwa jest pewnie duchowość także w przypadku ateisty, tylko że wartości muszą pozostać wartościami, dobro - dobrem, prawda - prawdą a zło lub fałsz muszą być nazwane złem lub fałszem.

Ynst pozwolę sobie odpowiedzieć. Etyka wiąże się z zasadami moralnymi. To czy ktoś jest ateistą czy nie, nie ma nic z tym wspólnego. Znam wiele osób ateistów wartościowych dobrych jak również tych wierzących w Boga, którzy średnio postępują dobrze w życiu. Myślę, że wiara tutaj nie jest wyznacznikiem czy ktoś jest dobrym czy złym człowiekiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tsubasano, Pablo wpl

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:54 #11

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Ynst, tak tylko na wszelki wypadek. Jeżeli uraziło Cię sformułowanie „możliwa jest pewnie duchowość także w przypadku ateisty” to przepraszam. Chodziło mi raczej o to, że nie mam zamiaru zaprzeczać temu, że ateiści posiadają duchowość. Podczas przyjacielskich rozmów z ateistami dochodzilismy zwykle do tego, że mamy na tyle różne rozumienia słowa „duchowość”, że sformułowania typu „wierzący i niewierzący mają duchowość” jest bardzo niejasne...
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 08:55 przez Tsubasano.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 08:59 #12

• ynst
  • ynst Avatar
Tsubasano napisał:
Z grubsza rzecz biorąc (bardzo z grubsza) - tak. Etyczny, a właściwie moralny, znaczy dobry, lub przynajmniej ukierunkowany na dobro.
Zgadza się. Jest tylko jedno „ale”. Bycie etycznym może znaczyć zupełnie co innego dla różnych ludzi. Zatem nie jest to pojęcie uniwersalne, w sensie określenia co np. jest dobre a co złe.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 09:08 #13

• ynst
  • ynst Avatar
Tsubasano napisał:
Ynst, tak tylko na wszelki wypadek. Jeżeli uraziło Cię sformułowanie „możliwa jest pewnie duchowość także w przypadku ateisty” to przepraszam.
Spoko, nie uraziło. Nie ma problemu :-). Pozdrawiam :-).

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 09:35 #14

• Zakapior
  • Zakapior Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Otrzymane podziękowania: 1076
Tsu chodzi mi o to, że Siłą Wyższą dla każdego może być coś innego bez względu na to czy jest absurdalne czy nie i zgodzę się, że duchowość wykracza poza ramy logiki. Ja trzeźwy być wcześniej nigdy nie chciałem, ale kiedy wstąpiłem do Wspólnoty z pokorą i uczciwością, poczułem coś w rodzaju przebudzenia z letargu, w którym trwałem. Uczucia tego ogarniam rozumem i jestem pewny, że dotyka ono mojej sfery duchowej. Stąd Wspólnota jest moją Siłą Wyższą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pablo wpl

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 09:37 #15

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Jeszcze w kwestii duchowości... „Duchowy” znaczy coś więcej, niż „materialny”, więcej niż fizyczny czy społeczny. Duchowy wykracza poza samą przyjemność i poza wygodę, choć to nie musi oznaczać odrzucenia przyjemności czy wygody. Duchowy wykracza poza przystosowanie się do reguł narzucanych przez większosć, choć to nie musi oznaczać łamania rozsądnych reguł. Duchowy wychodzi poza walkę o dominację, choć to nie oznacza, że ma zawsze przegrywać z innymi. Duchowy sięga dalej.

Duchowy tęskni z duchowym, za meta-fizycznym, za czymś, czego często nie widzi, ale w czego prawdziwość i realność WIERZY. Stara się zachować czysty umysł i serce, żeby jednak dostrzegać to w świecie, w innych i w sobie coraz wyraźniej. Duchowy wie w co wierzy a jednocześnie ciągle stara się to dookreślic, poznać bardziej. Duchowy może być ateistą, ale z definicji nie może być „niewierzący”.

Duchowość nie jest tylko „teorią”. Duchowy stara się praktykować to, w co wierzy. Określa to, na czym będzie polegał jego trening, w jaki sposób każdego dnia chce szukać lub realizować to, w co wierzy. Z tym, co duchowe wraca do materii, WCIELA to w życie.

To są strasznie ogólne, denerwująco ogólne stwierdzenia, ale jak się tak ogólnie gada o duchowości, to warto odróżnić duchowość od czystego materializmu, od abstrakcyjnych teorii i od niewiary w cokolwiek...
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 09:37 przez Tsubasano.
Za tę wiadomość podziękował(a): AgaMars

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 09:51 #16

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
ynst napisał:
Bycie etycznym może znaczyć zupełnie co innego dla różnych ludzi. Zatem nie jest to pojęcie uniwersalne, w sensie określenia co np. jest dobre a co złe.

Dlatego właśnie mam poważne wątpliwości co do sensu pojęcia „duchowości” w obecnym świecie, w którym ludzie zanegowali wartości uniwesalne. „Duchowość” czy „Siła Wyższa” ma sens jeżeli chcę dążyć do Kogoś lub Czegoś rzeczywistego, większego ode mnie, uniwersalnego. To nie znaczy, że nie pozwalam innym iść ich drogą. Kto chce niech szuka, byle szukał naprawdę a nie udawał. Ale nie przyjmuję, że gestapowcy byli ludźmi moralnymi tylko mieli inny system etyczny niż mój.

Moralne jest to, co zmierza do rozwoju człowieka, ludzkości, życia na Ziemi. Dzieci, poznawanie, miłość, muzyka, przyroda, takie bardzo oczywiste rzeczy. Niemoralne jest działanie człowieka, które niszczy ten rozwój.

I jest jeszcze coś ponad moralnością, ale to już chyba innym razem...
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Za tę wiadomość podziękował(a): AgaMars

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 09:55 #17

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Zakapior napisał:
Siłą Wyższą dla każdego może być coś innego bez względu na to czy jest absurdalne czy nie i zgodzę się, że duchowość wykracza poza ramy logiki.

No to super. To ja: „pas”.
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 10:01 #18

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Cardwell! Pozdrowienia i podziękowania za „przestrzeń dialogu”! bnggfgbfb
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Za tę wiadomość podziękował(a): cardwell

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 10:41 #19

• ursa
  • ursa Avatar
  • Wylogowany
  • Dobry Duszek
  • alkoholiczka (25.08.2011)
  • Otrzymane podziękowania: 11678
Ciekawa rozmowa wiec wrzuce i ja swoje "piec groszy" :grin:
jako ze mieszkam w kraju, gdzie obraz Sily Wyzszej jest bardzo zroznicowany, bo i rozne sa wierzenia.( nawiasem mowiac nie spotkalam sie z tym, zeby ktos wierzyl w noge od stolu)
Powiem tak: w Polskim AA raczej szybko do tego nie dojdzie, z tego powodu, ze Polska jest Katolickim krajem, czyli jakby pojecie Sily Wyzszej splaca sie. Ja osobiscie, nie widze w tym problemu, nie tylko dlatego, ze sama jestem katoliczka, ale rowniez dlatego, ze "jakkolwiek Go pojmuje" daje ludziom wolnosc wyboru, wiec mysle, ze nawet jakbym nie byla kartoliczka (a na poczatku trzezwienia bylam nastawiona anty- religijnie a przede wszystkim anty-koscielnie) to nie stanowilo by to dla mnie problemu- tego wlasnie nauczylo mnie angielskie AA- tolerancji.
Jesli chodzi o duchowosc, to nie bardzo wiem jak ja zdefiniowac. Tego nie da sie nazwac, to trzeba poczuc. Ktos kiedys powiedzial, ze jesli boisz sie, ze trafisz do piekla to wybierasz religie, ale jesli byles w piekle, to wybierasz duchowosc... mysle, ze z tego wlasnie powodu nam, alkoholikom latwiej jest z ta duchowoscia.
A jesli chodzi o pojecie zla, to mysle, ze najlepiej zdefiniowal je Zimbardo: "czynic zle, wiedzac co dobre".
Pozdrawiam @};-
Istnieją słowa, które nie mówią nic i cisza, która mówi wszystko.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tsubasano, Wiola74, AgaMars, RYBSON

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 11:24 #20

• andrzejej
  • andrzejej Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Myślę, więc jestem.
  • Otrzymane podziękowania: 8949
ursa napisał:
Jesli chodzi o duchowosc, to nie bardzo wiem jak ja zdefiniowac.
Tego nie da sie nazwac, to trzeba poczuc.

Ktos kiedys powiedzial, ze jesli boisz sie, ze trafisz do piekla to wybierasz religie, ale jesli byles w piekle, to wybierasz duchowosc... mysle, ze z tego wlasnie powodu nam, alkoholikom latwiej jest z ta duchowoscia.
Duchowość
to zdolność człowieka do zrozumienia samego siebie

czyli zdolność do odpowiedzi sobie na pytanie:
kim jestem?
skąd się wziąłem?
dokąd zmierzam?
W oparciu o jakie wartości mogę osiągnąć cel życia?

ksiądz Marek Drzewiecki.
Mnie osobiście podoba się takie wyjaśnienie. :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): ursa, AgaMars, Roxana, RYBSON

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 11:27 #21

• ynst
  • ynst Avatar
andrzejej napisał:
Duchowość
to zdolność człowieka do zrozumienia samego siebie

czyli zdolność do odpowiedzi sobie na pytanie:
kim jestem?
skąd się wziąłem?
dokąd zmierzam?
W oparciu o jakie wartości mogę osiągnąć cel życia?
W moim przekonaniu odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań musi być oparta na wierze.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 11:38 #22

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
ynst napisał:
W moim przekonaniu odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań musi być oparta na wierze.

Problem, który mam w rozmowie na temat duchowości z niewierzącymi polegał zwykle na tym, że A. łatwo im było powtarzać, że to ignorancja i pycha ze strony chrześcijan, że uważają, że ateiści nie mają duchowości (nie jest tak - to już wyjaśniliśmy sobie wyżej), ale B. nie potrafili pozytywnie sformułować takiego rozumienia duchowości, które nie odwoływałoby się do wiary a jednocześnie byłoby tak pełne i głębokie jak to, które zacytował Andrzej...

Ja jestem otwarty na inne określenie duchowości niż moje, tylko chciałbym je usłyszeć...
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Za tę wiadomość podziękował(a): ursa

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 11:42 #23

• ynst
  • ynst Avatar
Tsubasano, proszę bardzo. Pierwsze z brzegu pytanie:
- czy moje istnienie musi mieć sens?
Co do pychy ze strony wierzących (obojętnie jakiego wyznania) w mojej opinii jest to, że uważają, że to ICH Bóg wybrał. To co Ty przytoczyłeś, dla mnie jako ateisty jest zupełnie bez znaczenia.
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 11:45 przez ynst.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 11:47 #24

• ursa
  • ursa Avatar
  • Wylogowany
  • Dobry Duszek
ynst napisał:
A ja bardzo latwo potrafie na nie odpowiedziec nie mieszajac do tego mojej wiary. A skoro ja moge na nie odpowiedziec w ten sposob, to czlowiek niewierzacy tez nie powinien miec problemow.
Mysle tez Marceli, ze jedynym powodem dlaczego tak wlasnie twierdzisz jest fakt, ze definicje te sformulowal ksiadz i to jest dla Ciebie problem. Myle sie?

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 11:49 #25

• ynst
  • ynst Avatar
Ursa, częściowo masz racje. A mogę zapytać które pytanie miałaś na myśli?

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:06 #26

• ursa
  • ursa Avatar
  • Wylogowany
  • Dobry Duszek
Wszystkie, popatrz:
Kim jestem- czlowiekiem.
Skad sie wzialam- z lona mojej matki.
Dokad zmierzam- do smierci.
W oparciu o jakie wartosci moge osiagnac cel zycia- dobro, milosc, bezinteresownosc, przy czym cel nie jest juz dla mnie wazny.
Widzisz tu gdzies religie? Byc moze w trzeciej i w czwartej odpowiedzi, ale tylko dlatego, ze wiesz, ze jestem osoba wierzaca.
Dla mnie te dwie odpowiedzi maja, ze tak powiem glebszy wymiar, religijny... ale maja ten wymiar od niedawna. Natomiast ludzie, dla ktorych jestem dobra, milujaca i bezinteresowna nie maja zielonego pojecia o moich wierzeniach. Nie robie tego ze wzgledu na religie, nie robie tego dlatego, ze Bog czy Kosciol mi tak karze- robie to bo chce i lubie, bo jest mi z tym dobrze, bo taki jest moj wolny wybor!
Jesli chodzi o smierc, to ja wiem, ze to nie bedzie dla mnie koniec, ale jesli chodzi o nasze ziemskie zycie, to jest to koniec, wiec do tego zmierzam. Dla kogos, kto wierzy tylko w ten ziemski byt, tym bardziej zycie powinno nabrac duchowego znaczenia- bo wedlug nich to jedyne, ktore maja.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:08 #27

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
Nie jako wierzący, ale jako homo sapiens powiem, że szukanie sensu różnych rzeczy należy do istoty duchowości. Ludzie dzielą się na tych, którzy są albo nie są zainteresowani duchowością. Ci, którzy są szukają sensu życia. Niekoniecznie jako intelektualnego wyjaśnienia. Czasem jako połączenia z Czymś/Kimś większym od nich (np. „Mistyka gór” - o wspinaczce, polecam), albo jako udziału w czymś większym od nich (znałem niewierzącą lekarkę, profesor medycyny, dla której sensem życia był udział w walce z rakiem, ale jeszcze szerzej, współczucie i pomoc cierpiącym). Szanuję. Ale brak pragnienia odnalezienia sensu, pytanie po co mi w ogóle sens to nie jest duchowość a raczej objaw jej braku.
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Za tę wiadomość podziękował(a): ursa

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:10 #28

• ynst
  • ynst Avatar
Ursa, ok, ale jak te odpowiedzi których udzieliłaś mają się do duchowości? Ksiądz cytowany powyżej, mam wrażenie, miałby na myśli nieco je inne. A może się mylę. Zasadniczo wycofuję się z tej dyskusji i błędem było w nią w ogóle wchodzić. Za słaby jeszcze jestem na to.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:16 #29

• ursa
  • ursa Avatar
  • Wylogowany
  • Dobry Duszek
Marceli, a wiesz dlaczego? Bo dla Ciebie duchowosc jest rownoznaczna z religia. Mysle, ze w jakims stopniu my Polacy, mamy to zakorzenione w podswiadomosci. Pewnie tez dlatego, ze jakby rodzimy sie z dziedzictwem religijnym.
Tez tak mialam kiedys, a teraz juz potrafie rozdzielic te dwie.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:19 #30

• ynst
  • ynst Avatar
ursa napisał:
Marceli, a wiesz dlaczego? Bo dla Ciebie duchowosc jest rownoznaczna z religia.
Dobrze, odpowiem. Absolutnie tak nie jest.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:30 #31

• ursa
  • ursa Avatar
  • Wylogowany
  • Dobry Duszek
Troszke przeczysz sam sobie, ale ok. Niech tak bedzie. Z mojej strony pas.
Pozdrawiam @};-

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:39 #32

• ynst
  • ynst Avatar
ursa napisał:
Pozdrawiam @};-
Dobrego dnia Ula :-). %%- ^^)
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 12:39 przez ynst.

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:41 #33

• chris661211
  • chris661211 Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 4299
Super dyskusja. Z uwagą czytam wypowiedzi. Osobiście uważam, że jednym z łównych powodów dla którego "duchowość" nierozłącznie kojarzy się z Bogiem, jest fakt iż mimo wszystko w Polsce mówi się o duchowości chrześcijańskiej i tak też jest ona pojmowana, czyli - nie ma duchowości bez wiary i religijności. Ja się absolutnie z tym nie zgadzam a wiara to nie duchowość, religijność to także nie jest duchowość. Dla mnie duchowość to pełna świadomość i zrozumienie siebie i otaczjącego świata pozbawione głównie stereotypów a także osobistych, wewnętrznych ograniczeń.
Niezmienne jest tylko to, czego zmienić nie chcemy
Za tę wiadomość podziękował(a): Tsubasano

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 12:49 #34

• Tsubasano
  • Tsubasano Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
ynst napisał:
Co do pychy ze strony wierzących (obojętnie jakiego wyznania) w mojej opinii jest to, że uważają, że to ICH Bóg wybrał. To co Ty przytoczyłeś, dla mnie jako ateisty jest zupełnie bez znaczenia.

Moim celem tutaj nie jest obrona chrześcijaństwa, więc do kwestii pychy wierzących nie będę się odnosił, może tylko tyle, że uważamy, że Bóg do zbawienia wybrał wszystkich. Nas wybrał do pracy na rzecz innych. Resztę mogę na pv.

Natomiast nie wiem co jest dla Ciebie bez znaczenia. Czy fakt, że duchowość to coś więcej niż materializm (zaspokajanie potrzeb fizycznych, szukanie przyjemności i dobrej pozycji społecznej), czy że duchowość zakłada wiarę w coś, choć niekoniecznie w Boga, czy że duchowość to praktyka, nie tylko teoria?

Jeżeli chodzi o 12 Kroków, to jest to moim zdaniem bardzo dobry przykład duchowości. Więcej niż materializm, wiara, praktyka. Bez tego zostaje samo zaciskanie d...
na tle wybranego miasta
mam papierosy i drobne
Ostatnio zmieniany: 2018/04/26 12:53 przez Tsubasano.
Za tę wiadomość podziękował(a): chris661211

Przemyślenia - AA, wiara, religia, duchowość? 2018/04/26 13:04 #35

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
  • Otrzymane podziękowania: 14660
Wydzieliłam posty, w czyimś wątku nie miejsce na tego typu wpisy czyli taką ilość, wymyśliłam na szybko tytuł, zmienię jak nie pasuje.
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą...nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-
Za tę wiadomość podziękował(a): szekla, andrzejej, Dahud, Tsubasano