Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Dzielimy się tutaj swoimi doświadczeniami i sugestiami jakie posiadaliśmy w trakcie naszego pijanego życia jak i na drodze naszego trzeźwienia. Mówimy o sobie, nie o innych.

TEMAT: to chyba dobry czas

to chyba dobry czas 2014/12/24 12:19 #1

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 169
Hej , to chyba dobry czas by przestac pic,obecnie mam 3 dzien trzezwosci pije od przeszlo 10 lat ,czuje sie fatalnie .obiecalem sobie ze nie rusze ale mam takie objawy odstawienia ze masakra nie wyrabiam psychicznie ,dreszcze ,rozdraznienie ,nie wiem co zrobic nie chce pic . Licze na Wasze wsparcie , poza tym wesolych Swiat :)bede tu zagladal ,milo jak sie ktos odezwie .
Teraz Ty się tym zajmij
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 12:35 #2

• Jurek
  • Jurek Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 3546
Witaj Bronku :czesc:
Pierwszy krok zrobiłeś-cieszy mnie ze uswiadomiłeś sobie że masz problem.Znalazłeś forum ,szukasz pomocy.
Może na początek mityng AA.Tymczasem poczytaj forum,zapoznaj się z tym że można żyć w trzeżwości i jeszcze z tego czerpać korzyści.
Pozdrawiam i życzę trzeżwych ,spokojnych świąt. %%-
Jurek alkoholik.
Pomagając sobie pomagasz innym.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bronek

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 12:38 #3

• Adamm
  • Adamm Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Alkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 1827
:czesc:
decyzja jest - teraz bardzo ważne jest działanie witam na forum - Adam alkoholik
Uwierz w siebie - możesz wszystko!!! Odnajdź siłę, cel jest blisko. To co wczoraj niemożliwe - dzisiaj staje się prawdziwe!!!

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 12:39 #4

• szekla
  • szekla Avatar
  • Wylogowany
  • Współtwórca Portalu
  • Otrzymane podziękowania: 21610
Witaj Bronek :)
To nie "chyba" bo każdy czas jest najlepszy by przestać pić. Najlepiej teraz i tutaj a przede wszystkim tylko DZISIAJ.
Objawy odstawienne niebawem miną. Zadbaj tylko o to i staraj sie jeść, pić wode mineralną. Zaopatrz sie w minerały czyli magnes i potas. Sklepy jeszcze otwarte więc pomyśl tez o glukozie.
Jak nie dasz rady......detox.
Życze Ci abyś szybko do siebie doszedł a te święta były dla Ciebie mimo wszystko pogodne
Słowo raz wypuszczone nigdy nie powróci.

Emilka Alkoholiczka

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 12:42 #5

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
moze troche opisze... mam 32 lata przez te 10 lat wiecej pilem niz nie pilem ,pije glownie wodke ,mialem kilka prob rzucania ale trwalo to maxymalnie 2 tygodni abstynecji i ciag 5-7 dni ,generalnie tyle ile mam przerwy potem tyle mam picia ,czyli np.2 tygodni abstynecji a pozniej 2 tygodnie picia i tak w kolko...same problemy przez to gowno,moich starch znajomych juz nie ma ,sa za to nowi co zawsze sie napija ... ciezko mi ,wiem ze nie ma co sie uzalac tylko przestac trzeba pic! i mam zamiar to zrobic ! tylko kiedy mnie to pusci??pilem teraz 6 dni do ''zgona'' codziennie urwany film.dobrze ze mam normalny dom,normalnych rodzicow z ktorymi jeszcze mieszkam mimo moich 32 lat.,pytajcie sie o co chcecie z checia odpowiem ,licze na wasza pomoc w nie piciu.
Teraz Ty się tym zajmij

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 12:50 #6

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
wow,dzieki za odpowiedz ,witam Was nie spodziewalem sie tak szybkjej odpowiedzi .
Zaopatrzylem sie w aspargin i B kompleks pije wode i jem .mysle ze obejdzie sie bez detoxu i wiem ze z dnia na dzien bedzie coraz lepiej musi byc . macie jakies sugestie albo pytania do mnie to smialo piszcie swieta mam w domu ,dobrze ze z gosci przychodzi tylko babcia bo nieogarnolbym tego zamieszania przy stole...
co do terapii to pojawiam sie od czasu do czasu u terapeuty na rozmowe ,wtedy kiedy jestem trzezwy,myslalem zeby sie polozyc na terapie alkoholowa to chyba trwa 6 tygodni,ale narazie musze sie przemeczyc w domu .
Teraz Ty się tym zajmij

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 13:03 #7

• Pitbull
  • Pitbull Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 571
Witaj Bronek na forum, ja mam na imię Tomek, jestem alkoholikiem i narkomanem. :czesc:

Trzeci dzień jesteś trzeźwy, więc można powiedzieć, że prawdopodobnie najgorsze masz za sobą. Tak jak zrobiłeś, zadbaj po prostu o suplementację - czy to w pożywieniu, czy w tabletkach.. Dużo wody i będzie dobrze :)

Czas jak czas, dobry jak każdy inny - no, ale symbolika Świąt i Bożego Narodzenia na rozpoczęcie nowej drogi życia na pewno fajnie wygląda. Oby na wyglądzie się nie skończyło i żeby to było też Bronkowe Narodzenie :-BD

Spokojnych i ciepłych dni życzę, jeszcze raz witam na forum, ahoj :AR!

PS: "Położyć się na terapię" - co masz na myśli? Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda terapia stacjonarna na oddziale dziennym, to przeczytaj mój wątek "Latający Holender na trzeźwym kursie".
Intelligence + character - that is main goal of true education.
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 13:04 przez Pitbull.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 13:15 #8

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
Dzieki Pitbull za slowa otuchy , mialem epizod na oddziale dziennym psychiatrycznym 3 dni lezalem z powodu -zaburzenia zachowania spowodowane naduzywaniem alkoholu,na miting AA nie dotarlem wlasciwie dotarlem tylko ze strachu nie wszedlem.Bede trwal w trzezwosci.
Macie jakies rady jak mnie zlapie zeby sie napic ,co zrobic zeby tego nie zrobic ,jest jakis zloty srodek???
Teraz Ty się tym zajmij

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 13:25 #9

• Pitbull
  • Pitbull Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 571
Złotego środka nie ma. Pamiętaj o zasadach HALT (H-hungry, A-angry, L-lonely, T-tired) - nie bądź głodny, zły, samotny i zmęczony. Pij dużo wody, nawet i 1.5l na raz, żeby zapełnić żołądek. Z pełnym nie ma uczucia ssania w żołądku, nie chce się tak pić. Wykąp się, zrób sobie dobrej kawy czy herbaty, zajmij się czymś, co lubisz. Wyjdź na spacer, porozmawiaj z trzeźwiejącym, udaj się na mityng czy do klubu abstynenta.

Ja też byłem w psychiatryku - tyle, że 3 miesiące, z czego pierwsze dwa tygodnie w pasach. Nijak to się ma do terapii ;)
Intelligence + character - that is main goal of true education.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 13:25 #10

• Jurek
  • Jurek Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 3546
Bronek napisał:
Macie jakies rady jak mnie zlapie zeby sie napic ,co zrobic zeby tego nie zrobic ,jest jakis zloty srodek???

Dla mnie to pamięć kim jestem stałe kontakty z ludżmi z podobnym problemem.
Powiadasz złoty środek-gdybym go znał to nobel pewny.
Pomagając sobie pomagasz innym.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 13:29 #11

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
hehe dzieki Panowie i ... Panie ,fajnie ze jestescie rthrshsrb
Teraz Ty się tym zajmij

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 13:56 #12

• daras
  • daras Avatar
:czesc: Bronek tu Darek alkoholik jestesmy w podobnym wieku i z tym samym problemem dobrze trafiłes mysle ze dasz rade pisz dalej napewno odpiszemy tez ci życze zdrowych wesołych swiat

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 14:01 #13

• Felli
  • Felli Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 861
Witaj pieknie i Wesołych,Trzezwych Swiat :)
Jesteś wsrod swoich i zyczliwych...Bedzie dobrze :)
Za tę wiadomość podziękował(a): daras, Bronek

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 14:28 #14

• hanys
  • hanys Avatar
:czesc: Witaj na forum.
Pytasz o zloty środek?
Mam taki.a nawet 2.
1 Nie piję tylko dziś,tylko przez najbliższe 24 godziny od teraz.
2 Nie wypić pierwszego.
Jeśli nie wypije pierwszego kieliszka to nie będę mógł się upić.

ps to że dziś wigilia wcale nie znaczy że grupy AA mają urlop.Dziś też można poszukac mitingu i po prostu iść.polecam
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 14:29 przez hanys.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 14:38 #15

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
dzieki za odpowiedz na miting nie pojde bo nieogarne ,mam zabardzo wyprana glowe , objawy abstynecyjne trwaja chodz juz zelzaly,mysle ze jutro ,pojutrze zaczne w miare normalnie funkcjonowac,nie chce pic bo to takie gowno ze hej ,wodka prostuje glowe u mnie najgorsze sa objawy ze strony glowy do tego lEki alkoholowe ja juz nie chce tego przezywac ,poprostu boje sie o swoje zycie.
ps.sorry ze bez polskich znakow interpunkcyjnych ale mam jakis dziwny system w komputerze ktory tego nie ogarnia ...
WESOLYCH.......:))
o co chodzi z tym 24 h nie pije nie lepiej powiedziec ze sie w ogole nie pije?
Teraz Ty się tym zajmij
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 14:40 przez Bronek.
Za tę wiadomość podziękował(a): daras

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 14:40 #16

• daras
  • daras Avatar
dasz rade Bronek tylko uwiesz w siebie nie pij tylko dzis i tak codziennie

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 15:08 #17

• hanys
  • hanys Avatar
jesteś pewny że w ogóle się nie napijesz?
Ja nie,nie wiem co będzie jutro,za tydzień czy rok,nie jestem prorokiem ani nie mam maszyny czasu.
Wystarczy mi pamięć że wczoraj bylem trzeźwy,i dziś alkoholu się nie napiję.
Poza tym tak jest łatwiej,zwłaszcza na początku.
dziś nie piję,tylko przez najbliższe 24 godziny,a jak zapytasz mnie o to np za 3 godziny to odpowiem to samo.nie piję tylko dziś,tylko przez 24 godziny.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 15:19 #18

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
co myslicie o wzieciu xxxxxxxxx na wyciszenie i uspokojenie?
Teraz Ty się tym zajmij
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 15:46 przez Adamm.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 15:45 #19

• Adamm
  • Adamm Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Alkoholik
:czesc:
Ja Ci nie napiszę ani nie polecę bo ja nie jestem lekarzem (ponadto na fm jest taki zwyczaj, że nie podajemy nazw leków ). Ze swojego doświadczenia napiszę, że taki stan warto jest "wytrzymać" bez żadnych substancji psychoaktywnych, aby zacząć myśleć "normalnie". ja na początku też faszerowałem się różnymi pigułami ale przepisanymi przez medyków, ale to nic nie dawało bo i tak chlałem. Po ostatnim zapiciu wszystkie leki wyrzuciłem i w "naturalny" sposób "dochodziłem" do siebie. Jeśli jednak źle się czujesz to polecam detox aby pod okiem fachowców przetrwać pierwsze dni.
Uwierz w siebie - możesz wszystko!!! Odnajdź siłę, cel jest blisko. To co wczoraj niemożliwe - dzisiaj staje się prawdziwe!!!

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 15:49 #20

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
zjadlem zupe przy stole z pierogiem i nieogarniam caly czaas mam film w glowie ze zaraz zejde z tego swiata ,goraco mi w buzie poce sie na twarzy masakra ,hydro mi przepisal lekarz rodzinny na stany lekowe .... i tak w kolko raz sie dobrze czuje a za chwile jeb masakra piepszony alkohol dobrze ze nie cpalem do tego picia
brakuje mi takiego wewnetrznego spokoj i wyciszenia ,zeby nie myslec za duzo :YMHIRO:
Teraz Ty się tym zajmij
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 15:50 przez Bronek.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 15:56 #21

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
  • Otrzymane podziękowania: 15027
Witaj Bronek :czesc:
Nie piję, nie chcę, nie umiem, kontrola dawno stracona i nie powróci. Pogodzić się z tym faktem i do przodu i nie ma, że boli.
Terapia, mitingi, grupa wsparcia, klub abstynenta, tylko wybierać i działać. Jedno życie masz, tyle go jeszcze przed Tobą.
Przemęczysz się, dojdziesz do siebie i na miting śmigaj, do swoich, skoro pić nie chcesz, tam wsparcie dostaniesz i zrozumienie.
Jestem Monika alkoholiczka.
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą...nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 16:19 #22

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
dzieki Wam . Ja juz chce jutro :)
aha mialem zapytac po jakim czasie nie picia mozna dostac padaczki alkoholowej, ja pilem 6 dni od rana do nocy i do urwania filmu.
Teraz Ty się tym zajmij
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 16:20 przez Bronek.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 16:26 #23

• Adamm
  • Adamm Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Alkoholik
Jeśli chodzi o spokój on przyjdzie wcześniej czy później ale na to potrzeba czasu - a do tego czasu terapia mitingi AA drugi trzeźwiejący alkoholik - bez tego się nie da (przynajmniej ja nie umiałem). Ten stan co teraz się dzieje z tobą to ja także przechodziłem fizyczny i psychiczny - on też minie ale potrzeba czasu i cierpliwości. Ale napiszę jeszcze raz jeśli źle czujesz się fizycznie to polecam przynajmniej udanie się na SOR - mnie to właśnie uratowało życie.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 16:32 #24

• Moni74
  • Moni74 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • e*g*a*l*
  • Otrzymane podziękowania: 15027
Przecież znasz te stan, normalne, organizm tak reaguje na truciznę. Z psychiką to już zupełnie inna sprawa. Jak Adam pisze, ciężka praca nad sobą, naprawdę da się nie pić, obsesja picia mija, chociaż na tym etapie pewnie trudno Ci to sobie wyobrazić. Padaczka alkoholowa następuje po jakimś czasie od odstawienia alkoholu, to indywidualna sprawa jest, nie wiem czy już miałeś taki atak.
Nie próbuj przeskakiwać schodów, kto ma długą drogę przed sobą...nie biegnie - Paula Modersohn-Becker (,,,) nie nauki...czujesz, że to nie tak - Przyjaciel %%-

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 16:37 #25

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
fizycznie czuje sie w porzadku ,bardziej psychika mi siada ,tak jak pisalem raz jest ok a za chwile mnie chwyta tak jak mialbym zaraz zejsc z tego swiata , padaczki nie mialem .
Jestescie bardziej obeznani w tych tematach ... jak powinno wygladac zywienie alkoholika ,sa jakies wytyczne w tym temacie? bo slyszalem ze powinienem cos slodkiego jesc.
Teraz Ty się tym zajmij
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 16:51 przez Bronek.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 17:51 #26

• daras
  • daras Avatar
Ja bardzo dużo jem słodkiego i dużo pije i przede wszystkim powinienes sie dobrze odrzywiać i z dnia na dzien bedzie lepiej tego ci zycze

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 17:55 #27

• siwy
  • siwy Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Otrzymane podziękowania: 6907
Kazdy czas jest dobry by byc trzezwym.
Powodzenia i konsekwencji.
"Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli"
Dlatego się nimi opiekuję, bo jestem za nie odpowiedzialny, tak jak za swoje życie

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 18:20 #28

• Pavulon
  • Pavulon Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Użytkownik
  • Alkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 2387
Cześć Bronek :czesc:
Mam na imię Adam i jestem alkoholikiem.
Dobrze że tu jesteś. To forum ma magiczną moc. I działa. O ile kto w czary i cuda wierzy ;)
Co do konsekwencji to powiem że to słowo ma dwojakie znaczenie. Konsekwencje będą, ale konsekwentnie trzeba nie pić :)
Sorka za tą grę słów. Właśnie humor mi wraca.
Przed chwilą prezenty "Mikołaj" rozdawał.
Nie spodziewalem się niczego. Bo trochę niegrzeczny byłem jednak. A to niespodzianka - ekspress do kawy :)
Fajnie. Mała rzecz a cieszy ;)
Natomiast drugiego prezentu omal na ziemię nie upusciłem kiedy się zorientowałem co to...
Troszkę telepnęło... Ale skąd siostra szwagra miała wiedzieć, jak widujemy się tylko na wigilii? :)
To ze teraz masz "kiepski nastrój" to tylko dobrze rokuje. Organizm się oczyszcza. Gorzej będzie później. Przygotuje sobie zapas wody i witamin. Na pewno nie zaszkodzi.
A wstąpienie do wspólnoty w święta jest wg mnie symboliczne :)
I Nir bardzo rozumiem obawy. Jedyne co trzeba ogarnąć to swoją chęć zaprzestania picia. I potem słuchać, słuchać i słuchać. I brać co najlepsze dla siebie.
Czego Ci serdecznie życzę, bo warto.
Wszystkiego trzeźwego z okazji jaką sobie wybierzesz ;)
Piłem... bo nie umiałem żyć.
Nad chmurami niebo jest zawsze piękne, spokojne i czyste :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adamm, daras, Bronek

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 18:30 #29

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
dzieki po raz kolejny za dobre slowa , jutro czwarty dzien nie picia , ps.przed chwila dostalem sms od kolegi odpisalem mu ze dzis nie pije :)taki maly sukces.
Teraz Ty się tym zajmij

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 20:13 #30

• daras
  • daras Avatar
no i dobrze mu odpowiedziałes krok do przodu zrobiłes byle tak dalej

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 21:58 #31

• Croydana
  • Croydana Avatar
Witaj Bronku
Czas kiedy przestaje się pić, jest zawsze najlepszym czasem!!!
Ja przestałam pić 9 lat temu. Przez 7 lat nie piłam w ogóle , przez następne 2 lata miałam długie , po kilka miesięcy przerwy pomiędzy piciem 2-dwu dniowym.
Aż wreszcie po zapiciu , uznałam się ża alkoholiczkę i nie piję.
Wiem, że bardzo trudno jest przestać pić. Głód alkoholowy bardzo mocno "doskwiera", huśtawki nastrojów, następstwa picia no i oczywiście zetknięcie się z rzeczywistością jest trudne.
Po jakimś czasie trzeźwienia nabiera się do wszystkiego dystansu. Problemy, ktore były na początku , wydają się błahe itd.
Tak jak już wcześniej forumowicze pisali : pij dużo wody mineralnej najlepiej z magnezem, napij się może melisy na rozkołatane nerwy i odpoczywaj. Masz teraz bardzo dobry czas na odpoczynek :)
Wiesz, ja dzisiaj byłam na mitingu. Był bardzo emocjonalny , łzy i śmiech się przewijały. Tobie rownież proponuję poszukać w okolicy mitingu AA. Z całą pewnością jutro jakiś będzie. Poczujesz się lepiej.
Pozdrawiam Agnieszka alkoholiczka
Ps.
Życzę mądrych Świat , trzeźwych i radosnych :)

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 23:23 #32

• Eloyze
  • Eloyze Avatar
  • Wylogowany
  • Przyjaciel Forum
  • Trzeźwieję
  • Otrzymane podziękowania: 4626
Witaj Bronku w świąteczną noc.Dobrze,że chcesz przestać pić.Jestem Tereska.Trzeźwieję od ponad 16 miesięcy.Początek jest trudny ale z każdym dniem jest lepiej.Jeśli będzie Cię to przerastało idź na detoks.Naprawdę stawia na nogi.Ja skorzystałam z terapii zamkniętej.Sama podjęłam taką decyzję i będę zawsze chwalić dzień, w którym znalazłam się w gronie osób tak samo nieszczęśliwych jak ja.Warto Bronku.Pozdrawiam i zdrowych,trzeźwych świąt życzę.
Dzisiaj jest pierwszym dniem reszty twojego życia. Nic bardziej prawdziwego.
Ostatnio zmieniany: 2014/12/24 23:24 przez Eloyze.

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 23:36 #33

• Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
Witaj, jestem Elżbieta współuzależniona

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 23:50 #34

• Bronek
  • Bronek Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
jestescie nieocenieni ,przebylem dzien ,nie bylo tak zle ,dzieki za wsparcie do jutra :))
Teraz Ty się tym zajmij
Za tę wiadomość podziękował(a): Felli

Odp: to chyba dobry czas 2014/12/24 23:56 #35

• Felli
  • Felli Avatar
  • Wylogowany
  • Super Gaduła
  • Otrzymane podziękowania: 861
... Za kazdym dniem bedzie coraz lepiej ... %%-
Ku trzezwosci........ :)